می دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران، محمد صادق الحسینی در نشست هم اندیشی اقتصاددانان جوان با وزیر امور مالی و دارایی که در محل این وزارتخانه در حال برگزاری است، با بیان اینکه در حال حاضر با چهار چالش روبرو هستیم، گفت: در دوران جنگ هیاتی بود که همه خواسته های کشور را تعیین می کرد.

می دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم

این اقتصاددان اضافه نمود: شرایط حال حاضر ما از دوران جنگ سخت تر است؛ تحریم ها سخت تر است و ابزارهایی که امریکا در اختیار دارد متفاوت از گذشته است، اما ما آمادگی لازم را نداریم؛ این در حالی است که می دانستیم قرار است تحریم شویم؛ البته هنوز هم وقت داریم تا آمادگی لازم را کسب کنیم.

وی ادامه داد: مبحث دوم مربوط به ارز می گردد. در حال حاضر مسئول ارز در کشور معین نیست. هیات دولت بیش از حد جلسه برگزار می نماید.

صادق الحسینی گفت: بحث ارز نباید در دولت مطرح گردد زیرا این موضوع کاملا بی ارتباط به دولت است. اینکه یک موضوع را به 30 نفری بدهیم که هیچ چیز از اقتصاد نمی دانند نتیجه این می گردد که در نهایت ارز 4200 تومانی را تصویب می نمایند و هیچ کس هم این موضوع را گردن نمی گیرد.

وی با بیان اینکه معضلات ارزی زیاد است، گفت: در موضوع ارز اشتباه کردیم و باید به سراغ راهکار برویم.

این اقتصاددان بیکاری را چالش سوم کشور بیان کرد و گفت: بیکاری در کشور ما به شدت در حال جدی شدن است. در 8 ماه گذشته به دلیل شوک ارزی و تحریم بیمه 650 هزار نفر قطع شده و بیکار شده اند.

وی تاکید نمود: باید بتوانیم یک بسته حمایتی برای رساندن سطح زندگی مردم به سطح استاندارد، فراهم کنیم.

صادق الحسینی اضافه نمود: بین 850 تا 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دهیم؛ باید به سمت جراحی بزرگ برویم. اگر سال آینده مسائل سال 96 تکرار شد دیگر برقراری بسته حمایتی ارزش نخواهد داشت.

وی به چالش چهارم اشاره نمود و گفت: سیاست خارجی ما مبتنی بر پتانسیل های واقعی کشور نیست.

این اقتصاددان اضافه نمود: سیاست خارجی مالی ما رها شده است. بحث نظامی کشور در منطقه بر مبنای همسایگان شکل گرفته اما چقدر سیاست خارجی ما مبتنی بر همسایگان است؟

وی گفت: متاسفانه درست نتوانستیم این موضوع را سامان دهیم؛ اگر به این سمت برویم بخش عمده اقتصاد و مبادلات تجاری ما غیرقابل تحریم می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 200

به "می دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید