مافیای کنکور و مشق شب به هم گره خورده اند

به گزارش آسمان فارس، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این که پشت پرده حواشی پیش آمده از حذف کنکور و حذف مشق شب با یکدیگر مرتبط است، گفت که موسسات تولیدنماینده کتب درسی خودشان را به هر دری می زنند تا به خانواده ها القا نمایند که کتب درسی از نماز واجب تر است. احتمالا در آینده نزدیک به جایی می رسیم که از دوران بیمارستان کتبی برای بچه ها تهیه نمایند با این القاء که نوزادان با دیدن این کتب دکتر یا مهندس می شوند.

مافیای کنکور و مشق شب به هم گره خورده اند

میرحمایت میرزاده در گفت وگو با خبرنگاران در واکنش به حواشی پیش آمده بعد از طرح موضوع کنکور و حذف مشق شب گفت: در وهله اول باید به این موضوع توجه داشت که مسائل مربوط به مشق شب، تخصصی است و هر کسی باید به کار خود برسد؛ یعنی اگر معلمی دوره های تربیت معلم را گذرانده و فن معلمی و روش تدریس را می داند خودش در جلسات درسی تصمیم گیری می نماید که متناسب با درس و شیوه تدریس چه روندی را در پیش گرفته و بگوید که بچه ها چه تکالیفی را انجام دهند.

وی اضافه نمود: بر این اساس این که به صورت کلیشه ای در مورد مشق شب تعیین تکلیف صورت گیرد غلط است چه این که وزیر و مسئول مربوطه از بالا دستور دهند که بچه ها تکلیف شب نداشته باشند و چه این که موسسات کتاب های یاری درسی چاپ نموده و به مدارس بدهند و بگویند که این کتاب ها به عنوان مشق شب باشد. این روند 100 درصد غلط و غیرکارشناسی می باشد.

وی یادآور شد: بعد از بحث های وزیر درباره این که لزومی به استفاده از کتاب های یاری درسی نیست و به دنبال آن تعدادی از مدارس دیگر میدان به این موسسات ندادند، ظاهرا افراد فعال در این موسسات خودشان را به هر دری می زنند تا به هر طریق ممکن بگویند که کتاب های یاری درسی از نماز هم واجب تر است، اما این روند غیرکارشناسی است و هیچ متخصص تعلیم و تربیت آن را نمی پذیرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مشق شب نباید کلیشه ای و به صورت دستوری باشد، اظهار کرد: کتاب یاری درسی جلوی خلاقیت را می گیرد. معلم در کلاس درس متناسب با سن دانش آموزان و شرایط روحی و روانی و شیوه تدریس تکلیف تعیین می نماید. ممکن است این تکلیف نوشتن از روی کتاب باشد یا این که داستان سرایی، فیلمبرداری، عکس دریافت، بازی و نمایش و قصه گویی از محتوای کتاب باشد. در این شرایط کسانی که منافع شان را در خطر می بینند این موضوع را نپذیرفته و چنین فضایی را ایجاد می نمایند.

وی با بیان این که حذف کنکور و حذف مشق شب با یکدیگر ارتباط دارد، گفت: مشق شب همچون سوالات تستی کلیشه ای کنکور است که با چند سوال تستی می خواهیم سرنوشت کشور و افراد را در دو ساعت تعیین کنیم، کاری غلط و غیرکارشناسی است که در حال تسری مشق شب است. این که به دانش آموزان بگوییم جای خالی را پر نموده و تست بزند کلیشه ای است و جلوی خلاقیت آن ها به خصوص در دوران ابتدایی را می گیرد. صاحب نظران و کارشناسان این روند را نمی پذیرند.

وی ادامه داد: انگار این موسسات از زمان تولد به فکر بچه ها هستند و می خواهند دانشمند، دکتر و مهندس تربیت نمایند. انگار این کشور به سایر مشاغل مثل کارگر، کارمند، خبرنگار احتیاج ندارد و قرار است همه بچه ها مهندس و پزشک شوند آن هم به شرط این که در این موسسات ثبت نام نمایند؛ این بدبختی ما است.

میرزاده با بیان این که مافیای چاپ کتب یاری درسی و کنکور خود را در خطر دیده است، مشق شب و کنکور را گره زده بهم دانست و شرح داد: اصولا نباید اجازه داده می شد که مافیای چاپ کتب یاری درسی و کنکور به مدارس وارد گردد. آنها قرار بود اول وارد مقطع دبیرستان شوند ولی وارد هدایت شده و اکنون ظاهرا به دبستان و پیش دبستانی رسیده اند. احتمالا در آینده نزدیک وارد روز تولد و بیمارستان شده و می گویند ما کتبی را داریم که اگر نوزاد به آن نگاه کند و انگشت روی آن بزند او دکتر یا مهندس می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 169

به "مافیای کنکور و مشق شب به هم گره خورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مافیای کنکور و مشق شب به هم گره خورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید