ایران 12 میلیون دختر و پسر مجرد دارد

به گزارش آسمان فارس، رئیس موسسه تحقیقات جمعیت کشور گفت: در حال حاضر حدود 12 میلیون مجرد در ایران داریم که از این تعداد 6 میلیون پسر 20 تا 45 ساله و 5.6 میلیون دختر 15 تا 40 ساله هستند.

ایران 12 میلیون دختر و پسر مجرد دارد

به گزارش همشهری، مسعود عالمی نیسی رئیس موسسه تحقیقات جمعیت کشور با تاکید بر لزوم در پیش گرفتن سیاست مانع زدایی از ازدواج جوانان و فرزندآوری خانواده ها، گفت: در حال حاضر حدود 12 میلیون مجرد در کشور داریم که از این میان 6 میلیون پسر 20 تا 45 ساله و 5.6 میلیون دختر 15 تا 40 ساله مجرد هستند که اگر وارد تجرد قطعی شوند، از آنجا که طبیعتا فرزندی ندارند، از خود جانشینی باقی نخواهند گذاشت و جمعیت نو جایگزین نمی شود.

عالمی نیسی با بیان اینکه در حال حاضر 12 میلیون مجرد در کشور داریم، اظهار کرد: با کاهش اندازه ازدواج، نرخ فرزندآوری نیز در جامعه کم می شود و اگر این 12 میلیون نفر به تجرد قطعی برسند، طبیعتا فرزندی هم نخواهند داشت و جانشینی برای خود باقی نخواهند گذاشت. اینگونه جمعیت کشور آغاز به پیر شدن می نماید و جمعیت نو جایگزین نمی شود.

میانگین سنی ایرانیان به 48 سال می رسد

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت کشور با تاکید بر اینکه باید تمرکز خود را بر روی سیاست های مانع زدایی از ازدواج قرار دهیم، اظهار داشت: از میان این 12 میلیون مجرد، می تواند 6 میلیون خانواده تشکیل شود و اگر نصف این تعداد نیز ازدواج نمایند، در واقع 3 میلیون خانواده تشکیل می شود و اگر نصف این تعداد خانواده تشکیل شده نیز یک فرزند به جهان آورند 1.5 میلیون ولادت خواهیم داشت.

به گفته عالمی نیسی، میانگین سنی جمعیت کشور در 30 سال آینده به حدود 48 سال می رسد و می توان گفت در سال 1430 حدود 33 درصد از جمعیت کشور سالمند می شوند و این یعنی از هر 10 نفر، 4 نفر سالمند خواهند بود.

وی با اشاره به آمار سرشماری سال 1395، خاطر نشان کرد: بر اساس سرشماری سال 95 حدود 10 درصد جمعیت ما سالمند هستند. یعنی از هر 10 نفر یک نفر سالمند (بالای 60 سال سن) است. در حالی که در سال 1430 از هر 10 نفر 4 نفر سالمند خواهند بود و اینگونه نیروی فعال کار ما کم می شود.

عالمی نیسی این را هم گفت که نرخ رشد جمعیت ایران در دهه 80 میلادی یا همان دهه 60 شمسی، یعنی حدود 40 سال قبل، 4 درصد بوده است و این نرخ تا دو سال قبل یعنی در سال 2020 به 1.3 درصد رسیده است.

به ازای هر زن و مرد، جانشینی برای جمعیت وجود ندارد

وی با بیان اینکه اگر میانگین سنی جامعه افزایش یابد با سالمندی جمعیت روبرو می شویم، اظهار کرد: در حال حاضر نرخ باروری کشور ما زیر 2 یعنی 1.7 تا 1.8 است و این به آن معناست که به ازای هر زن و مرد، جانشینی برای جمعیت کشور وجود ندارد.

نرخ باروری برای زنان متاهل 2.7 است

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت کشور در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه نرخ باروری حاصل تقسیم تعداد موالید ثبت شده در یک سال بر تعداد زنان و دختران در سن باروری است، شرح داد: درست است که نرخ باروری ما در حال حاضر 1.7 است، اما این نرخ حاصل تقسیم تعداد موالید ثبت شده در یک سال بر تعداد زنان و دختران در سن باروری است که ممکن است ازدواج نموده و یا ازدواج ننموده باشند. این در حالی است که ما از دختران ازدواج ننموده انتظار باروری نداریم و اگر این نرخ را تنها برای زنان متاهل حساب کنیم، نرخ 2.7 حاصل می شود که یعنی خانواده های ما به طور میانگین دو فرزند را دارند.

اندازه مجرد ها میانگین نرخ باروری را کاهش داده است

رییس موسسه تحقیقات جمعیت کشور با بیان اینکه 88 درصد جوانان مجردِ در سن ازدواج ما تمایل به ازدواج دارند، ادامه داد: افرادی که ازدواج می نمایند می خواهند فرزنددار شوند، اما مساله اصلی این است که ازدواج کم شده است و اندازه مجردین باعث شده میانگین ما در نرخ باروری کاهش پیدا کند؛ بنابراین باید موانع ازدواج را بر طرف کنیم.

عالمی نیسی گفت: مردم ما تمایل به ازدواج و فرزندآوری دارند، در حالی که در کشور های اروپایی این تمایل کاهش پیدا نموده است و جوان ما اگر رفاه معمولی یعنی شغل و مسکن داشته باشد ازدواج نموده و فرزندآوری خوبی هم خواهد داشت؛ بنابراین اگر موانع ازدواج نظیر بیکاری و هزینه مسکن را برای جوانان از بین ببریم، خود به خود جوانان به سمت ازدواج و فرزندآوری سوق پیدا می نمایند.

کاهش ظرفیت فرزندآوری کشور با مهاجرت

رییس موسسه تحقیقات جمعیت کشور در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه می توان این کاهش جمعیت را به مهاجرت به ویژه در بین جوانان معطوف دانست، شرح داد: آمار دقیقی در این راستا در دست ندارم، اما مطابق با مشاهدات، بخش زیادی از مهاجرت ها مربوط به جوانانی است که هم خودشان مهاجرت می نمایند و هم با این مهاجرت ظرفیت فرزندآوری کشور را کاهش می دهند. با این حال اگرچه ممکن است بخشی از کاهش جمعیت به مهاجرت جوانان باز شود، اما مساله اصلی به عدم ازدواج معطوف می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2012

به "ایران 12 میلیون دختر و پسر مجرد دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران 12 میلیون دختر و پسر مجرد دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید