7 اثر شگفت انگیز آب بر سلامت

به گزارش آسمان فارس، شما در بسیاری از مواقع بدون این که کاری انجام داده باشید، احساس خستگی می کنید.علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد.آب باعث انتقال اکسیژن و سایر مواد غذایی به سلول های بدن می شود و کمبود آن باعث اختلال در رسیدن این مواد به سلول ها می شود. اگر بدن شما به اندازه کافی پر آب باشد، قلب شما هم مجبور نیست برای رساندن خون به نقاط مختلف بدن، با شدت بیشتری کار کند.

7 اثر شگفت انگیز آب بر سلامت

7 اثر شگفت انگیز آب بر سلامت

1-افزایش انرژی بدن

شما در بسکمک از مواقع بدون این که کاری انجام داده باشید، احساس خستگی می کنید.علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد.آب باعث انتقال اکسیژن و سایر مواد غذایی به سلول های بدن می شود و کمبود آن باعث اختلال در رسیدن این مواد به سلول ها می شود.

اگر بدن شما به میزان کافی پر آب باشد، قلب شما هم مجبور نیست برای رساندن خون به نقاط مختلف بدن، با شدت بیشتری کار کند.

2-حفظ تناسب اندام

اگربه دنبال کاهش وزن هستید، بدانید که آب باعث افزایش سوخت و سازبدن می شود و باعث می شود احساس سیر بودن به شما دست دهد.بنابراین سعی کنید به جای نوشیدن نوشیدنی های پرکالری، آب بنوشید.

همچنین، چنان چه شما یک لیوان آب یخ بنوشید، بدن شما بایستی این آب را گرم کند؛ در نتیجه،میزانی از این گرمای مورد نیاز را ازسوزاندن چربی ها به دست می آورد.

3-کاهش استرس

85 درصد بافت مغز را آب تشکیل می دهد.به هنگام تشنگی، بدن و مغز برای انجام فعالیت های خود با فشار و استرس روبرو می شوند.برای کاهش سطح استرس، همیشه به هنگام کار یک لیوان آب بر روی میز خود داشته باشید؛ و یا به هنگام ورزش، یک بطری آب به همراه داشته باشید تا با استرس کمتری به فعالیت بپردازید.

4-جلوگیری از گرفتن عضلات

نوشیدن آب باعث می شود که عضلات کمتر دچار گرفتگی شوند و اکسیژن رسانی کافی و پاک سازی سموم از آنها راحت تر انجام شود.همچنین آب به نام یک روان کننده در مفصل ها عمل می کند.هنگامی که بدن شما آب کافی داشته باشد، می توانید با قدرت بیشتر و با مدت زمان بیشتری کارهای بدنی را انجام دهید.

5-تغذیه پوست

خطوط ریز و شیارهای پوست به هنگام کمبود آب، بیشتر و عمیق تر می شوند.نوشیدن آب باعث چاق تر شدن سلول های پوستی و کاهش چین و چروک و جوان کردن پوست می شود.همچنین، آب، باعث بهبود بخشیدن به جریان خون در پوست می شود و پوست را از وجود ناخالصی ها پاک می کند و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند.

6-بهبود کارکرد دستگاه گوارش

آب هم همانند فیبرها باعث بهبود کارکرد دستگاه گوارش می شود.آب باعث تسهیل حرکت محتویات دستگاه گوارش در طول جهت آن می شود.همچنین جذب بعضی از مواد معدنی از دستگاه گوارش با کمک مولکول های آب انجام پذیر است.

7-کاهش خطر ابتلا به سنگ های کلیه و مثانه

با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ های مجرای ادراری افزایش می یابد.آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود.سنگ های کلیه و مثانه در ادرار رقیق نمی توانند شکل بگیرند، بنابراین خطر ابتلا به این عارضه های دردناک کاهش می یابد.

منبع:napteam.com

منبع:دانشمند شماره556

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1747

به "7 اثر شگفت انگیز آب بر سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اثر شگفت انگیز آب بر سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید