روسیه به گام های غیردوستانه آمریکا پاسخ متقابل می دهد

به گزارش آسمان فارس، وزیر امور خارجه روسیه علی رغم ابراز تمایل برای تمدید پیمان استارت جدید با آمریکا گفت، مسکو هرگونه گام های غیردوستانه واشنگتن را به صورت متقابل پاسخ خواهد داد.

روسیه به گام های غیردوستانه آمریکا پاسخ متقابل می دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری روسی تاس به موضوعات متعددی از جمله بحران اوکراین، نشست چهارجانبه نورماندی در پاریس، روابط روسیه و آمریکا و آینده پیمان استارت جدید و همچنین تحولات آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب در سال 2019 گذشت، پرداخت.

زمان تأیید کتبی فرمول اشتانمایر برای حل بحران اوکراین است

وی در ابتدای مصاحبه خود ضمن ابراز نگرانی از ناآرامی های شرق اوکراین گفت: متأسفانه، درگیری ها در شرق اوکراین همچنان پابرجاست، حملات خمپاره ای در امتداد خط تماس بین نیروهای هوادار روسیه و ارتش اوکراین همچنان ادامه دارد. محاصره این منطقه لغو نشده است. با اینحال، امید است که پیشرفت هایی در جهت رسیدن به صلح حاصل گردد.

لاوروف ادامه داد: (ولودیمیر) زلنسکی (رئیس جمهور اوکراین)، انتها زودهنگام درگیری ها در جنوب شرقی کشور را در میان اولویت های اصلی ریاست جمهوری خود بیان کرد. در پنج ماه (از زمان شروع ریاست جمهوری)، وی، توانست اقداماتی را انجام دهد که رؤسای جمهور پیشین اوکراین سالها از انجام آن امتناع می ورزیدند. مسئله هم اکنون، عملی کردن وعده ها... و تأیید کتبی فرمول اشتانمایر (برای حل بحران اوکراین) است که روال تحقق یک شرایط ویژه برای دونباس را به صورت دائم تعیین می نماید.

انتظار چندان زیادی از چشم انداز روابط با آمریکا نداریم

لاوروف در بخشی از مصاحبه خود به روابط روسیه و آمریکا اشاره نمود و گفت: تماس های اخیر با نمایندگان آمریکا در حین ملاقات به واشنگتن مفید بود. [این تماس ها]اجازه گفتگو جامع در مورد موضوعات فعلی دوجانبه و بین المللی را داد.دو طرف (آمریکا و روسیه) در مورد بهبود روابط و دستیابی به نتایج مشترک در زمینه هایی با منافع مشترک ابراز تمایل کردند

وی درباره چشم انداز روابط دو کشور گفت: ما رویکرد، واقع بینانه ای را دنبال می کنیم و انتظار خیلی بالایی نداریم. ما بر اساس اقدامات و عملکرد دولت دونالد ترامپ، رویکرد وی درباره همکاری سازنده (با روسیه) را قضاوت خواهیم کرد.

با گام های غیردوستانه به گام های غیردوستانه آمریکا پاسخ می دهیم

وی ضمن انتقاد از اقدامات اخیر واشنگتن در تحریم پروژه های خط لوله گاز روسیه به اروپا و ترکیه گفت: اگر طرف آمریکایی همچنان به گام های غیردوستانه ادامه داد، ما نیز با گام های غیردوستانه پاسخ می دهیم. با این حال فکر می کنیم قطعاً به تعویق انداختن حل و فصل موضوعات مهم برای کشورهای ما و دنیا، اشتباه است.

روسیه به کوشش برای تمدید استارت جدید ادامه می دهد

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: پیشنهاد روسیه برای همکاری با آمریکا در عرصه های مختلف همچنان روی میز واقع شده است. این (پیشنهاد) شامل موضوع ثبات راهبردی هم می گردد که روسیه و آمریکا، به طور خاصی بعنوان قدرت های بزرگ هسته ای، مسئول آن هستند.

این دیپلمات روس در ادامه به بحث پیمان استارت جدید و تمدید آن اشاره نمود و گفت: روسیه همچنان بدون هرگونه پیش شرط یا تعلل ساختگی به اقداماتی برای کاهش بیشتر و حذف سلاح های تهاجمی راهبردی (استارت جدید) ادامه می دهد.

درگیر کردن کشورهای دیگر در تمدید استارت جدید غیرممکن است

لاوروف توضیح داد: بگذارید یک بار دیگر بگویم: استارت جدید دوجانبه است. در سال 2010 بین روسیه و آمریکا منعقد شد. در نتیجه، درگیر کردن هرکشور دیگری در تمدید آن، غیرممکن است.

وی ادامه داد: در عین حال، آمریکا به دنبال انعقاد یک توافق جدید دیگر در مورد محدود کردن سلاح های هسته ای هستند. آنها تمایل دارند چین نیز به همراه روسیه و آمریکا نیز مشارکت کند اما تا به امروز رضایت این کشور (چین) را دریافت نکرده اند و همچنین با انگلیس و فرانسه نیز که مشارکت آنها در چنین گفت وگوهایی قطعاً لازم است، به توافق نرسیده اند.بعلاوه، آمریکا هنوز، دیدگاه منسجم خود در این خصوص را ارائه نکرده است. آنها از بهار گذشته درگیر این ایده هستند اما به طور ملموسی شرحی نداده اند که چه چیزی (در قرارداد کاهش تسلیحات) محدود گردد و این محدودیت باید چگونه باشد.

لاوروف درباره تمدید استارت جدید گفت: به محض آنکه پیش نویس (پیشنهاد آمریکا) را دریافت کنیم آماده آنالیز کامل آن هستیم. واضح است که مذاکرات، خواه دوجانبه و خواه چند جانبه، در هر شرایطی مدتی به طول می انجامد...امیدواریم آمریکا یک رویکرد معقول و مسئولانه ای در پیش بگیرد.

آمریکا برای پیشبرد اهدافش در آمریکای لاتین به دکترین مونرو متوسل شده است

وزیر خارجه روسیه در مورد نقش واشنگتن در دامن زدن به ناآرامی در کشورهای آمریکای لاتین، گفت: با توجه به شرایط سخت منطقه آمریکای لاتین، آمریکا کوشش می نماید تا بر اساس منافع ژئوپولتیکی خود-و در راستای تئوری (آمریکایی) هرج و مرج راهنمایی شده- شکل جدیدی به این منطقه بدهد و این مسئله بسیار نگران نماینده است.

لاوروف تأکید کرد: کوشش برای تغییر رژیم های ناخواسته... و ایجاد تفرقه در فرایند اتحاد منطقه (آمریکای لاتین) و تحمیل الگوهای نئولیبرال، بخش هایی از سیاست واشنگتن است. با تمام ظواهر، آمریکا از دکترین مونرو... بعنوان ستون ایدئولوژیکی استفاده می نماید.

دکترین مونرو اولین بار در قرن نوزدهم توسط جیمز مونرو رئیس جمهور وقت آمریکا و با هدف مقابله با کشیده شدن درگیری قدرت های استعمارگر اروپایی به قاره آمریکا مطرح شد، اما این دکترین در دهه های اخیر به بهانه ای برای آمریکا بدل شده تا مداخله در امور همسایگان خود با هدف روی کار آوردن دولت های همسو را توجیه کند. با این حال، مقام های آمریکایی به ندرت صراحتا به پیروی از این دکترین اذعان می نمایند.

کوشش واشنگتن برای حمله رعد آسا علیه کشورهای آمریکای لاتین با شکست روبرو شد

با اینحال، وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که واشنگتن در محاسبات خود در مورد آمریکای لاتین دچار اشتباه شده است و شرح داد: تفاقاتی افتاد که آمریکا انتظار آن را نداشت... برخلاف محاسبات بیش از حد ساده واشنگتن، منطقه (آمریکای لاتین)، پیچیده تر و متنوع تر شد و... علیرغم تحریم ها و روش های انقلاب رنگین، کوشش ها برای حمله رعد آسا علیه ونزوئلا و کوبا و نیکاراگوئه به شکست منجر شد.

لاوروف ادامه داد: دولت [آمریکا] طبق معمول کوشش می نماید تا افتضاحات خود را بر گردن نیروهای بیرونی متخاصم بیاندازد که این شامل فتنه های مسکو می گردد.(به همین دلیل، واشنگتن) یک کارزار سیاسی و رسانه ای علیه ما به راه انداخته است و از مکانیسم تحریم های ثانویه استفاده می نماید.

وی در ارتباط با همکاری روسیه با آمریکای لاتین گفت: در این شرایط ناآرام منطقه (آمریکای لاتین)، تقاضا برای نقش فعال روسیه در امور آمریکای لاتین ملموس تر شده است. این جای تعجب ندارد. آمریکای لاتین و منطقه کارائیب، برای سیاست خارجی ما ارزش ذاتی قائلند. ما از دریچه منافع ژئوپولتیکی به منطقه نگاه نمی کنیم و دوست نداریم که این منطقه به محل تقابل با هیچ کشوری تبدیل گردد.

این دیپلمات روس بر اهمیت همکاری روسیه و آمریکای لاتین تأکید کرد و گفت: رویکرد همکاری روسیه با شرکای آمریکای لاتین، حتی الامکان منطقی است: ما به جای ایجاد اختلاف... خواهان تقویت همکاری بر اساس واقع گرایی غیرایدئولوژیک و بر اساس احترام متقابل هستیم.

وی در انتها گفت: این فلسفه سازنده به ما اجازه تقویت همکاری مفید با کشورهای آمریکای لاتین در قالب های متنوع و در طیف گسترده ای از جهات را می دهد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 719

به "روسیه به گام های غیردوستانه آمریکا پاسخ متقابل می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه به گام های غیردوستانه آمریکا پاسخ متقابل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید