بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی ، پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی یگانه راه عبور کشور از بن بست هاست

به گزارش آسمان فارس، شورای نگهبان با صدور بیانیه ای به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود: پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی یگانه راه عبور کشور از بن بست ها است.

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی ، پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی یگانه راه عبور کشور از بن بست هاست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان بیانیه ای صادر کرد که متن کامل آن به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

12 آذر هر سال یادآور خاطره ای عظیم و مبارک در تاریخ سراسر شکوه و عظمت ملت ایران است که به موجب آن سیر حرکت انقلابی مردم این سرزمین پس از سرنگونی حکومت ستمشاهی و استقرار حکومت جمهوری اسلامی ایران، به تثبیت پایه های نظام سیاسی جدید به وسیله تصویب قانون اساسی منتهی شد. قانون اساسی جمهوری ایران که مبین نهاد های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مالی جامعه ایران بر اساس اصول و ضوابط اسلامی است، اهداف و پایه های نظام حکومتی جدید، وظایف و تکالیف آن، ساختار های اساسی و کلان اداره نظام جمهوری اسلامی ایران و حقوق و آزادی های عمومی مردم و نحوه تضمین آن ها را بیان می نماید.

تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مرهون نگاه تیزبین امام امت در لزوم طراحی نظام اسلامی و تغییر بنیان های نظام طاغوتی مبتنی بر خواست و اراده مردم بود. از همین رو مردم با انتخاب نمایندگان خود، مجلس آنالیز نهایی قانون اساسی را که از اکثریت فق ها تشکیل شده بود را مأمور تدوین قانون اساسی کردند و پس از آن نیز بار دیگر مردم در همه پرسی عمومی به متن تهیه شده توسط نمایندگانشان رأی مثبت دادند.

فصل ممیز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را می توان طراحی نظام سیاسی مبتنی بر آموزه های الهی دانست. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق ایده مردم سالاری دینی، آموزه های شریعت اسلام را به عنوان هنجار برتر نظام حقوقی معرفی نمود و برای آن ساختار سازی کرد.

ولایت فقیه و امامت امت در رأس ساختار های نظام اسلامی به عنوان هدایتگر امت، ضامن عدم انحراف حرکت جامعه از خط سیر اصیل اسلامی و ضامن تحقق حقوق و آزادی های مشروع مردم به عنوان مهم ترین ساختار حراست و پاسداری از مبانی نظام اسلامی و همچنین نقش مشخص نقش تصمیم گیری و اداره امور کشور به اتکاء آراء عمومی و تضمین حقوق و آزادی های مردم در عرصه های سیاسی، مالی، فرهنگی و اجتماعی به عنوان نقاط درخشان قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

شورای نگهبان ضمن تبریک فرارسیدن چهلمین سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضمن بزرگداشت همه مجاهدت های اجرا شده در راه تصویب قانون اساسی و گرامیداشت خاطره شهدای راه انقلاب اسلامی، پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی که همان حرکت در جهت تحقق مردم سالاری دینی است را یگانه راه عبور کشور از بن بست ها می داند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 641

به "بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی ، پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی یگانه راه عبور کشور از بن بست هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی ، پایبندی به اهداف و آرمان های قانون اساسی یگانه راه عبور کشور از بن بست هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید