صعود خواهر کیم در میانه آشوب و تنش در شبه جزیره کره

به گزارش آسمان فارس، به موازات کمرنگ شدن حضور رهبر کره شمالی در فعالیت های عمومی، موقعیت خواهر کوچکتر وی برجسته تر شده است. کیم یو جونگ، کوچکترین دختر کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی، به عنوان یک مقام پرنفوذ ظاهر شده است.

صعود خواهر کیم در میانه آشوب و تنش در شبه جزیره کره

به گزارش خبرنگاران، این روز ها در تنش های میان دو کره، نام یک سیاستمدار به طور مکرر مطرح می گردد: کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی. تهدیدات آتشین کیم یو جونگ علیه کره جنوبی، بار دیگر نگرانی ها از احتمال وقوع جنگ در شبه جزیره کره را تشدید نموده است. اما این زن سیاستمدار کیست و چه نقشی برعهده دارد؟

کیم یو جونگ، در 26 سپتامبر 1987 متولد شده و کوچکترین فرزند کیم جونگ ایل، دومین رهبر کره شمالی، است. در کودکی در پیونگ یانگ زندگی کرد و بعد از سال 1996 با اسم مستعار در سوئیس تحصیل کرد.

تا قبل از سال 2018، کیم یو جونگ برای محافل بین المللی چندان معروف نبود. هر چند که توسط رسانه های کره شمالی به عنوان مقام بلندپایه معرفی می شد. بعد از این سال، خواهر رهبر کره شمالی توجه محافل رسانه ای بین المللی را جلب کرد.

در 10 فوریه 2018، کیم یو جونگ اولین عضو خاندان حاکم بر کره شمالی شد که بعد از خاتمه جنگ کره به کره جنوبی وارد می گردد. او در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی حضور پیدا کرد. او در این مراسم پشت سر مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی نشست. در آن مراسم، مقامات دیگری از قبیل مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، حضور داشتند. نشستن کیم یو جونگ به فاصله کمی از مایک پنس، در سراسر جهان خبرساز شد و موجی از خوشبینی درباره حل و فصل اختلافات آمریکا و کره شمالی به راه انداخت. صبح روز بعد از مراسم، کیم یو جونگ، با ورود به کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی، معروف به کاخ آّبی، بار دیگر تاریخ ساز شد. او اولین عضو خاندان حاکم بر کره شمالی بود که وارد کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی شد. او در این ملاقات، مقدمات اولین نشست کیم جونگ اون و مون جائه این را فراهم کرد.

سی ماه بعد از ورود تاریخی کیم یو جونگ به کاخ آبی، روابط دو کره به شدت تنش آلود شد. تنشی که صندلی و نفوذ خواهر کیم جونگ اون را نشان داد. کیم یو جونگ، سه شنبه هفته گذشته، کیم یو جونگ دستور انفجار و تخریب دفتر ارتباطات دو کره، واقع در منطقه خلع سلاح شده کائه سونگ، را صادر کرد. این دستور پس از آن صادر شد که تعدادی از شهروندان فراری کره شمالی، مقدار زیادی شب نامه و محتوای تبلیغاتی را به وسیله بالن به میهن خود ارسال کردند.

کیم یو جونگ این اقدام را برخلاف توافق به دست آمده در نشست سران دو کره در آوریل 2018 قلمداد کرد. در این توافق، دو طرف توافق کردند که همه اقدامات خصمانه علیه یکدیگر، از جمله پخش بلندگو ها و توزیع شب نامه در امتداد مرز مشترک را متوقف نمایند.

اما متن این توافق بین تبلیغات دولتی و تبلیغات فردی و خصوصی تمایز قائل نیست. کره جنوبی با بیان اینکه یک کشور دمکراتیک است و آزادی بیان دارد، از مقابله با اقدامات تبلیغاتی شهروندان کره شمالی خودداری کرد. اما کره شمالی چنین توجیهی را قبول نکرد. کیم یو جونگ، در ابتدا دستور قطع همه ارتباطات با کره جنوبی را صادر کرد و سپس دستور انفجار دفتر ارتباطات کائه سونگ را صادر کرد.

افزایش حضور کیم یو جونگ در سپهر سیاسی کره شمالی با کاهش حضور رهبر این کشور در انظار عمومی همزمان شد.

نقش مبهم کیم یو جونگ

گفته می گردد که وقتی کیم یو جونگ کودک بود، پدرش به یک دیپلمات روس گفته بود که دخترش استعداد سیاستمدار شدن را دارد و در این زمینه آینده خوبی دارد. دستور انفجار دفتر ارتباطات دو کره، که توجه رسانه های جهانی را در بحبوحه اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا را جلب کرد، نشان داد که کیم یو جونگ از استعداد سیاسی برخوردار است. احتمالا این دستور، آخرین دستور کیم یو جوگ نخواهد بود.

پر رنگ شدن نقش کیم یو جونگ در تصمیمات مهم کره شمالی، با کمتر شدن حضور رهبر این کشور در محافل عمومی همزمان شد. به همین خاطر، گمانه هایی درباره احتمال رهبر شدن کیم یو جونگ بعد از بردارش مطرح شد. کیم جونگ اون، در ماه های اخیر، حضور کمرنگی در فعالیت های عمومی داشته است. پیش از این، شایعاتی درباره سلامتی وی مطرح شده بود. بعضی منابع خبری ادعا نموده بودند که کیم جونگ اون عمل جراحی قلب انجام داده و این عمل ناموفق بوده است. با این حال، پس از مدتی کیم جونگ اون در انظار عمومی ظاهر شد و به این شایعات خاتمه داد. ولی کمتر شدن فعالیت های اش به گمانه ها درباره جانشینی کیم یو جونگ دامن زد.

هنوز به طور دقیق معلوم نیست که چرا کیم یو جونگ زمام امور را در کشوری به دست گرفته است که مردسالاری در آن پررنگ است. بعضی معتقدند که هدف از مطرح شدن نام کیم یو جونگ آماده کردن او برای مقام مهمی - مثلا جانشینی کیم جونگ اون- است. بعضی دیگر، بر این باور هستند که کیم یو جونگ به خاطر نزدیکی به بردارش از دوران کودکی، نقش مشاور او را بازی می نماید و دنبال این است که کمی از حجم مسئولیت های وی کم کند. علاوه بر این، دیدگاه دیگری وجود دارد که می گوید کیم یو جونگ با تشدید تنش ها با کره جنوبی دنبال ایفای نقش پلیس بد است تا بردارش را پلیس خوب جلوه دهد. به هر حال، فارغ از اینکه کیم یو جونگ در آینده به کجا خواهد رسید، او در حال حاضر به عنوان یکی از قدرتمندترین مقامات کره شمالی ظاهر شده و دستورات جنجال برانگیزی صادر می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1080

به "صعود خواهر کیم در میانه آشوب و تنش در شبه جزیره کره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود خواهر کیم در میانه آشوب و تنش در شبه جزیره کره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید