سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر عراق نقش ایفا نماید

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از الاخباریه، حنین قدو عضو ارشد ائتلاف فتح عراق بر ضرورت نقش سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر جدید عراق تاکید نمود.

سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر عراق نقش ایفا نماید

وی اضافه کرد: توافق درباره جایگزین عادل عبدالمهدی بسیار سخت است و احتیاج به میانجی گری سازمان ملل برای راضی کردن گروههای سیاسی و مردم است.

قدو تاکید نمود: هر فردی که از سوی گروههای سیاسی معرفی گردد از سوی ملت عراق با مخالفت روبرو خواهد شد و از این رو ما احتیاج به وساطت سازمان ملل میان گروههای سیاسی و تظاهرات کنندگان داریم که فردی که مقبول همه باشد، برای نخست وزیری معرفی گردد.

این در حالی است که قبلا یک منبع نزدیک به برهم صالح رئیس جمهور عراق اعلام کرد که وی تاکنون اسمی برای نخست وزیری عراق دریافت ننموده است.

این منبع اعلام کرد: اخبار مربوط به اسامی که مطرح شده و اینکه به عنوان نامزد پست نخست وزیری به ریاست جمهوری رسیده است، نادرست و بی اساس است. رئیس جمهور عراق تاکنون هیچ اسمی را دریافت ننموده است.

رسانه ها از اسامی به عنوان جایگزین عادل عبدالمهدی نام برده بودند که در میان آنها فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، محمد السودانی ، عبدالحسین عبطان، عدنان الزرقی و عزت الشابندر به چشم می خورند.

لازم به ذکر است که ساعاتی قبل نیز یکی از نمایندگان مجلسی عراق که خواست نامش فاش نگردد تاکید نمود که فرایند انتخاب نخست وزیر جدید این کشور بسیار سخت و سخت خواهد بود.

وی در ادامه اضافه کرد: این فرایند در سایه مداخله طرفهای خارجی و کوشش برای تحمیل کردن دیدگاه خود سخت می گردد.

این نماینده مجلس عراق توضیح داد: بعضی افراد انتخاب یک شخص به عنوان نخست وزیر، خارج از گروه های اصلی را نمی پذیرند.

وی تاکید نمود که ائتلاف سائرون در کنار کشیدن از به دست دریافت این پست عجله کرد.

روز گذشته سائرون به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس عراق وابسته به مقتدی صدر رهبر جریان صدر به برهم صالح رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که از حق خود برای معرفی نخست وزیر آینده صرف نظر نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 640

به "سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر عراق نقش ایفا نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل در انتخاب نخست وزیر عراق نقش ایفا نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید