عملکرد مغز و 9 اثر شگفت انگیز رویداد های مختلف بر آن

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران | سرویس سلامت - مغز انسان احتمالا مرموزترین ارگان در بدن است. دانشمندان دائما در حال یادگیری حقایق جدید درباره عملکرد مغزهستند، اما همچنان اسرار زیادی پنهان مانده است.

عملکرد مغز و 9 اثر شگفت انگیز رویداد های مختلف بر آن

1- کمبود خواب مزمن، حافظه را ضعیف می نماید

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی معتقدند که فقدان خواب می تواند حافظه را ضعیف کند و باعث آلزایمر گردد. در طول یک خواب کامل در شب، سلول های مغزی ترکیبات سمی خطرناک را مغز ما حذف می نمایند. اگر یک فرد هرگز به اندازه کافی نخوابد، این کار یک اثر مخرب برروی سلول های مغزی و عملکرد مغز او خواهد داشت.

2- استرس طولانی مدت مغز را تخریب می نماید

کاهش کارکرد حافظه و توانایی یادگیری، عدم کنترل خود، از عواقب استرس مزمن است. علاوه بر این، استرس باعث می گردد که یک فرد احساس ناراحتی، اضطراب، تنش و اغلب حالت پریشانی داشته باشد.

3- عشق و نفرت بسیار مشابه هستند

دانشمندان بریتانیایی متوجه شدند که عشق و نفرت از یک ناحیه مشابه در مغز آغاز می شوند. با این حال، بر خلاف نفرت، عشق به طور قابل توجهی فعالیت حوزه های مسئول قضاوت و تفکر منطقی را کاهش می دهد.

4- مغز به کمبود آب حساس است

تقریبا 80٪ مغز ما از آب است. بنابراین، حتی از دست دادن میزان متوسط مایع (حدود 2٪) باعث کاهش تمرکز و هوشیاری می گردد و منجر به زوال حافظه کوتاه مدت و سایر توانایی های شناختی می گردد.

11 علامت که نشان می دهند به اندازه کافی آب نمی نوشید

5- بارداری ساختار مغز را تغییر می دهد

دانشمندان ثابت نموده اند که حاملگی مقدار ماده خاکستری را در مناطقی از مغز که مسئول شناخت اجتماعی و توانایی درک دیگران است را کاهش می دهد. همه این ها ضروری است تا ارتباط بین مادر و کودک تقویت گردد، و به یک زن در درک نیازهای فرزند خود و توجه به خطرات احتمالی خارجی، یاری می نماید.

6- مصرف شکر زیاد حافظه را تضعیف می نماید

فراوانی فروکتوز در رژیم غذایی عملکرد مغز را ضعیف می نماید و توانایی آن را برای یادگیری، به یاد آوری اطلاعات و تمرکز را کاهش می دهد. این به این دلیل است که شکر اضافی ارتباطات عصبی در مغز را از بین می برد.

دانشمندان تاکید می نمایند که شکر فراوری شده در صنعت بسیار مضر است (به نوشابه، ادویه، سس ها و غذای کودک اضافه می گردد). با این حال، محصولات حاوی اسیدهای چرب امگا 3 (ماهی چرب، آجیل و روغن ماهی) عواقب ناشی از آن ها را از بین می برند.

4 ویژگی خطرناک مصرف شکر که از آن بی خبرید!

7- عشق رمانتیک و احساسات مادرانه خیلی مشابه هستند

به نظر می رسد که با توجه به عملکرد مغز، روابط عاشقانه و احساسات مادر بسیار مشابه هستند، اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، عشق پرشور، بخش هایی از مغز که مرتبط با تحریک جنسی است را فعال می نماید.

علاوه بر این، احساس اضطراب و ترس کاهش می یابد و احساس غم و اندوه افزایش می یابد. عشق مادری مسائل مربوط به شکل گیری محبت و عاطفه را فعال می نماید.

8- نقاشی عملکرد مغز را بهبود می بخشد

یک مطالعه نشان داده است که نقاشی و تامل روی آثار هنری باعث بهبود تعامل بین مناطق مختلف مغز می گردد و در عین حال باعث کاهش میزان پیری مغز می گردد. دانشمندان تاثیر هنر را در افراد 62 تا 70 ساله آنالیز کردند. نیمی از آنها دوره ای را در مطالعه و آنالیز تاریخ هنر گذراندند و نیمه دیگر دوره نقاشی را گذراندند. کلاس های نقاشی نتایج قوی تری نسبت به تاریخ هنر به دست آورد.

9- مطالعه کردن مغز را پرورش می دهد

دانشمندان آکسفورد ثابت کردند که فرایند مطالعه توانایی های ادراکی مغز را پرورش می دهد، همچنین مناطقی از مغز را که در زمان های دیگر استفاده نمی شوند را فعال می نماید. هنگام مطالعه، خون وارد مناطقی از مغز می شوند که مسئول غلظت و ادراک است. قابل توجه است که این اثر در هنگام تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری رخ نمی دهد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

منبع: setare.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1599

به "عملکرد مغز و 9 اثر شگفت انگیز رویداد های مختلف بر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد مغز و 9 اثر شگفت انگیز رویداد های مختلف بر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید