چرا آمریکا در افغانستان باخت؟

به گزارش آسمان فارس، نشریه ویک در گزارشی به فرمان اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عقب نشینی کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تا تاریخ 11 سپتامبر امسال میلادی پرداخته و در عین حال، دلایل شکست آمریکا در طولانی ترین جنگ خارجی

چرا آمریکا در افغانستان باخت؟

این کشور (جنگ افغانستان) را مورد واکاوی قرار داده است. این نشریه بریتانیایی در این رابطه می نویسد: باور کنیم یا نه، تا همین چند سال پیش در آمریکا افرادی وجود داشتند که عمیقا اعتقاد داشتند: آمریکا در جنگ افغانستان، پیروز شده است. با این حال، شرایط در برهه کنونی فرق نموده و ناکامی و شکستِ آمریکا، در پی صدور فرمان عقب نشینی کاملِ نیرو های آمریکایی از افغانستان از سوی جو بایدن رئیس جمهور این کشور، کاملا هویدا شده است.

تنها چند هفته پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر به نیویورک و واشنگتن، ارتش آمریکا به همراه متحدان این کشور، به حکومت طالبان در افغانستان که به زعم آن ها به اسامه بن لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده و مجری اصلی حملات 11 سپتامبر پناه داده بود، حمله نموده و آن را از قدرت ساقط کردند.

به گزارش خبرنگاران، افغانستان حتی قبل از حمله آمریکا به این کشور، با توجه به شکست شوروی در آن (12 سال قبل از حمله آمریکا به این کشور) و آزاد شدن آن از چنگال امپراطوری بریتانیا در سال 1919، به قبرستانِ امپراطوری ها شهرت یافته بود. با این حال، پس از پیروزی سریع آمریکا در افغانستان، بعضی روزنامه نگاران و مقام های ارشد آمریکایی، فرصت را غنیمت شمرده و نسبت به تکرار اشتباهاتِ دیگر قدرت های خارجی در افغانستان، هشدار دادند.

به محض حمله آمریکا به افغانستان، کارشناسانِ زبده به هیچ عنوان این پیش بینی را نداشتند که واشنگتن قرار است خیلی زود به پیروزی در این کشور برسد. این مساله را به طور خاص، کهنه سربازانِ شوروی که در افغانستان جنگیده بودند، به خوبی درک می کردند. با این حال، در همان دوره، بعضی تحلیلگران و مقام های آمریکایی، سعی داشتند به حضور آمریکا در افغانستان، رنگ و لعاب اخلاقی بدهند و جهتِ پیروزی نهایی را برای خود هموار سازند. در این راستا، دونالد رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا در زمان حمله به افغانستان می گوید: یکی از دلایل شکست شوروی در افغانستان، این مساله بودکه شوروی قدرتی توسعه طلب بود و فقط می خواست بر دیگر کشور ها کنترل یابد. با این حال، آمریکا یکچنین قصد و نیتی در خصوص افغانستان ندارد. البته که صورتِ مساله به این سادگی ها که رامسفلد می گوید، نبوده و نیست.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه گذشته گفت ایالات متحده آمریکا به طور کامل، نیرو های نظامی خود را از افغانستان تا تاریخ 11 سپتامبر امسال میلادی، خارج خواهد نمود. روزی که در واقع، بیستمین سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر به آمریکا است. جو بایدن در این رابطه می گوید: من در برهه کنونی، چهارمین رئیس جمهوری در آمریکا هستم که باید حضور نیرو های آمریکایی در افغانستان را مدیریت کنم. من به هیچ عنوان قصد ندارم این مسوولیت را به پنجمین رئیس جمهور آمریکا، منتقل کنم.

این موضع گیری بایدن، عملا آمریکا را نیز در لیست امپراطوری های شکست خورده در افغانستان قرار می دهد. در این راستا، دلایل زیادی را می توان در خصوص علت شکست و ناکامی آمریکا در افغانستان ذکر کرد. با این حال، شاید در شرح دلایل ناکامی آمریکا در افغانستان، مفهومِ استثناگرایی آمریکایی، نقش محوری را داشته باشد. آمریکایی ها طبق معمول اعتقاد داشتند که می توانند در جایی پیروزی را کسب نمایند که دیگر قدرت های عظیم در آنجا، شکست سختی را متحمل شده بودند. این ایده از اساس، غلط و نادرست بود.

سال 2001، درس ها و تجربیاتِ شکست شوروی در افغانستان، هنوز تازه و نو بودند و می توانستند برای آمریکا کاملا هشدار دهنده باشند. افغانستان همیشه در طول تاریخ، یک هدفِ ساده و آسان جهت تهاجم بوده است. با این حال، کسب پیروزی در جنگ با آن برای قدرت های خارجی، همیشه سخت و مرگبار بوده است.

تِد گالن کارپنتر متخصص مسائل دفاعی و امنیتی می گوید: شوروی نیز در ابتدا در تهاجمِ خود به افغانستان، کاملا پیروز بود. آن ها تنها ظرفِ چند روز توانستند افغانستان را اشغال نمایند. در آن موقع، شوروی سعی داشت افغانستان را به یک جامعه سوسیالیستی تغییر دهد و حکومت دست نشانده ای را در آن مستقر سازد. با این حال، آن ها (شوروی) در یک باتلاقِ حقیقی گرفتار شدند.

در این راستا، تاریخ یک بارِ دیگر و این مرتبه در خصوص آمریکا، دچار تکرار شد. آمریکا جدای از اینکه در بحث اشغالِ نظامی افغانستان با چالش های زیادی رو به رو شد، با مساله فساد و بی کفایتی ساختار سیاسی ایجاد شده توسط خود در افغانستان نیز رو به رو بوده است.

ضعفِ نهاد های دولتی افغانستان، فساد گسترده در این کشور و سواستفاده از ثقدرت توسط بعضی مقام های حکومتی در افغانستان، عملا و با گذرِ زمان، حمایت از حکومت افغانستان را به گزینه ای نه چندان مطلوب برای افغان ها تبدیل نموده است.

ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده وقتِ نیرو های آمریکایی در افغانستان در سال 2009 می نویسد: مشکل عدم اعتماد به حکومت افغانستان به همراه فراهم نبودنِ زیرساخت های مناسب آموزشی و مالی در ااین کشور، عملا افغانستان را به میدانی مناسب جهت اوج گیری فعالیت های شورشیان تبدیل نموده است. دولت آمریکا به جای حل کردن این مشکل، عملا آن را با ارسال پول های کلان به افغانستان و بستنِ چشم خود بر فساد های متحدانش در این کشور، بحرانی تر نموده است. در این چهارچوب به هیچ عنوان عجیب نیست که شاهدیم آمریکا در افغانستان شکست خورده است.

مخالفانِ بایدن در هراسند که شاید با عقب نشینی آمریکا از افغانستان، جنگ و درگیری هایِ خونینی در این کشور روی دهد. با این حال، آن ها باید بدانند که حتی با حضور نیرو های آمریکایی در افغانستان، بیش از 93 هزار غیرنظامی افغان ظرفِ 11 سال (که در میان آن ها زنان و بچه ها نیز حضور دارند)، جان خود را از دست داده اند. امری که نمودی دیگر از شکست و ناکامی آمریکا در افغانستان است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1612

به "چرا آمریکا در افغانستان باخت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمریکا در افغانستان باخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید