خبر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی استان را از قبل داده بودیم، اما کسی باور نکرد

به گزارش آسمان فارس، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه با اشاره به تعطیلی 10 مرکز علمی کاربردی دولتی استان گفت: از دوسال پیش خبر انحلال این مراکز را داده بودیم، اما متاسفانه تا وقتی که اجرایی نشد، کسی باور نکرد.

خبر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی استان را از قبل داده بودیم، اما کسی باور نکرد

مزدک راد ملکشاهی با حضور در دفتر خبرنگاران، به مصوبه سال 96 شورای عالی اداری مبنی بر توقف پذیرش دانشجو در مراکز دولتی علمی کاربردی کشور اشاره کرد و گفت: طبق این مصوبه از مجموع 19 مرکز علمی کاربردی که در سطح استان بود، در 10 مرکز که دولتی بودند دیگر امکان پذیرش دانشجو نداشتیم، مگر آنکه به بخش خصوصی واگذار می شدند.

وی شرح داد: مراکز علمی کاربردی فنی حرفه ای پاوه، فنی حرفه ای سنقر، بهزیستی، جهادکشاورزی ماهیدشت، جهاد کشاورزی سرپل ذهاب، فرهنگ و هنر، بنیاد شهید، مجتمع پژوهشی غرب و میراث بیستون 10 مرکزی در استان بودند که طبق این مصوبه از آذر 96 پذیرش دانشجو در آنها متوقف شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه گفت: باتوجه به اینکه اتمام تحصیل دانشجویان در حال تحصیل در این مراکز چهار ترم طول می کشید، بنابراین 31 شهریور 98 به عنوان انتها کار این مراکز اعلام شد.

وی افزود: در حالیکه از قبل این تاریخ را به عنوان انتها کار مراکز علمی کاربردی دولتی کشور بیان کرده بودند، با این وجود دانشجویانی در این مراکز داشتیم که به دلیل مرخصی و یا عدم پاس کردن واحدهایشان هنوز فارغ التحصیل نشده بودند، لذا با پیش بینی هایی که از قبل کرده بودیم، برای سال تحصیلی جدید این دانشجویان را به مراکز دیگر منتقل کنیم.

رادملکشاهی تعداد دانشجویان باقی مانده این مراکز که هنوز فارغ التحصیل نشده اند را 230 نفر بیان نمود و گفت: تعدادی از این دانشجویان را که بیشتر از مراکز علمی کاربردی بهزیستی، بنیاد شهید و دادگستری هستند به مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی منتقل کرده ایم. علاوه بر انتقال دانشجویان کدرشته ها را هم به این مرکز داده ایم تا بتواند برای جذب دانشجو در این کدرشته ها ماموریتش را ادامه دهد.

وی با اشاره به تعطیلی مرکز فرهنگ و هنر، افزود: حدود 85 دانشجوی فارغ التحصیل نشده این مرکز را هم به مرکز علمی کاربردی همیاری شهرداری منتقل کردیم، اما این مرکز نمی تواند برای ترم های بعدی در این کدرشته ها پذیرش دانشجو داشته باشد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کرمانشاه در ادامه به انتقاداتی که این روزها در فضای مجازی و رسانه های استان در خصوص تعطیلی مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر می شود اشاره کرد و گفت: از همان زمانی که دستورالعمل توقف دانشجو در این مراکز به استان ابلاغ شد آن را بارها در رسانه ها عنوان کردیم، اما تا وقتی تعطیل نشد کسی باورش نکرد.

رادملکشاهی شرح داد: چون نمی خواستیم نه این مرکز و نه سایر مراکز دولتی استان تعطیل شوند، بنابراین از همان دو سال پیش برای واگذاری آنها به بخش خصوصی فراخوان دادیم، اما افرادی که مراجعه می کردند، شرایط واگذاری را نداشتند.

وی افزود: در مرکز فرهنگ و هنر کرمانشاه رشته های نابی مانند گریم، عکاسی، موسیقی، هنرهای نمایشی و... داشتیم که در سایر مراکز این رشته ها وجود نداشت. همچنین این مرکز یکی از مراکزی بود که بیشترین پذیرش دانشجو را در آن داشتیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بابیان اینکه برای واگذاری مرکز فرهنگ و هنر کرمانشاه به بخش خصوصی دو متقاضی پای کار آمدند، بیان کرد: یکی از این متقاضیان شرایط لازم را برای واگذاری نداشت و متقاضی دیگر هم در مرحله بررسی شرایط توسط مسئولین مربوطه در مرکز است.

وی از عدم اقدام مجموعه استان برای جلوگیری از انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی استان و بویژه مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر انتقاد کرد و گفت: زمانی که خبر انحلال مراکز دولتی علمی کاربردی استان اعلام شد، انتظار داشتیم بزرگان فرهنگ و هنر شهر که چهره ملی دارند و نیز مجموعه مدیریتی استان برای جلوگیری از انحلال آنها وارد عمل شده و رایزنی هایی داشته باشند، اما این امر انجام نگرفت.

رادملکشاهی تاکید کرد: مرکز جامع علمی کاربردی استان با توجه به توان محدودی که دارد، نمی توانست مانع از انحلال این مراکز شود، چراکه ما برخلاف آنچه که عموم تصور می کنند فقط نقش نظارت بر عملکرد آموزشی این مراکز را داریم و نه بیشتر.

این مسئول یادآور شد: برخی از این مراکز تعطیل شده در قبال دانشجویان و مدرسان حق التدریس خود تعهداتی نیز دارند که ملزم هستند ظرف ماه های آینده به این تعهدات عمل کنند.

راد ملکشاهی گفت: البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که تعطیلی مراکز دولتی علمی کاربردی تنها خاص کرمانشاه نیست و در تمام کشور اجرایی شده است. استانهایی را داریم که چون همه مراکز آن دولتی بوده همگی مراکز علمی کاربردی آن تعطیل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه درحال حاضر 9 مرکز علمی کاربردی در استان فعال است و پذیرش دانشجو دارد، عنوان کرد: هرچند برای سال تحصیلی جدید 10 مرکز علمی کاربردی دولتی استان تعطیل شده و تعداد کدرشته های ما کم است، اما به نسبت تعداد این کدرشته ها و استانهای دیگر جذب دانشجوی بالایی داشته ایم.

دانشگاه علمی کاربردی کرمانشاه در حال حاضر حدود 4700 دانشجو در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 463

به "خبر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی استان را از قبل داده بودیم، اما کسی باور نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر انحلال مراکز علمی کاربردی دولتی استان را از قبل داده بودیم، اما کسی باور نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید