گروه خونی شما نشان دهنده طول عمر شما است

به گزارش آسمان فارس، طبق تحقیقات، افرادی که گروه خونی A، B یا AB دارند، بیشتر احتمال دارد که دچار بیماری های قلبی شوند و نسبت به افرادی که گروه خونی O دارند، طول عمر کوتاه تری دارند.

گروه خونی شما نشان دهنده طول عمر شما است

با این حال، این موضوع بدین معنی نیست که تمام گروه های خونی غیر از O باید بیشتر نگران باشند؛ زیرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مدت زمان زندگی افراد تحت تأثیر عوامل دیگری مانند ورزش و سلامت عمومی نیز قرار گرفته است.

در این تحقیق دانشمندان حدود 50000 نفر از افراد میان سال و کهن سال را در شمال شرقی ایران به مدت 70 سال تحت نظر داشتند. دانشمندان متوجه شدند افرادی که گروه خونی غیر از O دارند، 9 درصد بیشتر احتمال دارد در حین مدت تحقیق به علت بیماری جان خود را از دست دهند. همچنین دانشمندان دریافتند این افراد 15 درصد بیشتر احتمال دارد که در اثر بیماری های قلبی بمیرند. این میزان در مقایسه با افرادی است که گروه خونی O دارند.

دکتر آرش اعتمادی، متخصص اپیدمیولوژی (مطالعه نحوه انتشار بیماری ها و عوامل بیماری زا یا هر عاملی که به سلامت مربوط باشد) در مؤسسه ملی سلامت آمریکا، در این رابطه گفت: واقعاً برایم جالب است. افرادی که دارای گروه های خونی خاصی هستند، بیشتر به علت بیماری های خاص جان خود را از دست می دهند.

همچنین دانشمندان ارتباط میان گروه خونی افراد و خطر ابتلا به سرطان معده را نیز بررسی کردند. سرطان معده در میان افرادی که در شمال شرقی ایران زندگی می کنند، بسیار شایع است. دانشمندان دریافتند افرادی که گروه های خونی غیر از O دارند، در مقایسه با افرادی که گروه خونی O دارند، 55 درصد بیشتر به سرطان معده مبتلا می شوند. این تحقیق روز 14 ژانویه به صورت آنلاین در نشریه BMC Medicine منتشر شد.

ارتباط میان گروه خونی افراد و میزان ابتلا به بیماری و طول عمر، حتی زمانی که دانشمندان فاکتورهای دیگری مانند سن، جنس، سیگار کشیدن، شرایط اجتماعی-اقتصادی و قومیت گرایی را نیز در نظر گرفتند، وجود داشت.

تحقیقات قبلی نشان داده بودند افرادی که گروه خونی غیر از O دارند، بیشتر احتمال دارد که به سرطان های خاص و بیماری های قلبی مبتلا شوند؛ اما هنوز مشخص نبود که آیا گروه خونی با طول عمر افراد ارتباط دارد یا خیر.

اطلاعاتی در مورد ویژگی های زیستی خون نزدیک به 11000 نفر از افراد شرکت کننده، از جمله سطح کلسترول، سطح گلوکز و فشارخون بررسی شد. با این حال، تنها معیارهای خاصی مشخص گشت. به عنوان مثال، افرادی که گروه خونی A دارند، در کل کلسترول بیشتری داشتند و کلسترول LDL آن ها که به عنوان کلسترول بد نیز شناخته می شود، بیشتر بود.

احتمال دارد که میزان کلسترول بالا بتواند یکی از دلایل افزایش مرگ ومیر را توضیح دهد. همچنین افرادی که گروه های خونی غیر از O دارند، بیشتر دچار لخته خونی می شوند و این لختگی می تواند منجر به مسائل قلبی شود.

علاوه بر این، ژنی که مشخص کننده گروه خونی است، روی همان کروموزومی قرار گرفته است که ژن های کنترل کننده کلسترول خون قرار دارند.

با این حال، احتمالاً میزان کلسترول به تنهایی باعث تفاوت در طول عمر افراد نمی شود. اعتمادی گفت: فکر می کنیم هر دو علت در افزایش مرگ ومیر تأثیر دارند.

دکتر Massimo Franchini، مدیر بخش خون شناسی و انتقال خون در بیمارستان Carlo Poma در ایتالیا که در این تحقیق شرکت نداشت، در این باره گفت: اگرچه افرادی که گروه های خونی غیر از O دارند، بیشتر در معرض خطر هستند؛ اما نباید نگران این موضوع باشند که گروه خونی آن ها یک عامل مشخص کننده در شرایط سلامتشان است.

وی افزود: این که گروه خونی افراد چیزی غیر از O باشد، تنها یک عامل خطرزا محسوب می شود و در واقع میلیون ها فرد در سراسر جهان وجود دارند که گروه خونی غیر از O دارند و هرگز این بیماری ها را نداشته اند و نخواهند داشت. در نتیجه به نظر من، یک روش زندگی سالم همچنان یکی از عوامل اصلی و مؤثر بر روی شرایط سلامتی یک فرد محسوب می شود.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2044

به "گروه خونی شما نشان دهنده طول عمر شما است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه خونی شما نشان دهنده طول عمر شما است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید