2 تصویر متضاد از آینده اقتصاد ایران ، کدام راست می گویند؛ بانک مرکزی یا صندوق بین المللی پول؟

به گزارش آسمان فارس، در شرایطی که رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی از چشم انداز رشد مالی در سال 99 سخن می گویند صندوق بین المللی پول معتقد است سال جاری اقتصاد ایران کوچک تر و بیکاری بیشتر می گردد.

2 تصویر متضاد از آینده اقتصاد ایران ، کدام راست می گویند؛ بانک مرکزی یا صندوق بین المللی پول؟

خبرنگاران - رضا کربلایی: صندوق بین المللی پول در اولین گزارش پساکرونایی خود از آینده اقتصاد دنیا گزارش داده کیک اقتصاد ایران در امسال میلادی کوچک تر و بیکاری بیشتر خواهد شد. تصویری خاکستری نه فقط برای ایران، بلکه برای کل دنیا، که نشان می دهد سفره فقرا و اقشار متوسط به دلیل کند شدن نرخ رشد اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری خالی تر گردد. اما در این میان مقام های بلندپایه ایران چنین تصویری را مخدوش می دانند چنان که حسن روحانی رییس جمهوری اعتقاد دارد شرایط سیاهی که خارجی ها از اقتصاد ایران ترسیم می نمایند کاملا دروغ و بی اساس است .

هرچند رییس کل بانک مرکزی ایران می گوید؛ پیش بینی کارشناسان این نهاد، برای رشد(عقبگرد) اقتصاد ایران در امسال، در بدترین حالت 1.5 درصد منفی بیشتر نیست؛ اما صندوق بین المللی پول در ارزیابی جدید خود از چشم انداز اقتصاد ایران می گوید: اقتصاد ایران در سال 2019 میلادی رشد منفی 7.6 درصدی را تجربه نموده و پیش بینی می گردد در امسال میلادی هم 6 درصد دیگر از اندازه اقتصاد ایران کم گردد و احتمال مثبت شدن شاخص رشد اقتصادی در سال 2021 به میزان 3.1 درصد وجود دارد.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ تورم ایران از 41.1 درصد در انتها سال 2019 میلادی به 34.2 درصد در امسال و 33.5 درصد در سال 2021 خواهد رسید و نرخ بیکاری هم از 13.6 درصد سال 2019 امسال به 16.3 درصد و سال آینده میلادی 16.7 درصد خواهد شد.

هرچند تصویری که صندوق بین المللی پول ارائه می دهد، ممکن است از نظر دولتمردان ایرانی خاکستری یا تیره باشد، اما در صورت باقی ماندن دونالد ترامپ در کاخ سفید و حفظ تحریم ها یا گسترش ابعاد آن، در کنار بلاتکلیف ماندن بسیاری از کانال های اقتصادی وعده داده شده اروپا و تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران، تغییر جهت اقتصاد ایران به سمت بیکاری بالا و رشد اقتصادی منفی، قطعی است. البته درباره نرخ تورم باید دید اثر واقعی سیاست های پولی انبساطی بانک مرکزی برای کم کردن فشار کرونا بر اقتصاد چگونه در متغیرهای پولی آینده نمایان خواهد شد.

  • روایت همتی از آینده اقتصاد

با وجود گزارش بدبینانه صندوق بین المللی پول، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران تحلیل متفاوتی از اوضاع دارد؛ او می گوید: رشد(عقبگرد) اقتصادی سال 97 ایران با نفت منهای 5 درصد بود. در سال 98 با فشار حداکثری تحریم ها روبرو بود و صادرات نفتی کاهش یافت، این موضوع باعث شد رشد(عقبگرد) اقتصاد با نفت مقدار بیشتری کاهش پیدا کند و در فصل اول منفی بگردد.

او ادامه می دهد: فصل دوم و سوم سال گذشته رشد اقتصادی بدون نفت 1.3 درصد مثبت شد و حتی رشد بخش کشاورزی 8.5 درصد مثبت بود و رشد صنعت بیش از 2 درصد شده بود. خدمات هم رشد خوبی داشت ولی رشد(عقبگرد) اقتصادی با نفت منفی 6.7 شده بود؛ که در حال بهبود بود.

همتی می گوید: پیش بینی من این است که اگر کرونا نبود تا انتها سال 98، رشد غیرنفتی ما بهتر می شد و رشد با نفت از این هم بهتر می شد. سال 99 مطمئن هستیم بخش های دیگر غیرنفتی همین روال را پیدا می نماید. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه الان فرصت طلایی است که رشد با نفت را هم بهبود ببخشیم، گفت: پیش بینی همکاران من در بدترین حالت 1.5 درصد منفی بیشتر نیست.

  • رضایت روحانی از اقتصاد ایران

حسن روحانی رییس جمهوری هم با تاکید بر این که امسال سال خوبی خواهد بود، گفت: مسائل تحریم و کرونا را داریم این ها سرجای خود است ولی آن شرایط سیاهی که رسانه های خارجی ترسیم می نمایند و دل مردم را خالی نمایند کاملا دروغ و بی اساس است. او وعده داد: امسال شرایط به رغم همه مسائل شرایط اقتصاد برای مردم به نسبت قابل قبول و مطلوب خواهد بود.

رییس جمهوری گفت: دشمنان تبلیغ ننمایند که سال گذشته وضع دولت خیلی بد بود و امسال خیلی بدتر است. امسال همه پیش بینی ها به ما می گوید رشد اقتصاد مثبت است. وی اضافه کرد: بانک مرکزی رشد اقتصادی و کاهش تورم را در سال 99 پیش بینی نموده است و امسال شرایط تورم را از دوسال گذشته بهتر پیش بینی می نماید و اینگونه نیست که رسانه های خارجی تبلیغ می نمایند که مردم گرفتارند و امسال مسائل فراوانی خواهد بود.

  • دنیا تیره نفت فروشان

خوش بینی مقام های ایرانی به آینده در حالی است که صندوق بین المللی پول در آخرین نسخه گزارش دورنمای اقتصادی دنیا ضمن پیش بینی رشد منفی سه درصدی اقتصاد دنیا در سال 2020، قیمت هر بشکه نفت را 35 دلار پیش بینی نموده؛ طبق گزارش صندوق بین المللی پول، قیمت هر بشکه نفت تا سال 2023 پایین تر از سطح 45 دلار خواهد ماند که 25 درصد کمتر از میانگین قیمت سال 2019 خواهد بود.

انتظار می رود این تحولات روی صادرنمایندگان نفت که درآمدها و صادرات غیرمتنوعی دارند به خصوص آن دسته از تولیدنمایندگانی که هزینه بالایی دارند، تاثیر بگذارد و شوک ناشی از تورم داخلی، شرایط اقتصادی دنیای محدودتر و تقاضای خارجی ضعیفتر را تشدید کند.

بر اساس گزارش صندوق بین الملی پول برای اولین بار از سال 1930 تا کنون، هر سه گروه اقتصادهای توسعه یافته، اقتصادهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه در رکود قرار گرفته اند و اقتصاد دنیا 3 درصد کوچک خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 965

به "2 تصویر متضاد از آینده اقتصاد ایران ، کدام راست می گویند؛ بانک مرکزی یا صندوق بین المللی پول؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 تصویر متضاد از آینده اقتصاد ایران ، کدام راست می گویند؛ بانک مرکزی یا صندوق بین المللی پول؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید