حمایت اتحادیه اروپا از تحقیق درباره منشاء کرونا

به گزارش آسمان فارس، استرالیا حمایت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از پیشنهاد انجام تحقیقات مستقل درمورد منشا ویروس کرونا را به دست آورده است.

حمایت اتحادیه اروپا از تحقیق درباره منشاء کرونا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

روزنامه استرالیایی سیدنی مورنینگ هرالد روز شنبه گزارش داد: جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تحقیقات مستقل برای یاری به برون رفت دنیا از کووید - 19، مهم و حیاتی است.

وی اضافه کرد: همچنین برای تقویت سطح تدافعی مان در برابر بیماری های همه گیر در آینده، به تحقیقات مستقل و دقیق علمی در خصوص منشا ویروس کرونا احتیاج داریم.

حمایت اتحادیه اروپا از انجام تحقیقات مستقل درمورد منشا ویروس کرونا می تواند خشم بیشتر حزب کمونیست چین را برانگیزد. درپی حمایت آمریکا و انگلیس از درخواست استرالیا درمورد انجام تحقیقات مستقل، پکن این تحقیقات را برخوردار از انگیزه سیاسی دانست.

حمایت اتحادیه اروپا از درخواست استرالیا، احتمال تصویب انجام این تحقیقات در مجمع دنیای بهداشت در روز 18 ماه می (29 اردیبهشت) را افزایش می دهد.

چین طرح پیشنهادی استرالیا را با هدف قراردادن صادرات کانبرا به ارزش یک میلیارد دلار تلافی نموده و هشدار داده که دیگر بخش های کلیدی استرالیا نیز ممکن است درصورت تداوم موضع کرونایی این کشور، از طرف پکن نشانه گرفته گردد.

استرالیا انجام تحقیقات مستقل در خصوص منشا ویروس کرونا را سازوکاری مهم برای راهنمایی دنیا به سوی برون رفت از بحران کرونا درنظر گرفته است.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا روز آدینه با اعلام اینکه کانبرا پای ارزش های خود در زمینه درخواست برای تحقیقات مستقل دنیای ایستاده است، گفت که این کشور در زمینه مناقشه تجاری با چین کار می نماید.

بورل نیز گفت که اتحادیه اروپا از چین می خواهد نقش کامل خود در پذیرش مسئولیت هایش را ایفا نماید. وی چین را به سیاسی کردن بحران کرونا به وسیله تبلیغ یاری های پزشکی اشبه کشورهای اروپایی متهم کرد و گفت: تغییرات در مناسبات اتحادیه اروپا - چین از زمان شیوع ویروس کرونا تشدید شده است.

بورل با اشاره به اینکه ویروس کرونا، دنیای سیاسی، مالی و دیپلماتیک را دوباره ترسیم می نماید، یادآور شد که چین تغییر واقعا چشمگیری را مدیریت نموده که تبعات ژئوپلیتیکی در پی داشته است.

وی گفت: از آنجا که دیپلماسی به بهترین وجه براساس اصولی تعیین پایه گذاری می گردد، هدف اتحادیه اروپا - چین باید اعتماد، شفافیت و رابطه متقابل باشد.

وی اضافه کرد: ما باید براساس ارزیابی واقع بینانه از اهداف راهبردی چین و منافع مشترک اتحادیه اروپا پیش رویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا نیز گفت: کانبرا از قطعنامه اتحادیه اروپا در مجمع دنیای بهداشت حمایت می نماید. وی اضافه کرد: این قطعنامه، پیشنهاد آنالیز و تحقیق مستقل برای پاسخ دنیای به کووید - 19 را دربرمی گیرد.

وی اضافه کرد: به وسیله گفت و گو و رایزنی آزاد است که جامعه دنیای از این بیماری همه گیر درس می آموزد و موقعیت خود را برای پاسخگویی به شیوع ویروس در آینده بهتر می نماید.

چین به موجب ساختار سازمان ملل که به کشورهای عضو قدرت تام می دهد، می تواند به این طرح پیشنهادی رای منفی دهد و کشورهای دیگر را از واداشتن بازرسان مستقل به انجام تحقیق درمورد چین بازدارد.

با این همه، به نظر می رسد مخالفت چین با تحقیق درمورد منشا شیوع کرونا کاهش یافته است به طوری لیو شیائومینگ سفیر چین در انگلیس روز آدینه گفت که پکن درنهایت به بازرسان بین المللی اجازه ورود به چین می دهد، اما این اتفاق اکنون روی نخواهد داد.

تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان دنیای بهداشت نیز گفت که کشورهای سراسر دنیا باید در عرصه دنیای با هم مشارکت جمعی داشته باشند. وی که به دلیل تمجید و تحسین از نحوه مدیریت کرونایی چین مورد انتقاد قرار گرفته، یادآور شد که این بیماری همه گیر از شکاف ها و نابرابری ها در سیستم های بهداشتی بهره برداری نموده است و امکان بازگشت به مشاغل به شیوه ای معمول وجود ندارد.

دبیرکل سازمان دنیای بهداشت اضافه کرد: تاریخ ما را قضاوت خواهد نمود نه تنها درمورد نحوه دوام آوردن ما از این بیماری همه گیر، بلکه درخوص درس هایی که فراگرفتیم و اقداماتی که به کار بستیم.

براساس این گزارش، انتظار می رود استرالیا، آمریکا و نیوزیلند از درخواست پیوستن تایوان به سازمان دنیای بهداشت حمایت نمایند.

تایوان در سال 2016 از سوی چین از این سازمان اخراج شد. به رغم همجواری مالی و جغرافیایی تایوان با چین، تنها 440 مورد ابتلا به کرونا در تایوان تائید شده است. طرح مشارکت تایوان در مجمع دنیای بهداشت به عنوان عضو ناظر، از سوی 13 کشور از جمله بلیز، گواتمالا و نیکاراگوئه مورد حمایت قرار گرفته و در سازمان دنیای بهداشت تنظیم شده است. قرار است این طرح در مجمع دنیای بهداشت به بحث گذاشته گردد و البته پیش بینی می گردد که با مخالفت چین روبه رو گردد. ،ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا رااینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1023

به "حمایت اتحادیه اروپا از تحقیق درباره منشاء کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت اتحادیه اروپا از تحقیق درباره منشاء کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید