اولین تصویر دقیق از حلقه های اورانوس

به گزارش آسمان فارس، برای اولین بار در دنیا منجمان توانسته اند تصاویری از تشعشع های مستقیم حلقه های اورانوس را ثبت نمایند؛ اتفاقی که موجب خواهد شد اطلاعات جدیدی از این حلقه های مرموز کسب گردد.

اولین تصویر دقیق از حلقه های اورانوس

به خاطر نور کم این حلقه ها پیش از این درباره جرم، ابعاد و بقیه ویژگی هایشان اطلاعات چندانی وجود نداشت. به گزارش گیزمودو، محققان در دانشگاه های کالیفرنیا و لستر انگلستان توانسته اند با 2تلسکوپ در شیلی، تشعشع های ذرات تشکیل دهنده حلقه های اورانوس را در بازه طول موج های رادیویی و مادون قرمز اندازه بگیرند.

پیش از این، وویجر2 و هابل عکس هایی مخابره نموده بودند که نشان می داد اورانوس 10حلقه باریک، 3حلقه ضخیم و دست کم 13قمر دارد، اما اطلاعات چندان دقیقی درباره شان وجود نداشت. حالا لااقل درباره 4حلقه اطلاعات بیشتری مخابره شده و می تواند میزان فهم ما را از این سیاره منظومه خورشیدی دگرگون کند. در تحقیق اخیر دانشمندان از آنالیز 3طول موج رادیویی متفاوت و یک موج مادون قرمز که مستقیما از این حلقه ها ساطع می گردد استفاده کردند.

یکی از نتیجه گیری های مهمی که از این تحقیق به دست آمده این است که نورانی ترین حلقه اورانوس به جای اینکه از غبار میکروسکوپی ساخته شده باشد، متشکل از ذراتی با ابعاد در حدود سانتی متر یا بزرگ تر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 289

به "اولین تصویر دقیق از حلقه های اورانوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین تصویر دقیق از حلقه های اورانوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید