مهم ترین جاذبه های گردشگری تهران

به گزارش آسمان فارس، جاذبه های گردشگری تهران به دلیل قرار دریافت به عنوان پایتخت ایران در طول سالیان متمادی بسیار غنی است. بنابراین این شهر علاوه بر مقاصد اداری و تجاری به یکی از مقاصد گردشگری نیز تبدیل شده است.

مهم ترین جاذبه های گردشگری تهران

از سفر با تورهای نوروزی پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری تهران را با یک یا دو روز گردش نمی توان به طور کامل دید. استان تهران دارای آثار تاریخی و طبیعی فراوانی است. بهترین زمان برای دید و بازدید از شهر شلوغ تهران روزهای اول سال مخصوصا روزهای اول و دوم عید است. هر روز بسیاری از افراد از داخل کشور برای کار اداری یا بازدید به تهران سفر می نمایند و حتی مقصد اول بسیاری از گردشگران خارجی تهران می باشد. جاذبه های گردشگری تهران زیاد هستند، از این رو سعی کردیم در این مطلب تنها نگاهی به بعضی از اماکن طبیعی و تفریحی تهران بیندازیم.

روستای وردیج

روستای وردیج که از توابع کن به شمار می رود، یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی اطراف تهران است که در غربی ترین نقطه این استان واقع شده است. نکته جالب در خصوص این روستا مجسمه های طبیعی است که در اثر فرسایش سنگ ها به وجود آمده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1850 می باشد و با توجه به قرار گیری در رشته کوه های البرز، دارای زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل است.

شاید اگر برای اولین بار سنگ تراشه های طبیعی روستای وردیج را ببینید، خیال کنید این صورتک های پر از حفره بازمانده های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است. بعضی بر این باورند این سنگ تراشه ها بقایای قلعه ای از زمان قدیم است؛ البته این نظر تنها یک گمان است. عده ای دیگر به وجود آمدن این اشکال را ناشی از فرسایش می دانند و اما هستند افرادی که این نظر را هم به طور قاطع انکار می نمایند. اما کافی است پای صحبت یک زمین شناس بنشینید تا برایتان از روال فرسایش بادی صخره های وردیج بگوید و هوازدگی بخشی از کوه های این منطقه را به یک نمونه عالی و کم نظیر از تغییرات بافت زمین تبدیل کرده است. اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را برایتان تداعی خواهند کرد.

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار، خصوصاً اردیبهشت ماه است چرا که در این زمان، باغ های این روستا با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو یکدست سفیدپوش شده و مناظری بدیع از طبیعت دلنشین بهار را به نمایش گردشگران می گذارند. همچنین دره های عمیق، باغ های سرسبز و کوه های مرتفع، مناظر چشم نوازی است که در طول جاده و در طی جهت، چشم های زیبابین و کنجکاو شما رو به خود جلب خواهند کرد.

قله توچال

توچال قله ای است در شمال تهران و به ارتفاع 3962 متر که بخشی از دامنه رشته کوه های البرز است. دامنه جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف به این شهر است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الراس شرقی-غربی واقع شده است که از سمت شرق به قله های لزون، کلکچال و دارآباد و از سمت غرب به قله شاه نشین و منطقه امامزاده داود منتهی می گردد.

قله توچال از شمال به دره رودخانه های جاجرود و شهرستانک و از غرب توسط خط الراس کم ارتفاع تری به قلل شمالی کوه های استان البرز (کرج) متصل می باشد. بلندترین ارتفاع شمال تهران به وسیله شانه غربی خود موسوم به هومند به ارتفاع 3900 متر به گردونه 3700 متری شهرستانک و سپس به قله شاه نشین عظیم به ارتفاع 3850 متر متصل می گردد و از سمت شرق توسط خط الراس قوسی شکلی پس از تشکیل قلل پیازچال و لزون به وسیله گردنه کوتاه لوپهنه به قلل دارآباد ارتباط می یابد.

پارک بازیافت

پارک بازیافت در محله علی اباد بالاتر از عظیمراه آزادگان غرب، بلواردستواره، خیابان باستانی پور در منطقه 16 شهرداری تهران قرار گرفته است. داخل این بوستان تندیس های حیوانات با پسماندهای خشک و زباله های دور ریختنی ساخته شده است. بوستان بازیافت حاصل از مواد و وسایل دور ریختنی است و به منظور آشنایی هر چه بیشتر شهفرایندان با مفاهیم علمی و کاربردی بازیافت در نظر گرفته شده است. این مکان با توجه به ایده جدید و نو و زیبایی خاص و منحصربه فردش مکانی جذاب و خاطره انگیز برای بازدید نمایندگان و استفاده نمایندگان فراهم کرده است.

آبشار دوقلو

آبشار دوقلو شمیران-دربند در استان تهران واقع است. پناهگاه شیرپَلا پناهگاهی کوهستانی در کوه های البرز در شمال تهران است.این پناهگاه در ارتفاع 2750 متری از سطح دریا واقع شده است و جهت آن از سربند، پس قلعه و آبشار دوقلو می گذرد. از شیرپلا تا قلهٔ توچال معمولاً سه تا چهار ساعت راه است. این پناهگاه در دو طبقه بنا شده و دارای امکاناتی چون خوابگاه با ظرفیت 150 نفر، ناهارخوری، بوفه، نمازخانه و سرویس کامل بهداشتی و لوله کشی آب و برق است.

آبشاردوقلو در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا، از ذوب برف های رشته کوه البرز شکل می گیرد که در زیر پناهگاه شیرپلا در جهت کوهستانی توچال واقع شده است. نام آن به دلیل دو شاخه شدن آبشار هنگام ریزش از ارتفاع است . ارتفاع تقریبی این آبشار، 20 متر است .

در سرمای زمستان که این آبشار یخ می زند، منظره ای چشم نواز و بی مانند به وجود می آورد که جز با دیدن، درک این همه زیبایی ممکن نیست. کمی بالاتر از آن و نزدیک به شیرپلا، آبشار پسنگ واقع شده است. این جهت در چهار فصل بسیار زیباست. تازه برگ های بهاری، خنکای تابستانی، رنگ های گوناگون پاییزی و برف سپید و یکدست زمستانی آن هرکدام بیش از دیگری روح نواز، دل انگیز و چشم گیر است.

قله کلکچال

کلکچال نام یکی از قله های رشته کوه البرز مرکزی، واقع در شمال تهران و شرق میدان تجریش ، با ارتفاع 3350 متر است. پناهگاه (برج) کلکچال در سال 1339 توسط سازمان پیشاهنگی در ارتفاع 2600 متری ساخته شد. این پناهگاه در حال حاضر زیرنظر وزارت آموزش و پرورش اداره می گردد. ویژگی و مشخصه این پناه گاه برج سفید رنگی است که روی سنگ های آن نام گروه های پیشاهنگی (رسد) به چشم می خورد. در سالهای اخیر در تپه سمت جنوب مکان پناهگاه مزار شهدای گمنام ایجاد شده است که امکاناتی در حال احداث برای آن می باشد مانند آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی، فضای سبز، سایه بان و امکانات رفاهی پارکی. همچنین جهتی برای دسترسی به مزار فوق الذکر درست در مقابل چشمه آب و انتهای دره جنی به سمت شرق وجود دارد.

رودخانه جاجرود

رودخانهٔ جاجرود در 30کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته است. از شمال غرب به طرف جنوب شرق جاری است و از منطقهٔ منشأ (کوه های البرز) به ارتفاعات پایین تر جریان دارد و وارد سد لتیان می گردد. این رود از کوه های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می گیرد.شعبه های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می ریزند. این رودخانه با فرایند شمال غربی- جنوب شرقی جریان دارد و به دریاچهٔ سد لتیان می ریزد.

این رودخانه با 40 کیلومتر طول و 710 کیلومترمربع مساحت حوضهٔ آبریز، دارای شیبی برابرِ 4٪ است و یک رودخانهٔ گراولی، ماسه ای بریده بریده است. در سال های اخیر، افزایش صنایع فعال در منطقهٔ جاجرود و دفع غیراصولی پساب های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی این منطقه شده است.

مراکز اقامتی در تهران

تهران کلانشهری است که میلیون ها نفر را در خود جای داده است. به این قلب تپنده سیاسی و اداری کشور، جاذبه های گردشگری کوچک و عظیم را هم اضافه کنید و تصور کنید که محل اسکان مسافرین و مراجعین به این شهر بایستی در چه حجم و ابعادی باشد. خوشبختانه این شهر مملو از مسافر خانه، پانسیون، اتاق، هتل و ... است. هر فرد بسته به بودجه در نظر گرفته برای سفر به تهران می تواند از اماکن اقامتی متفاوتی استفاده کند. فرهنگیان از مراکز خانه معلم تهران، دانشجویان از خوابگاه های موقت و دانشجویی، مسافرین از مسافرخانه ها و هتل ها در قیمت های مختلف می توانند برای اسکان خود استفاده نمایند.

از بهترین هتل های تهران می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • هتل آزادی تهران (پارسیان آزادی)
 • هتل استقلال تهران
 • هتل اسپیناس تهران
 • هتل لاله تهران
 • هتل هما تهران
 • هتل انقلاب تهران
 • هتل اوین تهران
 • هتل کوثر تهران
 • هتل فردوسی تهران
 • هتل آساره تهران
 • هتل پاریز تهران
 • هتل دنیاگردی میگون تهران
 • هتل عظیم تهران
 • هتل سیمرغ تهران
 • هتل رامتین تهران
 • هتل المپیک تهران
 • هتل- آپارتمان سپهر تهران
 • هتل دنیا تهران
 • هتل شهر تهران
 • و ...

برای آگاهی از نحوه رزرو و قیمت هتل های نامبرده می توانید به سامانه رزرو اینترنتی هتل در تهران رجوع نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1281

به "مهم ترین جاذبه های گردشگری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین جاذبه های گردشگری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید