صف کشی خیابانی و خشونت آفرینی غرب علیه مادورو

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران- گروه بین الملل: پس از اینکه خوان گوایدو رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان تحت امر آمریکا در این کشور دیروز چهارشنبه خود را رئیس جمهوری موقت معرفی و سپس سوگند یاد کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه هایی مداخله جویانه از این تصمیم استقبال نموده و گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند!

صف کشی خیابانی و خشونت آفرینی غرب علیه مادورو

به دنبال مجموعه اقدامات تحریک آمیز واشنگتن، تعدادی از طرفداران خوان گوایدو در بعضی خیابان های کاراکاس پایتخت این کشور به خیابان ها ریخته و پس از سردادن شعارهایی ضد نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی و منتخب ونزوئلا دست به آشوب و هرج و مرج در خیابان ها و معابر بعضی از شهرها زدند.

پیشینه جدیدی از اقدامات تحریک آمیز آمریکا

دوشنبه هفته جاری، گروهبان آرماندو فیگیرو (Armando Figueroa) که خود را از اعضای گارد ملی ونزوئلا معرفی کرد، با انتشار ویدئویی خواهان کناره گیری نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور شد! تعدادی از اعضای گارد ملی ونزوئلا نیز علیه مادورو شورش نموده و خواهان کناره گیری وی شده اند؛ اما چند ساعت بعد، تمامی 40 نفر دخیل در این کودتای نافرجام بازداشت شدند.

یک روز بعد، یعنی روز سه شنبه، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ویدئویی ضمن دخالت مجدد در امور داخلی ونزوئلا و بدون اشاره به وضع تحریم ها علیه این کشور گفت: به نیابت از ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حمایت خود را از مردم ونزوئلا اعلام می کنم!

معاون رئیس جمهوری آمریکا در ادامه بی اشاره به فرایند انتخابات ریاست جمهوری در کاراکاس ادعا کرد: نیکلاس مادرو رئیس جمهوری ونزوئلا یک دیکتاتور است و قدرت وی مشروعیت ندارد. مجمع ملی ونزوئلا و خوان گوایدو (Juan Guaido) رئیس آن تنها نهادی است که از طرق دموکراتیک ایجاد شده و ما نیز از آن حمایت می کنیم.

دیروز چهارشنبه نیز خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور خواند و در جمع حامیان خود سوگند یاد کرد و فوراً از جانب مقامات واشنگتن مورد حمایت نهاده شد.

سناریوی تکراری کشته سازی و گسترش خشونت

به دنبال این مجموعه حوادث، بعضی رسانه های خبری بیان کردند که در 5 ایالت بزرگ ونزوئلا دستکم 16 نفر جان خود را از دست داده اند و تعدادی نیز بر اثر درگیری های مشکوک در بعضی نقاط زخمی شده اند.

در ادامه این حوادث، تعدادی از نیروهای پلیس ونزوئلا در حالی که کوشش می کردند با تسلط بر خشونت ها مانع از گسترش ناآرامی های غربگرایان شدند، توسط آشوبگران مجروح شده اند.

واکنش مادورو و ارتش ونزوئلا به آشوب های خیابانی

نیکلاس مادورو در سخنرانی در جمع طرفداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات های آمریکایی 72 ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را تَرک نمایند. وی در ادامه توضیح داد که آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است.

نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: هدف آنها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت نمایند. آیا شما دولتی دست نشانده می خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟ این یک بی مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت گرفته در آمریکا است که می خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند.

ارتش ونزوئلا نیز بلافاصله با صدور بیانیه ای بیان کرد که وحدت خود را با دولت منتخب این کشور حفظ نموده، خوان گوایدو رهبر شورشیان این کشور را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت نمی شناسد و نیز آماده مقابله با هرگونه تهدید خارجی در این خصوص خواهد بود.

حمایت ها از دولت قانونی ونزوئلا

* حمایت ایران از دولت و ملت ونزوئلا؛ قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای بیان کرد: ایران در مقابل هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیر قانونی همچون کوشش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می نماید. ما امیدواریم هر گونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هر چه سریع تر حل و فصل گردد.

* رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شب گذشته در تماسی تلفنی با مادورو حمایت خود از وی را بیان کرد و گفت: برادرم! محکم بایست، در کنار تو هستیم.

* مکزیک اعلام نموده فعلا نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

* رئیس جمهور بولیوی هم در بیانیه ای از مادورو حمایت و دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم نموده است. رئیس جمهور بولیوی گفت که در این برهه حساس که چنگال های امپریالیسم بار دیگر به دنبال لطمه زدن به دموکراسی است کشور او از مادورو و مردم ونزوئلا حمایت می نماید.

* بعضی منابع در وزارت خارجه اوروگوئه نیز بیان کردند که این کشور نیز مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

* وزارت خارجه چین هم امروز پنجشنبه با صدور بیانیه ای ضمن حمایت از دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از دخالت های یک جانبه در امور داخلی این کشور توسط بعضی کشورهای غربی شدیدا انتقاد کرد.

واکنش ها به آشوب های خیابانی در ونزوئلا و صف کشی مخالفانِ دفاع مشروع در برابر آمریکا

* رئیس جمهور آمریکا پس از شروع درگیری های خیابانی شورشیان در سخنانی بیان کرد: در حال آنالیز هیچ اقدامی علیه ونزوئلا نیستیم، ولی همه گزینه ها روی میز است. در همین حال یک مقام دولت آمریکا بدون اینکه به نام وی اشاره ای گردد، گفت در صورتی که مادورو رئیس جمهور ونزوئلا به گوایدو رهبر مخالفان شورشی این کشور یا اعضای شورای ملی آسیبی برساند، همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز خواهد بود.

* کشورهای اروپایی پس از این که گوایدو خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور خواند، نسبت به تحولات ونزوئلا واکنش نشان دادند.

* آلن دانکن معاون وزیر خارجه انگلیس در امور اروپا و آمریکا در صفحه توییتر خود در رابطه با تحولات ونزوئلا بیان کرد: بحران سیاسی به اندازه کافی طول کشید. اکنون وقت آن رسیده است تا راهکار مسالمت آمیزی برای همه مردم ونزوئلا پیدا گردد.

* هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز در توییتر نوشت: از تمامی طرف ها می خواهیم که از خشونت اجتناب نمایند. پاسخ مشترکی را با شرکای اروپایی مان هماهنگ خواهیم کرد.

* نهاد ریاست جمهوری فرانسه نیز با انتشار بیانیه ای بیان کرد که این کشور در رابطه با تحولات ونزوئلا در حال مشورت با کشورهای اروپایی است.

* آندرس ساموئلسن وزیر خارجه دانمارک هم با انتشار پیامی ادعا کرد: دانمارک همواره از نهادهای دموکراتیک که به وسیله انتخابات برگزیده شده اند حمایت می نماید. همچون از خوان گوایدو و مجلس ملی ونزوئلا!* دونالد تاسک رئیس شورای اتحادیه اروپا بدون اشاره به فرایند انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا که بر اساس آن مادور به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد، از گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا که به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس پایتخت این کشور خود را رئیس جمهوری موقت این کشور بیان کرد حمایت کرد!* رئیس شورای اتحادیه اروپا در پیامی بیان کرد: امیدوارم که تمام جهان از نیروهای دموکراتیک ونزوئلا حمایت نمایند! برخلاف مادورو، مجلس ملی و خوان گوایدو با حمایت مردم ونزوئلا از قدرت دموکراتیک برخوردار هستند!

* فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اقدامی هماهنگ با متحدان غربی و خود خواهان برگزاری انتخابات معتبر و آزاد در ونزوئلا شد!موگرینی با انتشار پیامی درتوئیتر با طرح ادعایی مضحک و ضمن دخالت در امور داخلی کاراکس نوشت: باید فورا یک روند سیاسی برای برگزاری انتخاباتی آزاد و معتبر بر اساس قانون اساسی ونزوئلا شروع گردد. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، آماده ارائه پشتیبانی لازم برای بازسازی دموکراسی و حاکمیت قانون در ونزوئلا طی یک روند صلح آمیز سیاسی و مطابق قانون اساسی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 191

به "صف کشی خیابانی و خشونت آفرینی غرب علیه مادورو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف کشی خیابانی و خشونت آفرینی غرب علیه مادورو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید