کشف شهری فوق پیشرفته متعلق به تمدن مایا دانشمندان را شوکه کرد!

به گزارش آسمان فارس، کشف شهر مایاها در گواتمالا

تمدن مایا یکی از تمدن های مشهور دوران باستان است و این مردمان در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی زندگی می کردند. با این حال دانشمندان به تازگی شهری باستانی در کشور گواتمالا کشف نموده اند که متعلق به تمدن مایا بوده است. این کشف نشان می دهد که تمدن مایا بسیار گسترده تر از آن چیزی بوده که تا به حال فکر می کردیم و تا گواتمالا هم ادامه داشته است. با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص کشف شهر مایاها بیشتر بدانیم.

کشف شهری فوق پیشرفته متعلق به تمدن مایا دانشمندان را شوکه کرد!

شهری 2000 ساله در دل جنگل های گواتمالا

محققین با استفاده از تکنیک های فوق پیشرفته نقشه برداری هوایی پیروز شده اند یک شهر کامل متعلق به تمدن مایا را در دل جنگل های گواتمالا پیدا نمایند. در این نقشه ها هزاران خانه، بنا، اهرام و ابزارآلات مایایی دیده می شوند و نشان می دهند که روزگاری میلیون ها نفر در این منطقه زندگی می نموده اند. این کشف باارزش ابتدای امسال میلادی اعلام شد و گروه هایی متکشل از باستان شناسان آمریکایی، اروپایی و گواتمالایی در حال تحقیق و بررسی در این مورد هستند. شهر مایایی کشف شده علاوه بر منازل مسکونی شامل زمین های کشاورزی بسیار وسیع و کانال های انتقال آب است و نشان از پیشرفت تمدن مایا در زمینه کشاورزی دارد. دانشمندان تخمین زده اند که نزدیک به 10 میلیون نفر در این شهر مایایی زندگی می کردند و به همین علت احتیاج به فراوری مواد غذایی و فرآورده های کشاورزی بالایی وجود داشته است.

تکنیک نقشه برداری پیشرفته

مارچلو کانوتو، استاد انسان شناسی دانشگاه تولین در خصوص کشف شهر مایاها می گوید: این تعداد جمعیت دو یا سه برابر بیشتر از مقداری است که تا به حال تصور می کردیم.

محققین و باستان شناسان با استفاده از تکنیک نقشه برداری پیشرفته ای به نام لیدار (Lidar) پیروز به کشف شهر مایاها شده اند. فناوری لیدار که به آن رادار لیزری هم می گویند تکنیکی برای سنجش از راه دور است و با استفاده از لیزر و بررسی نور منعکس شده، فاصله های مختلف را مقدار گیری و ارزیابی می نماید. تصاویر به دست آمده از لیدار نشان می دهد که وسعت و گستره این شهر بسیار بزرگ تر از چیزی است که تا به امروز تخمین زده می شد. در حقیقت، 95% زمین های اطراف تحت کشت و زراعت قرار داشته اند و کشاورزی صنعتی و ساختاریافته ای در این شهر باستانی انجام می شده است.

فرانسیسکو استرادا-بلی استادیار دانشگاه تولین در خصوص کشف شهر مایاها و اهمیت کشاورزی در این تمدن باستانی این طور می گوید:

صنعت کشاورزی آن ها بسیار متراکم و پایدار بوده و از هر سانتیمتر زمین هم برای کشت و زراعت استفاده نموده اند.

شهری بسیار پیشرفته

دیوارهای دفاعی گسترده، خندق ها و کانال های آبیاری همگی نشان دهنده مدیری شهری بسیار منظم و پیشرفته در تمدن مایاست. کشف شهر مایاها نشان می دهد که کانال آبیاری منظمی جریان های طبیعی آب را به سمت شهر و مزارع کشاورزی راهنمایی می نموده است. مساحتی بالغ بر 2100 کیلومتر مربع مورد نقشه برداری هوایی قرار گرفته و نشان می دهد که تمام این منطقه وسیع روزگاری تحت سیطره و سلطه تمدن پیشرفته مایا بوده است. اوج شکوفایی تمدن مایا بین سال های 1000 قبل از میلاد و 900 بعد از میلاد بوده است. جالب است بدانید که نوادگان مایاها هنوز هم در این منطقه ها زندگی می نمایند.

نقشه برداری هوایی حدود 60000 خانه و سازه جداگانه را شناسایی نموده است که شامل چهار مرکز مهم برای برگزاری مراسم های آئینی به همراه میادین و اهرام مختلف است. توماس گریسون استادیار انسان شناسی کالج ایتاکا در نیویورک در رابطه با کشف شهر مایایی اینطور می گوید: ما با استفاده از داده های به دست آمده از نقشه برداری لیدار توانستیم یکی از جاده های اصلی شهر را کشف کنیم. اگر تکنولوژی لیدار وجود نداشت و تصویر آن را در نقشه ها ندیده بودم نمی توانستم این جاده را در جنگل انبوه و متراکم گواتمالا تشخیص بدهم. گریسون اشاره می نماید که زمین ها، ساختمان ها و جاده های بسیاری از فرهنگ های باستانی به وسیله نسل های بعدی از بین رفته اند و نشانی از آن ها باقی نمانده است. اما در این منطقه یک جنگل کامل روی این شهر مایاها روییده است و به نحوی باعث حفظ و مخفی شدن آن شده است.

گریسون که در این پروژه با سایر باستان شناسان و دانشمندان همکاری می نماید می گوید: این جنگل از طرفی باعث شده بود که این شهر از نظر مخفی بماند و به زحمت و با استفاده از نقشه برداری هوایی پیشرفته بتوانیم پیروز به کشف شهر مایاها بشویم. اما از طرف دیگر وجود جنگلی انبوه و متراکم یاری نموده تا شهر، زمین های کشاورزی اطراف، جاده ها و تمام تاسیسات به خوبی محافظت بشوند و به همان شکل باقی بمانند.

نقشه برداری لیدار بعلاوه سازه ای ناشناخته را در این منطقه نشان می دهد که به اعتقاد گریسون یک قلعه مایایی است. این قلعه در حقیقت یک قلعه نظامی بر فراز تپه است که دارای خندق، استحکامات و برج و باروهای متعدد است. وقتی شخصا به این منطقه رفتم متوجه شدم که یکی از این برج ها حدود 9 متر ارتفاع دارد! سازه ای به این ارتفاع این همه مدت در دل جنگل مخفی شده بود و ما نتوانسته بودیم آن را پیدا کنیم. تنها با یاری نقشه برداری هوایی بود که خاتمه پیروز به کشف شهر مایاها و استحکامات پیشرفته و نظامی آن ها شدیم. تحقیقات در خصوص کشف شهر مایاها همچنان ادامه دارد و باستان شناسان و دانشمندان در حال بررسی و تجزیه و تحلیل زوایای مختلف این شهر باستانی هستند.

منبع: theguardian.com

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1914

به "کشف شهری فوق پیشرفته متعلق به تمدن مایا دانشمندان را شوکه کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شهری فوق پیشرفته متعلق به تمدن مایا دانشمندان را شوکه کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید