ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان، شروع اکتشاف سیستماتیک از 1400

به گزارش آسمان فارس، علیرضا شهیدی، رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جلسه شورای عالی معادن استان لرستان ضمن اشاره به آزادسازی حدود 110 هزار کیلومتر مربع از محدوده های معدنی در 6 ماه گذشته، گفت: با اعتبارات ملی و استانی، فعالیت های اکتشافی در قالب نقشه های زمین شناسی با مقیاس یک پنجاه هزارم در استان لرستان در حال اجرا است.

ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان، شروع اکتشاف سیستماتیک از 1400

وی با بیان این که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره موضوع ژئوپارک ها در گذشته فعالیت های مناسبی را در سطح ملی انجام داده، توضیح داد: بعد از اینکه ما تجربه ثبت جهانی ژئوپارک جزیره قشم را انجام دادیم، به این فکر افتادیم که در کلیه مناطق ایران که این پتانسیل وجود دارد فعالیت خود را بیشتر کنیم و بالغ بر 30 منطقه در کشور شناسایی شده و در چند منطقه به طور اخص در خصوص آن ها فعالیت می کنیم و امیدواریم بزودی آنها را با وجود سختی موضوع ثبت جهانی کنیم.

شهیدی با اشاره به جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری و پدیده های منحصربه فرد زمین شناسی در استان لرستان، ابراز امیدواری کرد که ثبت جهانی در لرستان با دریاچه گهر شروع گردد و یادآور شد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بحث شناسایی و پی جویی را انجام می دهد و بر این اساس اکتشافات سیستماتیک از سال 1400 در کشور و استان لرستان که پتانسیل بالایی دارد، شروع خواهد شد.

ایسنا نوشت، بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به گفته وی، لرستان در منطقه خاصی از نظر زمین شناسی قرار گرفته و همیشه تحت تاثیرات مخاطرات خاصی واقع شده است که می توان به جاری شدن سیل در سال گذشته، زلزله، فرو نشست، گردوغبار و... اشاره نمود که توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مطالعات به صورت ملی انجام می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1512

به "ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان، شروع اکتشاف سیستماتیک از 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان، شروع اکتشاف سیستماتیک از 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید