طالبان و آمریکا، در آستانه اعلام توافق

به گزارش آسمان فارس، دور نهم مذاکرات میان طالبان و آمریکا با هدف اعلام توافق بر سر خروج نیروهای آمریکایی در دوحه قطر در جریان است و پیش بینی می گردد طی امروز و فردا این توافق به پایان برسد.

طالبان و آمریکا، در آستانه اعلام توافق

در تازه ترین دور مذاکرات که از عصر روز پنجشنبه شروع شده، زلمای خلیلزاد ریاست هیات آمریکایی را به عهده دارد اما از طرف طالبان، ریاست هیات مذاکره نماینده به عهده شیرمحمد ستانکزی گذاشته شده است. این در حالی است که پیش از این، در اغلب نشست ها ملابرادر، فرد شماره 2 طالبان، سرپرستی هیات نمایندگی طالبان را به عهده داشت.

بعضی رسانه های پاکستانی به نقل از منابع طالبان نوشته اند که ملابرادر با زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی در مدت 14 ماه موافقت نموده و این تصمیم بدون هماهنگی با رهبری طالبان یعنی ملاهبت الله اتخاذ شده است؛ موضوعی که باعث دلخوری ملاهبت الله شده است.

مشخص جدول زمانبدی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نخستین توافق میان دو طرف بوده است و پیش بنیی می گردد در مرحله اول، 5 هزار سرباز آمریکایی از مجموع 14 هزار سرباز مستقر در افغانستان، خاک این کشور را ترک نمایند.

تلویزیون طلوع افغانستان دیروز به نقل از عبدالسلام ضعیف؛ سفیر پیشین طالبان در پاکستان، اطلاع داد که چین، روسیه و پاکستان پذیرفته اند از طرف طالبان تضمین نماینده تفاهمنامه صلح باشند. به گفته او قرار است یک هفته پس از اعلام توافق میان طالبان و آمریکا، گفت وگوهای بین الافغانی نیز شروع گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 394

به "طالبان و آمریکا، در آستانه اعلام توافق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان و آمریکا، در آستانه اعلام توافق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید