برای مهاجرت و زندگی آمریکا یا کانادا کدام مناسب تر است؟

به گزارش آسمان فارس، بسیاری از افرادی که قصد خرید بلیط هواپیما کانادا یا بلیط هواپیما آمریکا را دارند بر سر دوراهی مانده اند که کدام کشور برای مهاجرت و زندگی مناسب تر است یا در حال حاضر به کدام یک از آن ها می توانند مهاجرت نمایند.

برای مهاجرت و زندگی آمریکا یا کانادا کدام مناسب تر است؟

اگر به عنوان یکی از خریداران بلیط هواپیما خارجی آرزوی مهاجرت به آمریکا و کانادا را در فکر خود می پرورانید با ما همراه باشید تا از سیاست های مهاجرتی این دو کشور، از زبان مزیاد المسعود باخبر شوید.

مزیاد المسعود مدیرعامل شرکتی است که در زمینه مدیریت پول و سرمایه ورزشکاران حرفه ای مشغول به فعالیت بوده و دارای دو مدرک فوق لیسانس است.

او که پس از خرید بلیط هواپیما آمریکا به این کشور مهاجرت نموده بود پس از اصلاحات مهاجرتی پرزیدنت ترامپ مانند دیگر مهاجران تحصیلنموده و متخصص، مجبور به ترک آمریکا به مقصد کانادا گشته است. المسعود که متولد کویت است از کودکی همواره رویای رفتن به آمریکا را در سر داشت.

او به خریداران بلیط هواپیما خارجی می گوید: همواره عاشق فوتبال آمریکایی و یکی از هواداران پر و پا قرص تعداد زیادی از موزیسین های آمریکایی بوده ام.

در سال 2015 المسعود با ویزای موقت OPT به آمریکا مهاجرت کرد و توانست ظرف مدت یک سال یعنی در سال 2016 شرکت خود را به نام Flair Ins را به ثبت برساند. در آن موقع اوباما رئیس جمهور آمریکا بود و برنامه مهاجرتی وی موسوم به قانون کارآفرینی بین الملی اجرا می شد و این موضوع به المسعود اجازه می داد که در آمریکا بماند.

برای خریداران بلیط هواپیما آمریکا باید بگوییم که در سال 2017 ورق برگشت و پس از آنکه ترامپ قدرت را به دست گرفت، قانون اوباما لغو شد برای اطلاعات بیشتر به سام سیر مراجعه کنید.

در نتیجه به المسعود گفتند که باید از آمریکا خارج شود. او می گوید: آن لحظات برای من خیلی ناراحت نماینده بود. گیج شده بودم و نمی دانستم باید چه کاری انجام بدهم. در همین حال تصمیم گرفتم به فرصت های دیگری فکر کنم.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما کانادا یا بلیط هواپیما آمریکا را دارید باید بدانید که طبق داده های به دست آمده در سال 2016، روز به روز به تعداد ریجکتی های ویزای H-1B مهاجران ماهر و موقت آمریکا افزوده می شود. همان طور که خریداران بلیط هواپیما خارجی می دانند این نوع ویزا برای کارگران ماهری صادر می شود که قصد دارند در آمریکا مشغول به کار شوند.

بر اساس آنچه بنیاد ملی سیاست گذاری آمریکا اعلام نموده است، نرخ ریجکتی این ویزا در سال 2015 برابر با 6 درصد بوده که در فصل نخست امسال میلادی به 32 درصد افزایش پیدا نموده است.

اما خریداران بلیط هواپیما کانادا باید در نظر داشته باشند که اوضاع در این کشور فرق دارد و برنامه های فدرال و استانی کانادا، راه را برای ورود استعداد هایی نظیر المسعود باز نموده است. در طول سال های 2017 و 2018، تعداد کارمندان در بخش های مختلف تکنولوژی، علمی و حرفه ای به اندازه 4.5 درصد افزایش یافته است.

در واقع افرادی که پس از خرید بلیط هواپیما خارجی به کانادا مهاجرت می نمایند عامل مهمی برای مبارزه با کمبود نیروی کار در این کشور محسوب می شوند.

یکی از دوستان المسعود که در حوزه بیزنس فعالیت می کرد به او پیشنهاد داد تا به کانادا مهاجرت کند. او نیز فرصت را مغتنم شمرده و برای اخذ ویزای Entrepreneur Start-up Visa اقدام کرد. ظرف مدت یک ماه به درخواست او رسیدگی شد و مزیاد المسعود در فوریه 2019 پس از خرید بلیط هواپیما کانادا، وارد ونکوور بریتیش کلمبیا شد و از آن تاریخ تا به امروز در آنجا سکونت دارد.

او می گوید: هر از چند گاهی برای پیاده روی به بیرون می روم. غذاهای کانادایی عالی و تنوع مردمان بالا در این کشور باعث شده تا من بتوانم دوستان زیادی پیدا کنم و این بی نظیر است.

رد کردن آمریکا و جذب کردن کانادا

دوست المسعود یک استرالیایی به نام Jake Tyler است که به او پیشنهاد مهاجرت به کانادا را داده بود. دوستی آن ها از زمانی آغاز شد که در بیزنس اسکول اسپانیا با یکدیگر درس می خواندند. تیلر به همراه یک هندی به نام گورو آلتو و یک کانادایی به نام ناتالی کترایت، موسسان شرکتی موسوم به Finn Al هستند. طبق گفته های ناتالی کترایت، مدیرعامل این شرکت، بخش عظیمی از کارکنان این شرکت را مهاجرانی تشکیل می دهند که زمانی با خرید بلیط هواپیما خارجی به کانادا مهاجرت نموده اند. اخیرا نیز فردی که داستان زندگی اش مشابه المسعود است را به استخدام خود درآورده است.

کترایت در ادامه سخنان خود می گوید: ما یک نفر را که از آمریکا بیرون انداخته شده بود را استخدام کردیم. او آدم بسیار با استعدادی در زمینه دیتا است و ما از این فرصت استفاده نموده و او را به کانادا آوریدم.

خبر خوب برای خریداران بلیط هواپیما کانادا این است که راستا مهاجرتی استعداد جهانی به شرکت های بسیاری نظیر Finn Al این فرصت را داده است تا کارگران ماهر خارجی را ظرف کمتر از دو هفته به کانادا بیاورند. یکی از سخنگویان شرکت Finn Al اعلام نموده است که 54 درصد از کارکنان این شرکت را مهاجران تشکیل می دهند.

در حال حاضر دفتر تورنتوی این شرکت تنها یک کارمند دارد و دفتر نیویورک دارای سه فروشنده است که یا آمریکایی هستند یا با ویزای کار آمریکا و پس از خرید بلیط هواپیما آمریکا در این شرکت استخدام شده اند.

آیا ترامپ مقصر است؟

شاید بسیاری از خریداران بلیط هواپیما خارجی بر این باور باشند که از وقتی ترامپ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده اوضاع این گونه است. اما این موضوع ربطی به ترامپ ندارد و این شرایط به خیلی قبل تر باز می شود. برای مثال در سال 1999 امانوئل دلاپورت از فرانسه به بوستون ماساچوست رفت.

او به عنوان تحلیلگر داده ها در شرکتی مشغول به کار شد و همان شرکت اسپانسر درخواست اقامت دائم آمریکای او شده بود. دلاپورت می بایستی تا زمانی که گرین کارت یا اقامت دائم آمریکا را نگرفته است در استخدام این شرکت بماند. در سال 2004 او متوجه شد که اوضاع شرکتش خوب نیست و با از دست دادن شغلش، فرصت دریافت گرین کارت را هم از دست خواهد داد.

برای او تنها دو راه وجود داشت، یا باید همه چیز را دوباره از صفر و با شرکتی نو آغاز می کرد یا برای همواره با آمریکا خداحافظی می کرد. او می گوید: در واقع به خریداران بلیط هواپیما آمریکا و بلیط هواپیما کانادا باید بگویم که آن ها من را از آمریکا بیرون نینداختند. من فهمیده بودم که برای ماندن شرایط سختی را پیش رو دارم در نتیجه خود را برای رفتن آماده کردم.

بنابراین او یک سال بعد یعنی در سال 2005 درخواست خود را به منظور دریافت گواهی انتخاب کبک یا CSQ ارائه داد و پس از خرید بلیط هواپیما کانادا به مونترال کبک نقل مکان کرد. او سخنان خود را این گونه ادامه داد: من در کبک کانادا پیشنهاد شغلی نداشتم و تنها مدارک، رزومه و سوابق خود را ارائه دادم و به شرکتی هم احتیاج نداشتم.

شاید برای خریداران بلیط هواپیما خارجی جالب باشد که دلاپورت همچنان در مونترال به سر می برد و مشغول به کار در یک شرکت مشاوره فناوری اطلاعات که شهرتی جهانی دارد است.

حس آزادی

یکی دیگر از خریداران بلیط هواپیما آمریکا که تبعه بلاروس است آمریکا را به مقصد کانادا ترک نموده است. او به عنوان توسعه دهنده نرم افزار، برای صنعت هوافضا، سیستم های الکتریکی می سازد. او پس از هشت سال زندگی در آمریکا، اکنون به کانادا مهاجرت نموده و می گوید: پس از هشت سال فهمیدیم که در آمریکا آینده ای ندارم. در حال حاضر حس عجیبی شبیه آزادی دارم و جایی را پیدا کردم که به آن تعلق دارم.

منبع: کجارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1961

به "برای مهاجرت و زندگی آمریکا یا کانادا کدام مناسب تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مهاجرت و زندگی آمریکا یا کانادا کدام مناسب تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید