کرونا ضرورت گذر از کتابخانه های سنتی به دیجیتال را نمایان کرد

به گزارش آسمان فارس، سیدمهدی طاهری، رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی که در حاشیه هشتمین نشست مدیران کتابخانه های عضو مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا) با خبرنگار خبرنگاران در قم، گفت وگو می کرد، با تاکید بر استفاده کتابخانه ها از فضای مجازی برای ارائه خدمات به کاربران، گفت: شیوع کرونا به صورت کلی نشان داد جهان برای فعالیت ها و کنش های سازمانی به سمت فضای مجازی رفته است.

کرونا ضرورت گذر از کتابخانه های سنتی به دیجیتال را نمایان کرد

وی ادامه داد: کتابخانه ها جزو سازمان های پیشرو محسوب می شوند و از آخرین دستاوردهای فناوری استفاده می نمایند؛ بنابراین گذر از کتابخانه سنتی به کتابخانه های دیجیتالی کاملاً محسوس و مشهود است.

طاهری توضیح داد: در کشور ما همواره حرکت ها کُند و با تاخیر صورت می گیرد، اما کرونا باعث شد به خدمات مجازی و الکترونیکی توجه پیدا کنیم؛ چراکه محدودیت ها نشان می دهد کاربرها کمتر می توانند از کتابخانه های فیزیکی استفاده نمایند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید نمود: مدیران کتابخانه ها باید تدابیر خاص داشته باشند. سیاست گذارانی مثل کتابخانه ملی، وزارتخانه ها و نهادهایی که کتابخانه تخصصی در مجموعه های آن ها وجود دارد باید کتابخانه ها را به سمت خدمات مجازی سوق دهند.

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به فراوانی کتابخانه های تخصصی در قم، یادآور شد: با توجه به کتابخانه های غنی، پرتعداد و خوبی که در قم وجود دارد، انتظارمان این است که حرکت کتابخانه ها متناسب و هم راستا با تحولات فناورانه باشد تا بتوانند براساس خدمات الکترونیکی منابع را در اختیار کاربران قرار دهند.

طاهری به نقش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم در این زمینه اشاره نمود و گفت: کتابخانه های مختلفی در مکتا وجود دارد. کتابخانه هایی که به روز حرکت نمایند، می توانند تشویق نماینده کتابخانه های دیگر باشند. به اشتراک گذاری تجهیزات و امکانات در حوزه دیجیتال سازی و ارائه خدمات الکترونیکی می تواند این بستر را گسترش دهد.

وی اعلام کرد: یکی از دستاوردهای فضای الکترونیکی بحث دسترسی یکپارچه است تا کاربران بتوانند به منابع مختلف به صورت یکپارچه دسترسی پیدا نمایند. مکتا فضای خوبی برای این کار است.

طاهری در انتها گفت: خوشبختانه دانشگاه علامه طباطبایی از سال 93 فعالیت کتابخانه دیجیتالی خود را آغاز کرد و با توجه به تحولات و پژوهش هایی که انجام دادیم، احتمال اینکه به زودی احتیاج به گذار وجود داشته باشد را حس کردیم. ما خیلی روی کتابخانه دیجیتال تمرکز کردیم و اساسا کتابخانه ما کتابخانه فیزیکی نیست که خدمات فیزیکی داشته باشد. ما یک خدمات دووجهی داریم. علاوه بر منابع الکترونیکی، منابع فیزیکی را هم سرویس می دهیم و با این رویکرد حرکت می کنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1467

به "کرونا ضرورت گذر از کتابخانه های سنتی به دیجیتال را نمایان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ضرورت گذر از کتابخانه های سنتی به دیجیتال را نمایان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید