رونمایی از طرح نجات اقتصاد ایران

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران: اتاق بازرگانی تهرن اعلام کرده که از بسته نجات اقتصاد ایران که با موضوع بخش خصوصی برای عبور از بحران های اقتصادی کشور طراحی شده رونمایی خواهد کرد.

رونمایی از طرح نجات اقتصاد ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی این اتاق، این بسته در قالب طرح بنای ایران که محصول مشترک اتاق تهران و پژوهشکده سیستگذاری شریف و اندیشکده کسب وکار شریف است، تدوین شده و طی رویدادی که روز دوشنبه (فردا) در اتاق تهران و به صورت مجازی برگزار می شود، از جزئیات آن رونمایی می شود.

همکاری مشترک اتاق تهران به همراهی پژوهشکده سیاستگذاری شریف و اندیشکده کسب وکار شریف برای تدوین و طراحی بنای ایران با هدف ارائه برنامه قابل سنجش و امکان پذیر برای اداره اقتصاد کشور از سال گذشته آغاز شد و این تعامل پایان به ترسیم نقشه راهی منتج شد که به گفته تدوین گران آن، اگر سیاستگذاران اقتصادی در دولت آینده بنای حکمرانی اقتصادی را بر محورهای اصلی این بسته نجات قرار دهند، طی دوره زمانی چهار سال آینده، تورم در کشور به میانگین نرخ خاورمیانه خواهد رسید، درآمد پایه همگانی معادل 30 دلار برای هر ایرانی به دست خواهد آمد، اشتغال سالانه یک میلیون و 100 هزار نفر محقق خواهد شد، شاخص ادراک فساد کشور به میانگین این شاخص در کشورهای خاورمیانه نزدیک خواهد شد و نسبت صادرات غیرنفتی به تولید ناخالص داخلی به رشد صد در صدی خواهد رسید.

در نشست ماه گذشته هیات کنندگان اتاق تهران و با حضور علی مروی رئیس اندیشکده کسب وکار شریف و اعضای هیات کنندگان اتاق تهران، پیرامون ماهیت بسته نجات اقتصاد ایران و فرصت های اثرگذار پیش روی اقتصاد کشور بحث و تبادل نظر مفصلی صورت گرفت و حال تدوین گران آن با جمع بندی نظرات کنندگان بخش خصوصی و تکمیل بسته تدوین شده، قصد رونمایی از آن در نشست صبح فردا دارند.

در کنار این بسته، اتاق بازرگانی ایران نیز اعلام کرده که در قالب یک بسته پیشنهادی، بایدها و نبایدهای اقتصادی کشور برای رئیس جمهوری بعدی را تشریح خواهد کرد. غلامحسین شافعی در نشست هیئت کنندگان اتاق بازرگانی ایران گفته: رئیس جمهوری آینده نیز وارث مسائلی است که روسای جمهور قبلی قول و وعده حل آن ها را داده بودند. باتوجه به گسترده تر شدن دامنه مسائل، بار دیگر زمینه برای شعارهای عوام گرایانه مبنی بر افزایش یارانه های نقدی، طرح های اقتصادی خارق العاده برای اشتغال زایی زیاد در کوتاه مدت، افزایش حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان و افشای مفاسد و مقابله انقلابی با مفسدان اقتصادی فراهم است. شعارهایی که بارها و بارها تکرار شده اما دهه هاست که این شعار دادن ها، پول پاشی ها و رانت پاشی ها نتیجه چندانی نداشته است.

او ادامه داده: تجربه کشورهایی مانند مالزی، ترکیه، اندونزی، کره جنوبی و چین که پیروز به ایجاد رشدهای پایدار و دو رقمی در طی مدت نسبتاً طولانی در کشورهای خود شده اند و از این طریق وضع زندگی مردم خود را بهبود قابل توجه داده اند، با آنچه در پنج دهه اخیر به اسم حمایت از تولید در ایران اجرا شده و در حال انجام است، تفاوت های اساسی دارد. در این کشورها دولت های توسعه گرا و کارآمد توانسته اند تورم را مهار کنند؛ ثبات اقتصادی را برقرار سازند؛ نسبت پس انداز به تولید را افزایش دهند و با برقراری ثبات در روابط بین المللی از همه ظرفیت های آن به ویژه سرمایه گذاری و فناوری های روز خارجی استفاده کنند و توسعه صادرات را هدف قرار داده اند.

همچنین اتاق ایران اعلام کرده که بسته پیشنهادی خود به رئیس جمهوری بعدی را منتشر خواهد کرد که اصلی ترین سرفصل های آن به حوزه خصوصی سازی، سیاست های ارزی، توسعه صادرات، تکمیل طرح های نیمه تمام، کاهش بروکراسی و مبارزه با فساد اختصاص دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1643

به "رونمایی از طرح نجات اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از طرح نجات اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید