دکوراسیون داخلی منزل با معرفی 10 سبک متفاوت

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران در این مقاله بر روی دکوراسیون داخلی منزل تمرکز دارد و قصد بر آن دارد که نکات مهم و جذاب مربوط به این بخش را معرفی کند.

دکوراسیون داخلی منزل با معرفی 10 سبک متفاوت

جهت دریافت خدمات انواع الاچیق برای باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

ابتدا شاید به نظر بیاید دکوراسیون داخل منزل کاری ساده و سلیقه ای باشد. اما این کاملا اشتباه می باشد. این حوزه دارای نکاتی است که بدون شک با رعایت کردن و دانستن آن می توان علاوه بر زیباسازی منزل، فضای بهینه و کاربردی تری را در اختیار خود قرار دهیم.

در مقاله امروز فاکتور های ریز اما مهمی را مورد بحث قرار می دهیم که بسیار ساده و کم هزینه هستند. اما تمامی این نکات سبب جلوه بخشیدن به منزل خواهد شد. بدون شک با رعایت این نکات در آخر شاهد تغییرات شگرف و چشمگیری در گرم و دلپذیر کردن فضای خانه خود خواهیم شد.

تعریفی از دکوراسیون داخلی

دکوراسیون (Decoration) در در لغت فارسی به معنای چیدن، آراستن و مرتب کردن است.

تعریف دکوراسیون داخلی در واقع به طرز چیدن و انتخاب مناسب اسباب و وسایل داخلی خانه، اتاق ها، آشپزخانه، اتاق پذیرایی، حمام و دستشویی است.

امروزه با پیشرفت در زمینه های مختلف دکوراسیون داخلی تنها برای خانه های مسکونی مورد توجه نیست و برای زیباسازی و کاربردی شدن مغازه ها، دفاتر کاری، کارخانه ها، فروشگاه ها، هتل ها، بیمارستان ها، ایستگاه های مترو، اتوبوس و… نیز به کار گرفته می شود.

آشنایی با تعریف دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل را می توان اینگونه نیز تعریف کرد، هماهنگ سازی اجزای داخلی منزل برای بهبود زیبایی و دلنشین شدن فضای خانه و همچنین بهینه سازی فضا به صورت هنرمندانه معنا نمود.

البته در این فرایند، هماهنگی بین رنگ ها و اجزای داخلی و اثاثیه منزل، جلوه دهی این اجزا را هماهنگ تر به نمایش خواهد گذاشت.

دکوراسیون داخلی به چه منظوری استفاده می شود؟

دکوراسیون داخلی امروزه یک دانش محسوب می شود. استفاده از این دانش در هر مکانی متفاوت است و به منظور خاصی انجام می شود. در زیر به هر کدام از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • فروشگاه ها و مغازه ها: جذب و جلب توجه مشتری
 • محیط های اداری: ایجاد فضایی امن برای کار کردن و احساس راحت بودن
 • بیمارستان ها: کاربری بودن محیط، ایجاد محیطی آرام تا بیمار و کادر درمانی احساس همدلی و همراهی داشته باشند
 • خانه ها و آپارتمان های مسکونی: ایجاد فضایی که باعث راحتی شود و همچنین گرمی و آرامش را به همراه داشته باشد
 • فضاهای عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس، مترو و حتی برای فضاهایی مانند کابین خودروها: برای کاربردی کردن و برطرف احتیاج های کارمندان و عموم افراد

فرایند طراحی دکوراسیون منزل مانند هر فرایند هنری دیگر، دارای نکات و ریزه کاری های خاصی است که با رعایت اصول تزئین، می توان تغییراتی فوق العاده را به وسیله آن ایجاد نمود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید به وسیله صفحه مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

نمونه کارهای دکوراسیون داخلی تیم مهندسی خبرنگاران

9 فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

با انتخاب مناسب فاکتور هایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، می توان با کمترین هزینه و گاهاً کمترین دردسر تغییرات زیادی در منزل خود ایجاد کنیم. نکته مهم اینجا می باشد که این تغییرات باعث زیبایی بیشتر خانه خواهد شد و حتی فضای غیر قابل استفاده در منازل کوچک تا حد قابل قبولی بهینه می شود.

بعضی افراد بدون در نظر دریافت هیچ اصولی آغاز به تغییر دکوراسیون داخلی می نمایند و در آخر با محیطی آشفته و نچندان دلنشین روبرو می شوند. اما با ما در این مقاله به طور باور نکردنی نکاتی آسان و بسیار تاثیر گذار را خواهید آموخت، که نتیجه آن در آخر زیبایی منزل و استفاده بهینه از مکان هایی است که تا به امروز شاید غیر قابل استفاده بوده اند.

فاکتور اول: نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی

به طور کلی مبلمان برای زیباسازی دکوراسیون داخلی نقش پررنگی را قادر هستند که از خود ایفا نمایند. مبلمان به تمامی اجزای مناسب برای نشستن گفته می شود؛ به این معنی است که، میز ناهارخوری، مبل پاف، چهارپایه ها، صندلی بار و صندلی های میزبان هم جزئی از مبلمان به حساب می آیند و نقش آن ها در زیبایی دکوراسیون داخلی غیر قابل انکار به شمار می رود.

رنگ مبلمان، 30 درصد از فضای داخلی را تشکیل می دهد که باید با دقت بیشتری انتخاب شود تا همخوانی آن با رنگ دیوارها و اکسسوری ها رعایت شود. سبک مبلمان هم باید با سبک سایر اجزای دکوراسیون داخلی مانند اکسسوری، طرح دیوارها، کف و غیره هماهنگ باشد.

فاکتور دوم: آشنایی با نقش قاب ها در منزل

قاب عکس و تابلو روح زنده هر خانه است. اگر از آن ها با رعایت تناسب استفاده شود، ارمغان آن به روح و سبک کلی خانه صمیمیتی چند برابر به خواهد بود.

تابلوهای نقاشی، عکس های معروف، تابلوهای خوش نویسی، تابلو فرش ها و بسیاری از موارد دیگر که بسته به سلیقه و هماهنگی با دکور منزل باید باشد، گزینه های پیشنهادی خوبی برای زیبایی منزل به شمار می فرایند.

فاکتور سوم: جادوی نور و روشنایی در دکوراسیون

نور و روشنایی از جمله فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می فرایند. شاخه های نوری می تواند نور طبیعی یا انواع لوستر ها باشد. نکاتی که نور پردازی به آن توجه داشت می تواند شامل یک یا تمامی موارد المان های زیر باشد.

 • قرارگیری شاخه های نوری
 • تناسب سبک شاخه های نوری با سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه
 • شدت و میزان نور در هر مکان
 • رنگ نوری که به کار برده شده

نکته: تمامی مواردی که در بالا به آن از شاخه های نوری به آن اشاره شد، همگی در ایجاد یک فضای زیبا، دلفریب و منحصر به فرد نقش به سزایی دارند.

این نکته بسیار مهم را باید به یاد داشته باشیک، نقطه های متمرکز روشنایی در کنار تاریکی، زیبایی چشم نوازی را ایجاد می نماید.

اما نکته دیگری که بهتر است رعایت شود این است که در استفاده از المان های نوری اعتدال را رعایت کنیم. این بدان معنا است اجازه دهیم تا نورهای نقطه ای، از میان تاریکی به چشم آیند و در عین حال چشم را نزنند. در واقع باید در به کارگیری این فاکتور زیاده روی نکرد.

فاکتور چهارم: پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون

یکی از کار های سختی که در منازل با متراژ بالا باید انجام داد، پر کردن فضا در آن می باشد. اما یک راهکار بسیار آسان برای آن وجود دارد که با بکارگیری آن علاوه بر پر کردن فضای خالی می توان به صورت بهینه از آن فضا اسفاده کرد.

این روش مهم و آسان فضاهای عظیمتر را به فضا های کوچک تر تقسیم بندی کردن؛ می باشد. پارتیشن بندی یکی از راه های تقسیم بندی فضا به شمار می رود که ثابت و متحرک آن در بازار وجود دارد.موارد کاربرد آن می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • جدا کردن فضای ورودی از پذیرایی
 • جدا کردن آشپزخانه از ناهارخوری
 • راهرو و اتاق ها از پذیرایی

نکته: با تقسیم کردن فضا ها می توان از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی برای قسمت های مختلف استفاده کرد که زیبایی و تنوع را به همراه خواهد داشت.

فاکتور پنجم: رنگ آمیزی یک اصل است!

دیوار ها 30 درصد از جلوه فضای داخلی را شامل می شوند. به همین دلیل وقتی وارد فضای داخلی منزلی می شویم رنگ و طرح به کار گرفته شده روی دیوار ها اولین موردی است که معمولا به چشم خواهد خورد. انتخاب رنگ و طرح مناسب برای دیوار امر بسیار مهمی به شمار می رود که بهتر است در نهایت سلیقه و دقت انتخاب شود. حتی اغلب پیشنهاد می شود از یک دیزاینر برای انتخاب آن مشورت گرفته شود.

شاید جالب باشد بدانید رنگی که برای خانه های کوچک انتخاب می شود، در عظیم تر نشان دادن ابعاد آن ها بسیار موثر خواهد بود. نکته مهم برای عظیم جلوه کردن فضا تنها این است که، رنگ دیوارها روشن انتخاب شود. همچنین رنگ دیوار و سقف یک رنگ یا کاملا نزدیک بهم باشد.

فاکتور ششم: متحول سازی با کفپوش مناسب دکوراسیون داخلی منزل

کف فضای داخلی یا بهتر است بگویم قسمت مهم خانه، بخشی است که ما هر لحظه با آن در تماس و ارتباط هستیم. این را باید به یاد داشته باشیم انتخاب متناسب آن با سبک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. با توجه به عکس بالا متوجه آن خواهیم شد که تغییر یک کفپوش تا چه اندازه قادر است، بر منزل ما تاثیز گدار باشد.

استفاده از کفپوش مناسب این قدرت را دارد که ارتباطی که ما به دنبال آن هستیم را ایجاد کند. اگر مهمان نواز و گرم هستید از چوب پارکت و اگر برخورد محیطی رسمی تر را می پسندید از سنگ و سرامیک روشن بهره ببرید. رنگ های متنوعی برای کفپوش وجود دارد که بسته به هماهنگی آن با سایر لوازم منزل بهتر است انتخاب شود.

فاکتور هفتم: تحول دکوراسیون داخلی با شومینه

طراحان داخلی منزل قلب دوم هر خانه را شومینه می دانند. شومینه منزل را به مکانی پرمحبت تبدیل می نماید. در بسیاری از موارد دیده شده که منازلی که شومینه دارند، همواره جایی برای جمع شدن های افراد و دورهمی های صمیمی در فصل سرما نسبت به منازلی که از وسایل گرمایشی دیگر در چیدمان و سیستم گرمایشی استفاده نموده اند، می باشند.

شومینه نقش یک عنصر طبیعی را در خانه ایفا می نماید. دیدن شعله های آتش قلب هر بیننده ای را گرم و چشم ها را مجذوب می نماید. از این عنصر طبیعی بسیار زیبا برای گرمی و صمیمیت بیشتر در منازل بهتر است استفاده شود.

فاکتور هشتم: کتابخانه یک گزینه لاکچری

کتابخانه و شلف می تواند مکانی برای به نمایش گذاشت فرهنگ و نگرش خود به شمار رود. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب ها و گاها با اشیاء، تابلوها و جام های افتخاری که دارید نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بدون استفاده مفید واقع می شود، بلکه سبب می شود محلی برای نمایش اخلاق و روحیات فردی را ایجاد نموده باشید.

علاوه بر این استفاده از اکسسوری های متناسب با سبک کلی منزل می تواند روحی تازه را برای فضا به همراه آورد.

فاکتور آخر: محیطی زنده با استفاده از گل های آپارتمانی

گل و گیاه یک از بهترین عناصر طبیعت محسوب می شوند که می توانید آن را در خانه به کار ببرید.

رنگ سبز گیاهان به طراوت و جریان زندگی در فضا می افزاید و رشد آنان به طور مستقیم در روحیه افراد تاثیرگذار خواهد بود. استفاده از گل و گیاه در سبک های ساحلی بیشتر به چشم می خورد ولی در دیگر سبک ها نیز می توان از زیبایی آن بهره مند شد.

گفتنی است که هر گیاهی برای نوع خاصی از سبک دکوراسیون داخلی مناسب خواهد بود پس بهتر است در انتخاب آن ها دقت لازم انجام شود. از طرفی هم ضروری است به نگهداری گل ها و میزان نوری که در فضا احتیاج دارند، توجه کرد.

استفاده از گیاهان تنها جنبه زیبایی و روحیه بخشی را به همراه نخواهد داشت، بلکه علاوه بر زیبا شدن فضا با گیاهان، می توان به بهبود کیفیت هوایی که موجود است نیز یاری کرد.

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی سبک های متفاوتی را شامل می شود. این سبک ها با هدف زیبایی و استفاده بهینه از فضای داخلی طراحی و انتخاب می شوند. در ادامه به آنالیز 10 مورد از سبک دکوراسیون داخلی که مورد پسند بسیاری از افراد هستند و اغلب جلوه بهتری برای منزل به همراه خواهند داشت، می پردازیم.

1. سبک مدرن

سبک مدرن معمولا ما را به یاد خانه هایی با چیدمان خشک و بی روح البته تمیزی می اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است. همچنین کاربرد لوازم ضروری و غیر ضروری کمی در آن به چشم می خورد.

سبک مدرن در زمان های مختلفی وجود داشته است فقط با گذشت زمان و قدیمی شدن استایل مدرن در بازه ای از زمان، نام آن تغییر نموده است. اگر بخواهیم آن را ساده تر کنیم با گذشت زمان مدرنیته بودن یک نوع چیدمان دیگر مدرن به حساب نمی آید چرا که هرروز بر دانش و علم طراحی داخلی نیز افزوده می شود.

به عنوان مثال، سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن به شمار می رفته ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی و کلاسیک به شمار می رود.

2. سبک صنعتی

این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب صنعتی در کشورهای پیشرفته امروزی ایجاد شده است. این سبک در چند دهه اخیر برای دکوراسیون منازل نیز به کار برده می شود. ولی در گذشته این سبک در دفاتر کاری، کارخانه ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت.

این سبک به یاری رنگ های گرم و تیره به فضا جلوه می دهد.

فلز، شیشه و چوب موادی هستند که در این سبک بیشتر به کار برده می شوند.

اکسسوری کم و ساده در سبک صنعتی دکوراسیون داخلی به کار گرفته می شود.

3. سبک مینیمال

سبک مینیمالیست حدود 10 سال می شود که رواج یافته است. سبک مینیمال همانطور که از نامش پیداست به کمترین چیز از هر المان برای دکوراسیون داخلی بسنده می نماید.

دکوراسیون داخلی مینیمالیست در واقع فنگ شویی قناعت پیشگی را در معرض دید قرار می دهد. به بیان دیگر این سبک در مقابل سبک های ماکسیمالیست مانند سنتی ایستاده است و تجمل را نمی پسندد.

4. سبک سنتی

سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت چیده می شود. مثلا سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می گیرند.

نکته جالب این است که، در ایران دو سبک سنتی وجود دارد که به پیش از ورود و پس از ورود اسلام به ایران تقسیم می شود.

سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان نیز از جمله سبک های سنتی است که به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد.

5. سبک ترانزیشنال

ترانزیشنال به حد متعادلی بین سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می شود.

مبلمانی ساده در کنار فرش هایی با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک

دیوارهای با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ

استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی خواهد نمود.

7. سبک فرانسوی

سبک فرانسوی از جمله سبک های دکوراسیون داخلی به شمار می رود که در بسیاری از کشورها از جمله ایران هواداران بسیاری را به سمت خود جلب نموده است.

این سبک از هنگام اولین سفرهای پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد و هنوز هم نمونه های آن در خانه های ایرانی به چشم می خورد. ویژگی های آن شامل موارد زیر می باشد.

 • مبلمان خراطی شده
 • دیوارهای شلوغ
 • تابلوهای زرق و برق دار
 • اکسسوری های گران قیمت
 • رنگ های پرتحرک در کنار خنثی

8. سبک روستیک

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است. همچنین هواداران خاص خود را دارد. جالبی سبک روستیک این است که، الهامات زیادی از طبیعت گرفته است.

در دکوراسیون داخلی روستیک فضای داخل را مانند فضایی باز دکور می دهند.

از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می نمایند.

استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک زیاد بیشتر به چشم می خورد.

اکسسوری این سبک معمولا صنایع دستی محلی را به نمایش می گذارد.

9. سبک ساحلی

سبک ساحلی همانطور که نامش پیداست، از خانه ها و فضاهای داخلی شهرهای ساحلی الهام گرفته است. این سبک در شهرهای ساحلی هواداران زیادی دارد.

در این سبک از رنگ های آبی، سبز و سفید بیشتر به کار برده می شود.

استفاده از متریال ساحلی مانند حصیر در کفپوش، ظروف چوبی و … بسیار به چشم می خورد.

گل و گیاه نیز در این سبک صندلی ویژه ای دارند.

10. سبک آرت دکو

این نوع سبک، سبکی تجمل گرایانه به شمار می رود که از وسایل هنری در دکور آن استفاده می شود.

تابلوها در این سبک از دکوراسیون داخلی، اصل و گران قیمت هستند.

هر اکسسوری و وسیله ای که در این سبک برای تزیین در به کار برده می شود اثر هنری باید باشد.

استفاده از رنگ های تیره برای اکسسوری ها و دیوارهای شلوغ، تزیینات گسترده و وسایل آنتیک در این سبک به کار گرفته می شود.

دکوراسیون 2 بخش مهم در خانه: آشپزخانه و اتاق خواب

9 فاکتوری که به آنها اشاره نمودیم، جزء عوامل عمومی دکوراسیون داخلی است. اما قسمت های دیگر منزل مانند اتاق خواب، آشپزخانه، توالت و حمام دارای ابزارهای فرعی خاص خود هستند که باید هر کدام مجزا آنالیز شوند.

در ادامه شرح مختصری از نقش عوامل مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی خانه در قسمت های آشپزخانه و اتاق خواب خواهیم داشت.

با ما همراه باشید و در صورت احتیاج به دیدن نمونه کارهای تیم ما در این نمونه در این قسمت کلیک کنید.

نقش آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

آشپزخانه مهمترین بخش خانه به شمار می رود. معمولا اهالی خانه وقت بیشتری را در آن سپری می نمایند و اغلب تراکم بالایی از اثاثیه را در آن جای می دهیم.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه طیف وسیعی از انتخاب ها را پیش روی ما قرار می دهد. به همین دلیل جزء قسمت های هیجان انگیز و جذاب دکوراسیون داخلی به شمار می رود. در اینجا نمونه هایی از اجزایی که در آشپزخانه می توان به آن پرداخت را عنوان نموده ایم.

 1. کابینت آشپزخانه
 2. سینک و شیرآلات ظرفشویی
 3. جزیره یا آیلند آشپزخانه
 4. گاز، هود و فر
 5. مبلمان آشپزخانه
 6. و…

انتخاب رنگ مناسب و یا کاغذ دیواری هماهنگ با دیگر اجزای آشپزخانه نقشی مهم در زیبایی آشپزخانه دارد.

شدت و رنگ نور استفاده شده در بخش آشپزخانه با دیگر بخش ها می تواند متفاوت باشد زیرا هر بخشی طبق کاربرد متفاوتش نور مخصوص خود را احتیاج دارد.

استفاده از کفپوشی متفاوت در ارتفاع غیر همسطح با سطح پذیرایی یا نشیمن باید ویژگی های مهمی را شامل شود. از جمله این ویژگی های مهم برای کفپوش آشپزخانه می توان به مقاوم بودن در برابر آب و افتادن تجهیزات فلزی اشاره نمود.

انتخاب مبلمان مناسب در آشپزخانه نیز از عوامل مهم است که می تواند تغییر زیادی در زیباتر جلوه کردن آشپزخانه های عظیم و کوچک به شمار رود.

نقش اتاق خواب در دکوراسیون داخلی

اتاق خواب منزل باید مکانی راحت تر از سایر بخش های منزل باشد. دکوراسیون مناسب برای اتاق خواب می تواند فضایی راحت و آرام بخش برای استراحت و خواب را ایجاد کند. موارد مهمی که بهتر است در دکوراسیون اتاق خواب در نظر گرفته شود شامل موارد زیر می شود.

 • استفاده از نورپردازی آرام بخش و ملایم به یاری شدت کم نور
 • سرویس خواب با اندازه و رنگ متناسب با سبک انتخابی
 • رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری با رنگ های ملایم و غیر هیجانی
 • استفاده از کفپوشی متفاوت با سایر قسمت های خانه
 • پرده مناسب که برای نوردهی در طول روز مناسب انتخاب شده باشد

از جمله اشتباهاتی که در دکوراسیون اتاق خواب و یا بازسازی آن اتفاق می افتد، استفاده از سرویس خواب نامناسب است. سرویس خواب خیلی عظیم در اتاق خواب های کوچک علاوه بر اشغال فضای اتاق، زیبایی اتاق را نیز از بین می برند.

بعضی از نکات گفته شده در بخش فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، برای دکوراسیون اتاق خواب نیز مناسب است. از جمله آن ها استفاده از گل های طبیعی و همچنین یک کتابخانه کوچک است که بسیار موثر در متحول ساختن جلوه اتاق خواب خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید به وسیله صفحه مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

منبع: کوئیک سازه
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 946

به "دکوراسیون داخلی منزل با معرفی 10 سبک متفاوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون داخلی منزل با معرفی 10 سبک متفاوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید