مستندی تازه و ارزشمند: چرا از هم متنفریم؟ Why We Hate

به گزارش آسمان فارس، آیا نوع بشر می تواند زمانی بدون داشتن انواع نفرت ها و فاصله ها زندگی کند؟ ایدئولوژی ها و کشورها و نژادها و طبقه ها و مذاهب و کینه های تاریخی، ابزارهایی شده اند برای روشن نگاه داشتن همیشگی شعله تنفر.

مستندی تازه و ارزشمند: چرا از هم متنفریم؟ Why We Hate

پس آنالیز ریشه های نفرت، اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل با تهیه نمایندگی استیون اسپلبرگ و کارگردانی گیتا گندهیر و سام پولارد، مستندی 6 قسمتی به نام چرا از هم متنفریم؟ Why We Hate در حال پخش از شبکه دیسکاوری است که دقت در ابعاد آن بسیار مفید است.

مستند، خیلی اساسس، از آنالیز احساسات مخرب غریزی سرشته شده در DNA ما آغاز می نماید.

در قسمت نخست یک انسان شناس تکاملی، آنالیز می نماید که چرا انسان ها در طول تاریخ اینقدر وحشیانه و با خشونت با هم رفتار نموده اند.

در قسمت دوم قبلیه گرایی مورد آنالیز قرار می گیرد و ما می فهمیم که چطور تشکل انسان ها در انواع دسته های سیاسی، ورزشی و فرهنگی، آنها را به جان هم می اندازد. اصلا چرا ما از اینکه به یک دسته خاص تعلق خاطر داریم لذت می بریم؟

در قسمت سوم ابزارها و روش ها آنالیز می گردد و ما می فهمیم که چطور پروپاگاندا، تبلیغات مغزشویانه تهی نماینده خصایص انسانی، نمادها و حتی اینترنت، نفرت را تقویت می نمایند و اشاعه می دهند.

در قسمت چهارم افراط گرایی مورد نقد قرار می گیرد. در قسمت پنجم جنایات علیه بشریت طبقه بندی می شوند.

و خاتمه در قسمت ششم و آخر، کورسوهای امید بحث می شوند و نشان داده می گردد که ما چطور می توانیم آگاهانه از باتلاق هولوکاست، نسل کشی رواندا، کشتارهای جمعی و نیز چیزهایی مثل تمسخر کردن دیگران در زمین بازی و ترول بازی در اینترنت، به درآییم.

کلا سریال می خواهد ببیند که آیا تنفر، یکی از اجزای اساسی فطرت ماست و به صورت متناقضی بدون آن در روند تکامل تا حالا حذف شده بودیم یا اینکه تنفر چیزی القایی است که زمانی می توانیم از چنگ آن به درآییم.

تا به حال، دو قسمت از این سریال پخش شده است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 553

به "مستندی تازه و ارزشمند: چرا از هم متنفریم؟ Why We Hate" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندی تازه و ارزشمند: چرا از هم متنفریم؟ Why We Hate"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید