نسخه ای شفاف برای کف پای صاف

به گزارش آسمان فارس، اگر کف پای فرزندتان صاف است و به خاطر درد پای او غصه می خورید و نگران بروز مسائل چشمی و کمردردهای آینده اش هستید، خواندن این تبادل نظر با دکتر محمدرضا گل بخش، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته ارتوپدی و فلوشیپ بیماری های ستون فقرات در بیمارستان های سینا و شریعتی، را به شما توصیه می کنیم.

نسخه ای شفاف برای کف پای صاف

نسخه ای شفاف برای کف پای صاف

تبادل نظر با آقای دکتر محمدرضا گلبخش

اگر کف پای فرزندتان صاف است و به خاطر درد پای او غصه می خورید و نگران بروز مسائل چشمی و کمردردهای آینده اش هستید، خواندن این تبادل نظر با دکتر محمدرضا گل بخش، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته ارتوپدی و فلوشیپ بیماری های ستون فقرات در بیمارستان های سینا و شریعتی، را به شما توصیه می کنیم.

برای بچه ای که با صافی کف پا به مطب یا درمانگاه مراجعه می نماید، چه کارهایی انجام می شود؟

اولین قدم برای بچه این است که پزشک مطمئن باشد که آیا صافی کف پای او علت زمینه ای خاصی داشته است یا نه. ممکن است در برخی موارد، تغییرات زمینه ای مثل دگرگونی در زاویه یا چسبیدن استخوان های کف پا به هم وجود داشته باشد. بعلاوه ممکن است یکی از استخوان های مچ پا به جای آن که افقی باشد، عمودی قرار گرفته باشد و این قرار گرفتن به صورت عمودی موجب صافی کف پا بشود.

برای کودک مبتلا به صافی کف پا چه درمان هایی ضروری است؟

در قدم اول همان طور که عرض کردم باید علت های زمینه ای را آنالیز کنیم. اگر علت اولیه ای در کار نبود و ما تنها با صافی کف پا به صورت ساده روبه رو هستیم، باید در نظر بگیریم که ممکن است با رشد و عظیم شدن بچه قوس کف پای او به حالت طبیعی برگشت کند. در واقع باید به بچه فرصت داده شود تا به سن 8 تا 10 سالگی برسد چون در خیلی از مواردی که کودک در سنین پایین کف پای صافی دارد، دیده می شود که با رسیدن به سن 8 تا 10 سالگی قوس کف پای او به حالت طبیعی برمی شود، بنابراین در این کودک اگر صافی کف پا بهبود نیابد، می توانیم مطمئن باشیم که فرزند ما به صافی کف پا مبتلا است.

در این صورت برای این بچه باید چه کرد؟

حتی در این صورت هم اگر راه رفتن فرد همراه با درد نباشد یا درد پای او تداخلی در کارش ایجاد نکند، درمانی برای بیمار انجام نمی شود چون اصلا در این فرد، صافی کف پا مسئله ای ایجاد نمی نماید که ما آن را درمان کنیم. دوباره هم تاکید می کنم تا زمانی که بیماری با صافی کف پا مسئله ای در راه رفتن ندارد و احساس درد نمی نماید، برای او درمانی انجام نمی دهیم.

و اگر احساس درد یا مشکل در راه رفتن داشته باشد؟

تنها در یکی از حالت ها که ممکن است ما در مچ پا یک استخوان فرعی داشته باشیم می توان از کفش طبی استفاده کرد، آن هم برای مدتی و اگر درد بچه خوب نشود، باید جراحی را در نظر گرفت. در سایر موارد، در صورت وجود علت زمینه ای و درد ناتوان نماینده باید از همان ابتدا به فکر جراحی بود.

فیزیوتراپی یا استفاده از مسکن چه تاثیری در برخورد با این بیماران دارد؟

اگر به دوران نوزادی برگردیم، چون کف پای یک سری از نوزادان دارای چربی است یا به اصطلاح تپل هستند و یا در نوزادانی که تازه متولد شده اند به علت نحوه قرار گرفتن در شکم مادر ممکن است کف پای آنها به طور کاذب، صاف به نظر برسد. تنها در درصد کمی از نوزادان ممکن است صافی کف پای آنها حقیقی باشد. بعلاوه در بچه ها 18 ماهه که پدر و مادر به تازگی متوجه صافی کف پای آنها شده اند، اکثرا از نوع انعطاف پذیر است که آن هم احتیاج به صبر و حوصله دارد تا با نظارت پزشک و گذشت زمان آرام آرام بهبود پیدا کند. استفاده از داروهای مسکن هم تنها در فاز حاد درد و التهاب می تواند مفید باشد. نکته جالب این است که در مقایسه با سایر بیماری های ارتوپدی، فیزیوتراپی در اینجا تاثیر کمتری دارد.

ممکن است حالت صافی کف پا تغییر کند؟

ببینید؛ ما دو نوع صافی کف پا داریم: انعطاف پذیر و انعطاف ناپذیر. در نوع انعطاف پذیر، تنها در حالتی که بیمار ایستاده و وزن روی پای خود می گذارد، کف پای او صاف است ولی اگر همین بیمار وزن را از روی پای خود بردارد و مثلا روی لبه تخت بنشیند، قوس کف پای او تشکیل می شود. برعکس در نوع انعطاف ناپذیر، صافی کف پا در همه حالت ها وجود دارد، یعنی چه بیمار نشسته باشد، چه ایستاده، کف پای او صاف خواهد بود.

این درست است که می گویند صافی کف پا در درازمدت باعث کمردرد می شود؟

خیلی ها بر این باورند که صافی کف پا باعث درد کمر و ضعف بینایی می شود. البته عرض می کنم که اگر صافی کف پا علامت دار باشد، می تواند باعث درد پا و اشکال در راه رفتن بشود اما مطالعات اجرا شده نتوانسته ارتباطی را میان صافی کف پا و کمردرد یا اختلال بینایی ثابت کند. پس می توان گفت که در حال حاضر هیچ رابطه ای بین صافی کف پا با کمردرد یا مسائل بینایی نشان داده نشده است.

می توان با استفاده از کفش های طبی، صافی کف پا را درمان کرد؟

بحث اعتقاد به کفش های طبی از موضوعات مورد علاقه و رایج در خانواده هایی است که فرزند آنها دچار صافی کف پاست. بسیاری از خانواده ها در مراجعه به پزشک به او اصرار می نمایند که برای فرزندشان کفش طبی تجویز کند. اگر خانواده ای برای اولین بار متوجه صافی کف پای فرزند خود شود و با عجله و اضطراب او را به مطب پزشک بیاورد، باید به این نکته توجه کند که دادن کفش طبی هیچ تاثیری در درمان کودک ندارد و تنها اثر مثبت آن، ایجاد آرامش در والدین کودک است و این نکته ای که من عرض می کنم یک نکته کاملا علمی است.

علت اصرار پدر و مادرها به تهیه کفش طبی چیست؟

علت اش این است که از نظر ذهنی پدر و مادرها نمی توانند قبول نمایند که بچه صافی کف پا داشته باشد و هیچ درمانی نگیرد. در واقع، کفش طبی جز تحمیل هزینه بر دوش خانواده (با توجه به اینکه کفش های ارتوپدی در همه جای جهان گران هستند) و اذیت شدن بچه، هیچ فایده ای برای کودک مبتلا به صافی کف پا ندارد. دوباره و به طور کاملا جدی عرض می کنم که تنها فایده کفش طبی آرام شدن نگرانی و اضطراب پدر و مادر و پدرعظیم و مادرعظیم بچه است. البته در خصوص کفش طبی تنها یک استثنای نادر وجود دارد که شرح دادم.

پس باید چه کار کرد؟

منابع علمی پزشکی که ما از آنها استفاده می کنیم به ما توصیه می نماید که برترین کار این است که پزشک برای بیمار وقت بگذارد. با پدر و مادر بیمار صحبت کند و به آنها شرح بدهد که صافی کف پا در درازمدت عوارضی ندارد و کفش طبی هم باعث بهبود فرزندشان نخواهد شد. اگر این تعامل دوطرفه بین پزشک و خانواده بیمار ایجاد نشود، تنها اتفاق این است که خانواده بیمار، پزشک کودک خود را عوض می نماید. از پزشک اول به پزشک دوم و از پزشک دوم به پزشک سوم و این فرایند تا آنجا ادامه می یابد که بالاخره برای بیمار کفش طبی تجویز شود. این مشکل را باید حل کرد و راه چاره آن همان است که عرض کردم، یعنی صحبت مسوولانه و دلسوزانه با بیمار و شرح دادن برای او که این چیزی که شما در پی آن هستی، ممکن است ریشه در باوری نادرست داشته باشد.

پس صافی کف پا می تواند بیماری نگران نماینده ای نباشد؟

دقیقا. باید به خانواده ها اطمینان داد و باید به بیمار اجازه داد که فعالیت های عادی روزمره خود را در پیش بگیرد. اگر درد برای او ایجاد شد، اولین قدم، تعدیل فعالیت های شدید است و در صورت بی فایده بودن می توان به فکر درمان های جدی تر بود.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1739

به "نسخه ای شفاف برای کف پای صاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه ای شفاف برای کف پای صاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید