انتخابات بولیوی به دور دوم کشیده شد

به گزارش آسمان فارس، اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور با کارلوس مسا، رئیس جمهوری سابق رقابت خواهد نمود. این در حالی است که مورالس بیشترین آرا را به دست آورده است.

انتخابات بولیوی به دور دوم کشیده شد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس بیانیه دادگاه عالی انتخابات بولیوی بعد از شمارش 83 درصد آرا، اوو مورالس توانست با کسب 45.28 درصد آرا پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری باشد. در حالی که کارلوس مسا 38.16 درصد آرا را به دست آورد.

برای پیروزی در دور اول انتخابات باید هر نامزد به بیش از 50 درصد آرا دست یابد یا لااقل به 40 درصد آرا و با رقیب خود 10 درصد اختلاف رای داشته باشد.

این میزان رای در این دور از انتخابات برای مورالس نتیجه خوبی نیست زیرا او در سه دور قبلی به ترتیب 54 درصد، 64 درصد و 61 درصد رای را از آن خود نموده بود.

براساس گزارش بی بی سی، اوو مورالس که برای چهارمین بار نامزد ریاست جمهوری بولیوی شده است، نتوانست در انتخابات روز یکشنبه پیروز گردد و با کسب 45 درصد از آرا به مرحله دوم رفت. مسا هم 38 درصد از آرا را به دست آورده است.

مورالس چپ گرا که از بومیان بولیوی است، از سال 2006 رئیس جمهوری این کشور است.

در صورت پیروزی مورالس در مرحله دوم انتخابات که کمتر از دو ماه دیگر در پانزدهم دسامبر برگزار می گردد، او تا 2025 بر سر قدرت خواهد ماند.

خبرنگار بی بی سی در آمریکای جنوبی می گوید اصرار مورالس برای شرکت در انتخابات پس از سه دوره ریاست جمهوری با انتقادهایی همراه بوده است.

مردم بولیوی در سال 2016 با شرکت در یک همه پرسی به لغو محدودیت زمانی ریاست جمهوری رای ندادند اما جنبش سوسیالیستی مورالس با شکایت به دادگاه عالی توانست حکم دلخواه رئیس جمهوری را دریافت کند تا او بتواند برای بار چهارم نامزد ریاست جمهوری گردد.

سیاست های زیست محیطی مورالس نیز به خاطر نابودی چهار میلیون هکتار از جنگل های شرق بولیوی به دلیل آتش سوزی مورد انتقاد است.

منتقدان می گویند فرمان مورالس که مجوز کشاورزان برای افزایش سطح زمین زیر کشت را چهار برابر افزایش داد، به آتش زدن جنگل ها دامن زده است.

با این حال، از مورالس به دلیل رشد مالی بولیوی و فقرزدایی تقدیر می گردد.

مسا که رقیب اصلی مورالس است با اشاره به رشد کسری بودجه بولیوی که معادل 7.8 درصد از فراوری ناخالص داخلی این کشور است، نسبت به کاهش درآمدهای نفت و گاز هشدار داده و خواستار دقت دولت در هزینه های کشور است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 548

به "انتخابات بولیوی به دور دوم کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات بولیوی به دور دوم کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید