وزیر صمت: توزیع کالاهای اساسی ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده شروع می گردد

به گزارش آسمان فارس، تهران (پانا) - وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تاثیر مثبت سیاست واردات در مقابل صادرات در اقتصاد کشور، فرایند تامین کالاهای اساسی در کشور را قابل قبول مطرح کرد و گفت در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید، از جمله برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر احتیاج استان ها، شروع خواهد شد.

وزیر صمت: توزیع کالاهای اساسی ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده شروع می گردد

به گزارش ایسنا، علیرضا رزم حسینی در نشست ویدئوکنفرانسی با استانداران سراسر کشور با موضوع تنظیم بازار، با اشاره به همکاری خوب و قابل تقدیر بانک مرکزی با این وزارتخانه گفت: وزارت صمت وظیفه تامین کالاهای اساسی را برعهده دارد و خوشبختانه با همکاری شکل گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تامین این کالاها و نهاده های دامی، شاهد فرایند قابل قبولی در این زمینه هستیم و امیدواریم در ماه های پیش رو به ویژه در ایام عید کمترین دغدغه را در این حوزه داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، اقدامات وزارت صمت در ماه های اخیر را از مسائل راهبردی اقتصاد ایران خواند و اضافه نمود: یکی از اقدامات مهم وزارت صمت در بخش تامین و ترخیص کالا بود؛ در گذشته صادر کننده مکلف به عرضه ارز در سامانه نیما بود که این سیاست با توجه به شرایطی که وجود داشت موجب افزایش پفراینده های قضایی برای صادرکنندگان شده بود که خوشبختانه با پیگیری های وزارت صمت و حمایت جدی رئیس جمهور این سیاست به واردات در مقابل صادرات تغییر کرد که بر اساس آن، صادر کننده می تواند ارز خود را یا در سامانه نیما عرضه کند و یا با واردات کالاهای معین شده توسط وزارت صمت، نسبت به برگشت ارز به کشور اقدام کند.

رزم حسینی ایجاد تنوع در برگشت ارز به کشور توسط صادرکنندگان را یکی از دلایل روان سازی در تامین کالا بیان کرد و گفت: در ماه اول اجرای این سیاست، 8.5 میلیون تُن کالا که شامل 4.5 تُن کالای اساسی بود از گمرکات کشور ترخیص شد و این فرایند همچنان ادامه دارد.

وزیر صمت همچنین با اشاره به حجم بالای وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت، 38 درصد GDP کشور و حجم بالای اشتغالزایی کشور را مربوط به این وزارتخانه دانست توضیح داد: سعی شد در این مدت کوتاه با تقسیم کار و انتصاب قائم مقام در حوزه بازرگانی، به مدیریت و ایجاد انسجام در این حوزه گام های موثری و رو به جلو برداشته گردد.

رزم حسینی یکی از اهداف برگزاری این نشست را ارزیابی کامل و مستقیم از شرایط بازار استان ها در راستای عرضه و توزیع متوازن کالا در سراسر کشور دانست و بیان کرد: با توجه به شرایط قیمتی و فراوری کالاها که در هر استان وجود دارد، تفویض اختیارات در این خصوص به ستاد تنظیم بازار استان ها می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد که تصمیم نهایی در این زمینه پس از آنالیز های بیشتر اعلام خواهد شد.

بنا بر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، وی در ادامه تامین، ترخیص، توزیع و ذخیره سازی کالاهای مورد احتیاج در سراسر کشور را مناسب توصیف کرد و اضافه نمود: در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید، از جمله برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر احتیاج استان ها، شروع خواهد شد و با توجه به تمهیدات و اقدامات اجرا شده در این زمینه مسئله ای نخواهد بود.

رزم حسینی همچنین از صدور و ابلاغ مجوزهای لازم جهت برگزاری فروش های فوق العاده توسط اصناف در سراسر کشور اطلاع داد و گفت: مانند سنوات گذشته نظارت بر بازار در ایام به صورت ویژه انجام خواهد شد و سعی شده است تا با تامین زیرساخت ها، نظارت بر بازار به صورت هوشمند انجام گردد.

لازم به ذکر است جلسه ستاد تنظیم بازار بعدازظهر امروز چهارشنبه 6 اسفند ماه به صورت ویدئو کنفرانسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید و استانداران نظرات و پیشنهادات خود را در مورد تامین کالا و تنظیم بازار ارائه دادند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1504

به "وزیر صمت: توزیع کالاهای اساسی ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر صمت: توزیع کالاهای اساسی ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید