ایران می تواند به یاری چین، هند و روسیه مانع از تک قطبی شدن دنیا گردد

به گزارش آسمان فارس، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا گفت: ایران می تواند به همراه روسیه، چین و هند از تک قطبی شدن دنیا توسط آمریکا جلوگیری کند.

ایران می تواند به یاری چین، هند و روسیه مانع از تک قطبی شدن دنیا گردد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار دفاعی باشگاه خبرنگاران خبرنگاران پویا، سرلشکر یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا دیروز (پنج شنبه) طی سخنانی در همایش ملی تحولات ژئوپولیتیکی غرب آسیا با تأکید بر امنیت منطقه ای با بیان اینکه به ندرت می توان منطقه ای به مقیاس غرب آسیا در دنیا یافت کرد که حدود واسط 3 قاره و تحت تأثیر سیاست های امنیتی، فرهنگی قدرت های بزرگ باشد، گفت: غرب آسیا هم اکنون در مرحله گذار و تحول است. دنیا، دوران دوقطبی بودن قدرت را پشت سر گذاشته اما هنوز این نظم ژئوپولیتیکی در غرب آسیا پشت سر گذاشته نشده و در چند دهه آینده نیز در حال تحول است.

وی اضافه کرد: ما باید قدرت ژئوپولیتیک ایران را در غرب آسیا افزایش دهیم. امروزه هم قدرت های قدیمی مانند آمریکا و روسیه و هم قدرت های جدید مانند چین و هند به دنبال صندلی در این منطقه هستند و غرب آسیا محل برخورد قدرت های بزرگ دنیای است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به اینکه آمریکایی ها با حمله نظامی به کویت و اشغال افغانستان سیر تک قطبی بودن قدرت را در پیش گرفتند، گفت: سیر تک قطبی بودن آمریکا با شکست روبرو شده است؛ اهمیت این منطقه برای کشورهای دیگر این است که چینی ها و هندی ها هم به دنبال سهمی در این منطقه هستند. چینی ها به هندوستان توجه دارند و هندی ها به افغانستان و هم اکنون سد سلما بر هلیل رود توسط هندی ها در حال ساخت است. چینی ها با ما نیز در توسعه چابهار، بندر مکران و راه آهن چابهار سرمایه گذاری می نمایند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا محل بعثت پیامبران بزرگ الهی از حضرت موسی تا پیامبر اسلام(ص) بوده است، اظهار داشت: این مسئله یک قدرت تمدنی به حساب می آید. 5 تمدن چین، هند، ایران، مصر و یونان که بالای 5 هزار سال تمدن را شامل می شوند در این منطقه بوده است.

وی اضافه کرد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران توسط امام خمینی(ره) و تداوم رهبری آن توسط امام خامنه ای در دنیا اسلام و این منطقه بسیار تأثیرگذار بود که در 195 کشور عضو سازمان ملل و 57 کشور دنیا اسلام رهبری هوشمند که صاحب یک دیدگاه آینده نگر، اندیشه، دانایی و مهربانی به نوع بشریت مانند امام خامنه ای نمی توان یافت و تأثیر کلام ایشان در منطقه و دنیا جزو فزونی های نظام سیاسی ما است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا وجود پایگاه های نظامی آمریکا را از مسائل مهم این منطقه برشمرد و متذکر شد: آمریکایی ها می خواهند با فراوری ناامنی حضورشان را در غرب آسیا تثبیت نمایند و عدم تداوم قدرت سیاسی در کشورهایی مانند سوریه و افغانستان به همین دلیل است.

وی با بیان اینکه چشم انداز آینده ایران باید این باشد که از تک قطبی شدن دنیا جلوگیری کند، گفت: ایران می تواند به همراه روسیه، چین و هند از تک قطبی شدن دنیا توسط آمریکا جلوگیری کند و دنیای چندقطبی از جمله قطب قدرت آسیایی به یاری 4 کشور چین، هند، روسیه و پاکستان شکل بگیرد.

سرلشکر صفوی اضافه کرد: حضور دائمی ایران در اجلاس شانگهای می تواند راهبرد درستی باشد و دولت ایران باید در این راستا کوشش کند و پیمان شانگهای در آینده می تواند در برابر پیمان آتلانتیک شمالی قد علم کند.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 735

به "ایران می تواند به یاری چین، هند و روسیه مانع از تک قطبی شدن دنیا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران می تواند به یاری چین، هند و روسیه مانع از تک قطبی شدن دنیا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید