معامله ای میان اردوغان و ترامپ اجرا شده است

به گزارش آسمان فارس، پروفسور نادر انتصار گفت: کردهای سوری مهره ای تاکتیکی برای آمریکا بوده و خواهند بود و استراتژی آمریکا در شرق فرات روی حمایت دائم از کردها پایه نداشت و ترامپ همواره روی ترکیه حساب می کرد.

معامله ای میان اردوغان و ترامپ اجرا شده است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نیروهای نظامی ترکیه حمله های هوایی خود علیه مواضع نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه در استان حسکه- واقع در شمال شرقی سوریه- را آغاز کردند.

تصاویر ویدئویی انتشار یافته در شبکه های اجتماعی ظاهراً نشان می دهند که در پی اعلام خروج نیروهای آمریکا از خاک سوریه، نیروهای نظامی ترکیه به مواضع نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در مجاورت مرز این کشور با عراق حمله هوایی کرده اند.

سانا در گزارشهای اولیه خود گفت که این حمله های هوایی تاکنون تلفاتی نداشته است.

بنا بر گزارشها، هواپیماهای جنگنده ترکیه به مرکز فرماندهی نیروهای دموکراتیک کرد سوریه در استان حسکه حمله کرده اند. گزارشهای دیگر نیز از حمله ترکیه به مواضع شبه نظامیان کُرد وابسته به یگانهای مدافع خلق خبر می دهند.

این در حالی است که مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه در گفتگو با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با تأکید بر حضور موقتی ترکیه در شمال شرق سوریه گفت که آنکارا یکپارچگی سرزمینی سوریه را محترم می شمارد.

محمدجواد ظریف در این گفتگوی تلفنی ضمن اعلام مخالفت ایران با هرگونه عملیات نظامی در خاک سوریه خواستار احترام به یکپارچگی سرزمینی این کشور شد.

در گفتگو با پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا به بررسی موضوع تجاوز ترکیه به شمال شرق سوریه پرداخته ایم که در ادامه می آید. کتاب سیاست کردها در خاورمیانه از جمله آثار انتصار است که در مطالعات کردی آوازه بین المللی دارد.

ترکیه اعلام کرده به زودی به شرق فرات حمله می کند. برطرف چه عواملی باعث شد ترکیه بتواند دست به چنین اقدامی بزند؟

ترکیه مدت طولانی است که حمله ای گسترده به شرق فرات را برنامه ریزی کرده است ولی منتظر دریافت چراغ سبز برای این حمله از آمریکا بود. الان که این مانع سیاسی برطرف شده، ترکیه آماده است که حملات نظامی خود را به شرق فرات اجراء کند.

عملیات حمله به شرق فرات متعاقب گفتگوی تلفنی اردوغان و ترامپ میسر شده است. چرا ترامپ به ترکیه چراغ سبز نشان داد و به نوعی به کردهای سوری پشت کرد و از آنها حمایت نکرد؟

همانطور که اطلاع دارید ترامپ با مسائل متعددی روبرو است من جمله مساله استیضاح احتمالی او. لذا باید بیشتر از گذشته بر روی چالشهای داخلی که با آن روبرو است تمرکز کند و حداقل چالشهای خارجی خود را تا آنجایی که می تواند کمتر کند.

همچنین ترامپ هیچ وقت طرفدار سرسخت درگیری آمریکا در سوریه نبود و چندین بار علاقه خود را برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه بیان کرده بود.

کردهای سوری مهره ای تاکتیکی برای آمریکا بوده و خواهند بود و استراتژی آمریکا در شرق فرات روی حمایت دائم از کردها پایه نداشت و ترامپ همواره روی ترکیه حساب می کرد. ترامپ و سایر روسای جمهور آمریکا بارها به ترکیه چراغ سبز نشان داده اند چون ترکیه را متحد اصلی خود در این منطقه حساب می کنند.

با توجه به اهمیت استراتژیک شرق فرات برای آمریکا، چه معامله ای میان ترامپ و اردوغان صورت گرفت که آمریکا حاضر شد این امتیاز را به ترکیه بدهد؟

هنوز روشن نیست که چه معامله ای میان ترامپ و اردوغان اجرا شده است ولی شکی نیست که دو طرف قولهایی به یک دیگر داده اند و شاید تغییر سیاست ترکیه در خصوص ایران یکی از این قولها بوده باشد. البته هنوز زود است که در این مورد قضاوت کنیم.

ترامپ در گفتگو با اردوغان، سرنوشت اسرای داعشی که در زندانهای شمال سوریه هستند را نیز بر عهده دولت ترکیه گذاشت. ترکیه از رهگذر این موضوع می تواند برگ برنده ای مقابل اروپا داشته باشد. این هماهنگی ترکیه و آمریکا با چه اهدافی اجرا شده است؟

این روشن است که ترامپ چاره ای جز این نداشت تا سرنوشت اسرای داعشی که در زندانهای شمال سوریه هستند را به دولت ترکیه واگذار کند.

شکی نیست که ترکیه میتواند اسرای داعشی که از اروپا به سوریه آمده بودند و خود ترکیه از انتقال آنها به سوریه نقش مهمی بازی کرده بود را به عنوان اهرمی در مقابل اروپا استفاده کند و یا با نقل و انتقال اسرای داعشی از آنها به عنوان مهره ای در سیاستهای خود در سوریه و عراق استفاده کند. به هر حال با این کار آمریکا مایل است که دست ترکیه را در پیاده کردن برنامه هایش در شرق فرات تقویت کند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در جلسه علنی مجلس با بیان مواضع ایران در برابر کردهای سوریه گفت در تلاشیم با همکاری دولت سوریه، اقلیم کردستان و همه گروههای کرد در سوریه این مشکل را بدون ایجاد مزاحمت برای مردم کُرد و عرب حل کنیم. با توجه به ارتباط ایران با ترکیه و سوریه نقش ایران در حل این بحران چگونه خواهد بود؟

البته با توجه به روابط دولت ایران با سوریه و ترکیه، تهران می تواند نقشی در حل این بحران بازی کند. ولی باید در نظر داشته باشیم که ترکیه دست بالا را در این موضوع دارد و در صورت حمله گسترده نظامی ترکیه به شرق فرات و تسخیر این منطقه توسط ارتش ترکیه نقشی که ایران به عنوان میانجی می تواند بازی کند کمتر خواهد شد.

ارزیابی شما از موضع روسیه در خصوص حمله ترکیه به شرق فرات چیست؟

البته روسیه از حمله ترکیه به شرق فرات راضی نخواهد بود. ولی اگر تسخیر مناطق کرد نشین توسط ترکیه به منافع روسیه صدمه وارد نکند روسیه در عمل کاری نخواهد کرد.

منبع : مهر

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 506

به "معامله ای میان اردوغان و ترامپ اجرا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معامله ای میان اردوغان و ترامپ اجرا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید