آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و دنیا؛

به گزارش آسمان فارس، طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران از نظر رقابت پذیری بازار قیمت در صنعت گردشگری، رتبه نخست جهان را در سال2019 از آن خود نموده است؛ در نتیجه میزان هزینه ای که مسافران در ایران می نمایند از همه جهان کمتر است.

آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و دنیا؛

همشهری: رتبه اول دنیا در این زمینه به خاطر مسائلی چون مالیات اندک روی بلیت ها و خدمات، هزینه های کم فرودگاه (هفتم در دنیا)، هزینه اندک سوخت و رفت وآمد (پنجم در دنیا) و قدرت خرید بالای مسافران (پنجم در دنیا) به دست آمده است. با این اوصاف ایران از نظر جذب گردشگر رو به بهبود می رود. در سال2017 ایران در جذب توریست کمی عقب ماند و 1.5درصد کمتر از سال2016 به این کشور سفر کردند اما در 2017 معادل 4میلیون و 800هزار نفر به ایران آمدند. این رقم در 2018تقریبا دوبرابر شد و با وجود تحریم های بین المللی آمریکا، ایران توانست 7میلیون و 290هزار گردشگر را بپذیرد. در سال 2019 اوضاع از این نیز بهتر است. از ابتدای بهار تا سرانجام تابستان سال جاری، ایران توانسته 5میلیون نفر گردشگر ورودی داشته باشد و طبق تجربیات سال های گذشته این میزان هر چه جلوتر برویم بیشتر هم خواهد شد اما این رشد تعداد گردشگر فقط مختص ایران نیست و دنیا نیز به سمت افزایش تعداد گردشگران پیش رفته است. به گونه ای که در سال 2018 تعداد گردشگران در دنیا بیشترین رشد را بعد از سال2010 داشته است. به نظر می رسد که مردم تمایل بیشتری می یابند تا روزهای بیشتری از عمر خود را در سفر بگذرانند.

چه کسانی بیشتر برای سفر خرج می نمایند؟

ملت هایی هستند که به خاطر اقتصاد رو به رشد، گردش و سفر به اولویت زندگی شان تبدیل شده است و خرج کردن در سفر برای آنها بسیار عادی است. در ادامه می بینیم که مردم کدام کشورها در سال 2018بیشترین هزینه را برای سفر نموده اند.

چین

277/000/000/000

البته که با اقتصاد رو به رشد چین و جمعیت یک میلیارد و400میلیون نفری این کشور، جای تعجب نیست که بدانیم آنها در خرج کردن برای گردشگری در دنیا اول هستند. خیلی از کشورها نیز محدودیت های ویزا را برای کشور چین برداشته اند که سفر را برای مردم آن راحت تر هم می نماید.

آمریکا

144/000/000/000

ظاهرا گردشگران آمریکایی بیشتر دوست دارند هنگام سفر استراحت نمایند. 65درصد آنها به قصد تفریح سفر نموده اند و 27درصد دیگر به قصد دیدار با دوستان و فامیل. به طور میانگین هر آمریکایی در سال 16شب را در سفر گذرانده و 2.5مسافرت خارجی رفته است.

آلمان

94/000/000/000

مقاصد اروپایی محبوب آلمانی ها برای سفر، اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه، انگلستان و بلژیک است. خارج از اروپا، آلمانی ها بیشتر کشورهای شرق دور مثل چین و تایلند و جزایر کارائیب را ترجیح می دهند. دلیل اینکه آنها زیاد خرج سفر می نمایند شاید این باشد که معمولا مسافرت های طولانی می روند.

انگلیس

75/000/000/000

تعداد سفرهای آنها زیاد است. انگلیسی ها در طول سال 2017معادل 72میلیون سفر خارجی را به نام خود ثبت نموده اند. اسپانیا و جزایر آن از محبوب ترین مقاصد آنهاست. بعد از آن فرانسه، ایتالیا و آمریکا دیگر مقاصد محبوب آنها به شمار می آیند.

فرانسه

47/000/000/000

فرانسوی ها هر زمان که در حال گشت و گذار در شهر خود نیستند، در حال حرکتند. توریست های فرانسوی بیش از 44میلیون سفر شبانه و 29میلیون سفر روزانه در سال 2017داشته اند و بیشترین وقت خود را در پرتقال، بلژیک، انگلستان، ایتالیا و بیش از همه در اسپانیا گذرانده اند.

کدام کشورها برای پذیرش گردشگر از همه آماده ترند؟

اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و آمریکا کشورهایی با بیشترین آمادگی و امکانات برای مسافران هستند. این لیست بر اساس جدیدترین رده بندی توریست و مسافرت از سوی انجمن دنیای اقتصاد منتشر شده است. آخرین نسخه این رده بندی 2سال پیش منتشر شده بود و از آن موقع تغییرات اندکی در این فهرست ایجاد شده است. انگلستان کمی پایین تر رفت و پشت ایالات متحده آمریکا جای گرفت. حالا چه چیزی این مقاصد را برای مسافران جذاب نموده است؟ اسپانیا از سال 2015در رتبه برترین کشور در این زمینه ایستاده است. شهرت این کشور با تکیه بر منابع غنی فرهنگی و طبیعی در سطح دنیای بیشتر شد. شهرهای پرجنب و جوش و ساحل های آفتابی و برنامه های فرهنگی متنوع این کشور از فستیوال های قرون وسطایی تا هنر معاصر باعث شده تا این کشور در رقابت برای جذب گردشگر پیروز ترین باشد. زیرساخت ها یک شاخص مهم دیگر در این رده بندی بوده است و اسپانیا در این زمینه رتبه بسیار بالایی دارد. این کشور در طول یک دهه گذشته میلیون ها یورو برای بهبود جاده ها و گسترش مسیرهای ریلی و توسعه فرودگاه ها هزینه نموده است. در این رده بندی که 140کشور دنیا در آن آنالیز شده اند، آنها امتیازبندی نیز شده اند. امتیاز 7یعنی بهترین و امتیاز یک به معنای بدترین وضعیت است. اسپانیا با 5.4امتیاز بهترین کشور و یمن با 2.4امتیاز بدترین کشور است و در صندلی 140قرار دارد.

در رده بندی کشورها از نظر آمادگی برای پذیرش گردشگر، اسپانیا با امتیاز 4/5(از 7امتیاز) در رتبه اول ایستاده است. ایران در فهرست رده بندی کشورهای دنیا از نظر آمادگی و میزان رقابت برای پذیرش گردشگر، رتبه 89 و امتیاز 3.4(از 7) را دارد. از میان کشورهای خاورمیانه، امارات از نظر آمادگی برای پذیرش گردشگر بالاترین صندلی را به خود اختصاص داده و در رتبه33 ایستاده است.

بیشترین بازدیدنمایندگان ایران از کدام کشورها هستند؟

10 کشور برتر که بیشترین مسافر وارد آن شده است

هر سال سازمان دنیای گردشگری (UNWTO) فهرستی از کشورهایی با بیشترین تعداد گردشگر منتشر می نماید. فهرستی که در سرانجام سال2018 از سوی این سازمان منتشر شده است را مرور می کنیم.

فرانسه 86/900/000

برای علاقه مندان فرهنگ در اینجا شکارهای بسیاری وجود دارد: از برج معروف ایفل گرفته تا قلعه های دره لوآر.

اسپانیا 81/800/000

این کشور فقط در ساحل های زیبا خلاصه نمی گردد. مناطق تاریخی بسیاری برای تماشا و فرهنگی غنی برای تجربه در پایتخت این کشور یعنی مادرید و کلانشهر بارسلون و برخی شهرهای سنتی وجود دارد.

آمریکا 76/900/000

آمریکا هم پارک های ملی بزرگ طبیعی دارد و هم شهرهای پرجنب و جوشی که توریست های خارجی از آنها دیدن می نمایند. طبق آمار، نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن و سانفرانسیسکو بیشترین گردشگران را به خود جذب می نمایند.

چین 60/700/000

چین با داشتن شهرهای باستانی، مناطق تاریخی و ایجاد تنوع غذایی به نفع گردشگری هر روز به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب تر می گردد. حتی در یک شهر پرجمیعت مثل پکن، گوشه های مخفی مملو از میراث فرهنگی و محلی را می توان یافت.

ایتالیا 58/300/000

در ایتالیا امکان تجربه انواع مختلف گردشگری وجود دارد؛ هم می توانید به ساحل بروید، هم به باغ های زیتون در روستاها یا اینکه به کوهستان های چشم نواز سفر کنید. طبق پیش بینی ها تعداد گردشگران در این کشور باز هم بیشتر خواهد شد.

مکزیک 39/300/000

مکزیک صندلی خود را بالا کشیده است و توانسته روسیه را از فهرست 10شهر پربازدید دنیا بیرون بیندازد. تعداد گردشگرانی که به مکزیک می روند از کل گردشگرانی که منطقه کارائیب را به عنوان مقصد سفر انتخاب می نمایند(25میلیون نفر) بیشتر است.

انگلستان 37/700/000

اگرچه شاید تعداد گردشگران انگلستان با کشوری مثل ایتالیا خیلی فاصه داشته باشد، اما توانسته است به شکل شگفت انگیزی 2پله صندلی خود را ارتقا دهد.

ترکیه 37/600/000

ترکیه که در نقطه ای میان آسیا و اروپا قرار گرفته است به فرهنگ متمایز، سنت های قدیمی و چشم اندازهای متنوع شهرت دارد.

آلمان 37/500/000

خیلی از شهرهای بزرگ آلمان تبدیل به آهن ربای توریست شده است. جشن اکتبر مونیخ بیشترین درصد جذب گردشگر را دارد و برلین و فرانکفورت هم بیشتر عاشقان معماری و حال و هوای اروپایی را جذب خود می نمایند.

تایلند 35/400/000

نفوذ تایلند در حوزه گردشگری همواره بالا بوده است و همچنان به عنوان محبوب ترین کشور برای بازدید در آسیای جنوب شرقی رتبه بندی می گردد. تایلند با داشتن بهترین سواحل آسیای جنوب شرقی، غذاهای ارزان و فضای راحت، جمعیت زیادی از گردشگران را از سراسر دنیا به خود جذب می نماید.

سهم قاره ها از درآمد گردشگری

خاورمیانه 4%

اروپا 51%

آسیا و اقیانوسیه 24%

آفریقا 5%

آمریکا 16%

سهم قاره ها ازگردشگران ورودی

خاورمیانه 5%

اروپا 39%

آسیا و اقیانوسیه 29%

آفریقا 3%

آمریکا 24%

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 588

به "آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و دنیا؛" امتیاز دهید

1 کاربر به "آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و دنیا؛" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و دنیا؛"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید