واکسیناسیون اتباع خارجی با منابع اقتصادی ایران ، چگونگی واکسیناسیون کرونا برای پناه جویان تازه

به گزارش آسمان فارس، مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه تا به امروز بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر از اتباع غیرایرانی یک دُز واکسن کرونا و بیش از 300 هزار نفر دو دُز واکسن را دریافت نموده اند و این فرایند ادامه دارد، گفت: تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشر محبت آمیز سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه جویان ساکن در ایران ارسال نشده است.

واکسیناسیون اتباع خارجی با منابع اقتصادی ایران ، چگونگی واکسیناسیون کرونا برای پناه جویان تازه

دکتر حمیدرضا نجاری در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: بر اساس سند ملی واکسیناسیون، اتباع ایرانی و غیرایرانی باید واکسن کووید19 دریافت نمایند و از ابتدا هم واکسیناسیون اتباع غیرایرانی در برنامه وزارت بهداشت قرار داشت و آنها می توانستند برای دریافت واکسن مراجعه نمایند البته؛ طبیعی بود که در مراحل اولیه واکسیناسیون مقدار واکسن در دسترس به حدی نبود که پناهجویان هم بهره وری بالایی داشته باشند، اما اکنون که واکسن به مقدار احتیاج تامین شده است، واکسیناسیون اتباع غیرایرانی هم به شکل تصاعدی رو به افزایش است.

وی اضافه نمود: تا به امروز بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر از اتباع غیرایرانی یک دز واکسن و بیش از 300 هزارنفر دو دز واکسن دریافت کردند و این فرایند همچنان بدون هیچ مانعی ادامه دارد و این افراد می توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون اقدام به تزریق واکسن نمایند.

نجاری درباره انتخاب نوع واکسن ها نیز گفت: صحبت از انتخابی بودن واکسن به نظرم حرف اشتباهی است؛ چون واکسن هایی که به کشور ما وارد شدند مجوز سازمان جهانی بهداشت را دارند و هر روزی ممکن است نوع خاصی در دسترس باشد، اما در هر حال همه واکسن ها بر اساس دستورالعمل خاصی تزریق می شوند و اینگونه نیست که اتباع غیرایرانی به واکسنی دسترسی نداشته باشند؛ بلکه این موضوع به این بازمی گردد که به کدام مرکز برای دریافت واکسن مراجعه نمایند و آن مرکز در آن روز چه واکسنی داشته باشد.

وی اضافه نمود: در این بین تنها دولت هند یک میلیون دز واکسن بهارات برای تزریق به 500 هزار تبعه غیرایرانی به جمهوری اسلامی ایران هدیه نموده است که این واکسن ها به شکل نشان دار در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه تا به امروز همه یک میلیون و 600 هزار دز واکسن تزریقی به اتباع غیرایرانی از منابع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است، اظهار کرد: تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشر محبت آمیز سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه جویان ساکن در ایران ارسال نشده است. این موضوع می تواند علل مختلفی داشته باشد؛ درحالی که پیگیری ها برای دستیابی به واکسن از این طریق اجرا شده است اما هنوز حتی یک دز واکسن از این مکانسیم به دستمان نرسیده است، هرچند که قول های مساعدی برای ارسال واکسن برای پناهجویان داده اند.

وی درباره واکسیناسیون اتباع غیرقانونی، توضیح داد: تمام اتباع غیرایرانی که قبلا به نظام سلامت مراجعه کردند و خدمت دریافت کردند و نام شان در سیستم ثبت است، اگر مراجعه نمایند واکسن کرونا دریافت می نمایند. با توجه به سیاست جمهوری اسلامی ایران اگر همه افرادی که در این جامعه زندگی می نمایند واکسن دریافت نمایند بیماری بهتر مدیریت و کنترل می گردد پس محدودیتی برای اتباع قائل نیستیم. پناه جویانی هم که به تازگی وارد کشور شده اند و پیش از این اطلاعات شان در سامانه ها ثبت نبوده است، می توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه نموده و پس از ثبت اطلاعات، واکسن دریافت نمایند و پس از آن هم در چارچوب نظام سلامت قرار گیرند.

او با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت با ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی مهاجران کاری ندارد، بیان نمود: تاکید ما به عنوان وزارت بهداشت بر موضوع سلامت است و فردی که در این جامعه زندگی می نماید باید از یک حدود اولیه خدمات بهداشتی برخورد باشد تا اثر منفی آن بر جامعه بومی کاهش یابد چون اگر برای این افراد راهکاری پیدا نکنیم، جامعه متضرر می گردد.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات به اتباع غیرایرانی در سطح نظام PHC رایگان است، بیان نمود: این افراد مانند افراد ایرانی با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت و سایر مراکز موجود در شبکه بهداشتی می توانند رایگان خدمت گیرند.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره بیماریابی اتباع در مرزها، توضیح داد: فردی که از راستا قانونی وارد گردد به وسیله پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی پایش می گردد و هم بیماریابی شده و هم قرنطینه لازم برایشان درنظر گرفته می گردد. درحال حاضر چون قرنطینه کاملی در بسیاری از مرزها نداریم، ممکن است اسامی بیماران نوشته شده و آنها را تحویل جایی دهیم که از نظر سلامت قابل پیگیری باشند. کسانی که به شکل غیر قانونی وارد می شوند نیز چالش جدی هستند که مسئول آن طبیعتا وزارت بهداشت نیست ولی هر زمان همکاران ما متوجه حضور آنها شوند حتما مورد پیگیری و پایش سلامتی قرار خواهند داد.

نجاری در انتها بر لزوم فرهنگسازی تزریق واکسن برای اتباع غیرایرانی، گفت: حالا که این امکان فراهم شده است باید با تشویق اتباع غیرایرانی آنها را به سمت واکسن زدن سوق دهیم تا بیماری کنترل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1832

به "واکسیناسیون اتباع خارجی با منابع اقتصادی ایران ، چگونگی واکسیناسیون کرونا برای پناه جویان تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون اتباع خارجی با منابع اقتصادی ایران ، چگونگی واکسیناسیون کرونا برای پناه جویان تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید