رژیم لاغری ویژه ماه رمضان

به گزارش آسمان فارس، بسیاری از افراد چاق به منظور لاغر شدن تحت رژیم های درمانی هستند و با آمدن ماه مبارک رمضان دچار سردرگمی می شوند. به طوری که از یک طرف یکسری محدودیت های ویژه غذایی در محدوده های خاص زمانی داشتند و حال می بینند که در ماه مبارک این زمان بندی ها به هم می خورد.

رژیم لاغری ویژه ماه رمضان

بسیاری از افراد چاق به منظور لاغر شدن تحت رژیم های درمانی هستند و با آمدن ماه مبارک رمضان دچار سردرگمی می شوند. به طوری که از یک طرف یکسری محدودیت های ویژه غذایی در محدوده های خاص زمانی داشتند و حال می بینند که در ماه مبارک این زمان بندی ها به هم می خورد.

در این مقاله شرح خواهم داد که هیچ نگران نباشید؛ چرا که رژیم غذایی شما با چند جابه جایی جزیی و رعایت چند مسئله مهم هیچ تغییری نمی یابد و به همان نتایجی که مقرر بود برسید، دست خواهید یافت. در افطار روزه دارانی که تحت رژیم غذایی هستند، بایستی وعده صبحانه رژیم خود را به عنوان افطاری در نظر گرفته و روزه خود را با موادی که دستگاه گوارش را تحت فشار قرار ندهد، باز کنند (به طور مثال مصرف آب، چای یا شیر ولرم همراه چند عدد خرما). بعد از وقفه ای کوتاه بین افطاری و شام وعده شام رژیم غذایی را به عنوان شام مصرف کنند. در روزهای عادی فاصله زمانی بین دو وعده غذایی شام و صبحانه روز بعد حدود 10 ساعت است که تقریباً هفت ساعت از آن در حالت خواب می گذرد. در ماه مبارک رمضان هم بایستی سعی گردد همین فاصله غذایی رعایت گردد. در صورت عدم مصرف مواد غذایی در سحری و حذف آن فاصله بین افطار و شام تا وعده افطار روز بعد حدود 24 ساعت می گردد که خالی ماندن دستگاه گوارش و نداشتن منبع انرژی برای این مدت طولانی بسیار مضر است.

چرا که کلیه فعل و انفعالات بدن از جمله فرایند ترشح اسید و آنزیم های گوارشی، عدم در دسترس بودن آب برای فعل و انفعالات مذکور و اتمام انرژی به دلیل مصرف یک وعده غذا دچار اختلال شده و عوارض مختلفی چون سوزش سردل، زخم معده، عدم تمرکز فکری، بی خوابی و عصبانیت دیده می گردد. بنابراین توصیه می گردد افرادی که از رژیم غذایی استفاده می کنند، وعده ناهار رژیم خود را به جای سحری مصرف کنند.

با توجه به اینکه استفاده از غذاهای فیبردار مثل سبزیجات که دارای حجم زیاد و کالری کمی هستند، در این گروه از افراد آزاد است. بنابراین توصیه می گردد از این گروه مواد غذایی بیشتر مصرف کنند؛ چرا که مواد پرفیبر آب زیادی را در خود نگه می دارند و به کندی و در طول روز آزاد می کنند و سبب می شوند که تشنگی عارض نگردد.

از طرف دیگر میان وعده هایی که معمولاً شامل میوه ها است را می توان هم در وعده سحری و هم بعد از شام مصرف کرد. با توجه به اینکه قند میوه ها از نوع مرکب بوده و به کندی جذب بدن می گردد، توصیه می گردد برای اینکه سطح قند خون ثابتی را در طول روز داشته باشید از این گروه غافل نشوید.

در افطار روزه دارانی که تحت رژیم غذایی هستند، بایستی وعده صبحانه رژیم خود را به عنوان افطاری در نظر گرفته و روزه خود را با موادی که دستگاه گوارش را تحت فشار قرار ندهد، باز کنند (به طور مثال مصرف آب، چای یا شیر ولرم همراه چند عدد خرما). بعد از وقفه ای کوتاه بین افطاری و شام وعده شام رژیم غذایی را به عنوان شام مصرف کنند.

با انجام این توصیه ها شما خواهید توانست همان اندازه کالری که در رژیم غذایی تان تجویز شده را دریافت نموده و طبق همان برنامه وزن خود را کم کنید.برای افرادی که تحت رژیم های درمانی هستند، معمولاً یک فعالیت بدنی هم توصیه می گردد.

برترین زمان برای انجام فعالیت بدنی البته به صورت آهسته و پیوسته بعد از افطار است؛ چرا که انجام ورزش در طول روز با توجه به از دست دادن انرژی و تعریق سبب اتمام ذخایر انرژی بدن و تشنگی شده که ممکن است باعث ضعف و بی حالی و سرگیجه گردد. توصیه می گردد بعد از افطار پیاده روی به صورت آهسته ولی پیوسته انجام دهید تا هم حرکت انجام یافته باعث از دست دادن کالری گردد و هم حرکات عضلات شکم با به حرکت واداشتن دستگاه گوارش در هضم مواد غذایی مصرف شده یاری کند.

منبع

موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار

منبع: راسخون
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1863

به "رژیم لاغری ویژه ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم لاغری ویژه ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید