چند گام دیگر می توان برداشت؟

به گزارش آسمان فارس، آنچه عراقچی در جلسه 10 ساعته بر سر آن در پاریس چانه می زده، در واقع همان متن برجام بوده است و اروپا که از همان روز اول در خرید نفت و مبادلات بانکی، برجام را اجرا نکرد، چرا حالا باید با غنی سازی 3 درصدی ایران، تعهدی به ایران بدهد؟!

چند گام دیگر می توان برداشت؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، ایران می خواهد گام سوم کاهش تعهدات هسته ای را امروز بردارد. اما این گام برداری ها از ابتدا اشکال بزرگی داشت که معلوم نکرد سقف گام هایی که بر می داریم تا کجاست. ممکن است این تعلیق را مثبت ارزیابی کنیم و موجب سردرگمی دشمن بدانیم، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد؛ دشمن با خیال راحت تری گام به گام با ما پیش می آید! ما گام برمی داریم و او قول می دهد!

از توضیحات رئیس جمهور که گفت: باطن گام سوم فرق دارد! معلوم است که ظاهر آن با گام های قبلی فرقی ندارد! به این ترتیب می توان گام های خوش باطن و نیک سیرت دیگری هم برداشت تا شهریور 1400 که با احتساب هر گام دو ماه، می گردد 12 گام دیگر. برای غرب، از گام سوم تا گام فرضی پانزدهم، فرج و گشایش است، اما برای ما خرج و فرسایش.

آنچه ازاخبار درصحنه و پشت صحنه این روز های برجام می دانیم، این است که تنها موضوعی که ایران با فرانسه بر سرآن مذاکره کرد، فروش نفت به میزان قبل از آوریل 2018 است که درآمد آن را بتوان در هر کاری غیر ازغذا و دارو هزینه کرد و ایران هیچ تعهد جدیدی را هم نپذیرد. حتی نپذیرفته ایم که گام های اول و دوم را بازگردیم و تنها اقدام عملی ایران قرار بود برنداشتن گام سوم باشد. با این حال خبر های تازه نشان می دهد که سنگ بزرگ اروپا برای 15 میلیارد دلار پیش خرید نفت ایران تا چهار ماه دیگر، علامت نزدن بوده است. آن ها که حاضر به خرید نسیه نفت ایران هم نبودند، چطور یک شبه پذیرفتند 15 میلیارد دلار اعتبار برای ایران باز نمایند و نفتی هم دریافت ننمایند تا ببینیم بعد چه می گردد!

آنچه عراقچی در جلسه 10 ساعته بر سر آن در پاریس چانه می زده، در واقع همان متن برجام بوده است و اروپا که از همان روز اول در خرید نفت و مبادلات بانکی، برجام را اجرا نکرد، چرا حالا باید با غنی سازی 3 درصدی ایران، تعهدی به ایران بدهد؟!

البته بحث بر سر مؤثر بودن یا نبودن کاهش تعهدات برجامی ایران نیست، ادعای اصلی این است که نقشه ای که در سر اروپا است، برای دولت ایران روشن نیست و به همین خاطر اگر فردا فرانسه بگوید ما 100 میلیارد دلار اعتبار برای ایران باز می کنیم و در مقابل ایران گام چهارم را اجرا نکند، باز عراقچی را به پاریس می فرستیم تا چند ده ساعت دیگر مذاکره کند!

تنها نقشه اروپا وامریکا برای ایران براندازی است و تنها تفاوت اروپا و امریکا درباره این براندازی، نوع و چگونگی آن است. امریکا به براندازی سخت و نابودی کامل زیرساخت و روساخت و عقب نگاه داشتن ایران فکر می نماید و اروپا به سبب نزدیکی با ایران و احتمال تأثیر پذیرفتن سیاسی و اجتماعی از تغییرات شدید در ایران، به اینکه چگونه این براندازی انجام گردد تا اروپا درامان بماند هم فکر می نماید

امریکا پیغام مذاکره می فرستد و ترامپ می گوید دوست دارد ایران کشور ثروتمند و موفقی باشد. ترجمه این پیغام ها از زبان امریکایی به زبان واقعی این است که امریکا به مذاکره برای رسیدن به یک هدف عادلانه و انسانی، اعتقادی ندارد و طرح مذاکره، بازی سیاسی اوست و اینکه ترامپ دوست دارد ایران کشور ویران و ناموفقی باشد.

اروپا در همه این اهداف امریکایی شریک است با این تفاوت که فقط نگران تر از امریکاست.

اینکه امریکا و اروپا نتوانسته اند در ایران به هدف براندازی برسند، به این معنی نیست که نخواسته اند یا هدف انسانی دیگری در ذهن دارند، بلکه ایران علت ناتوانی آنهاست.

به این ترتیب اگر بپذیریم که نقشه اروپا و امریکا براندازی آرام و با کم ترین هزینه و با خرج خود ایران است، دیگر نباید به گام های خوش باطن دلبسته باشیم و شیوه مقابله ما با غرب باید تغییر کلی پیدا کند. این تغییر باید ابتدا در پذیرش مذاکره - بر سر هر چیز - باشد. نشستن ایران بر سر میز مذاکره با اروپا چه در برجام و چه خارج از برجام به معنی موفقیت غرب در فشار حداکثری بر ایران است و پیغامد آن ادامه و افزایش فشار از سوی امریکا و بازی وقت کشی اروپا برای اثر بخشی فشار حداکثری است.

اگر سیاست کلی نظام، خروج یکباره از برجام نیست و همین سیاست گام به گام را ترجیح می دهد، لازم است مذاکره با اروپا تعلیق و مشروط به اجرای تعهدات برجامی اروپا باشد. برجامی که همین حالا منافع بی شمار برای اروپا دارد و هیچ آورده ای برای ایران ندارد، نباید منفعت ادامه مذاکره با ایران را هم به منافع دیگر بیفزاید.

یک گام محکم روبه جلو در کاهش تعهدات هسته ای بر دارید و یک گام قطعی رو به عقب در مذاکره با اروپا.

این روش حتی اگر در حصول نتیجه با روش فعلی تفاوت نکند، عزتمندانه تر و برای مقابله با مکر اروپا و وسوسه های آنان عاقلانه تر است.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 363

به "چند گام دیگر می توان برداشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند گام دیگر می توان برداشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید