صدای غذا خوردن دیگران آزاردهنده است؟ دچار میسوفونیا شده اید!

به گزارش آسمان فارس، دانشمندان آنالیز نموده اند که چرا صداهای روزمره مانند جویدن، نوشیدن و تنفس برای بعضی افراد به شدت اعصاب خرد کن است، به طوریکه از شنیدن این صداها به شدت کلافه می شوند. اگرچه بودن سر سفره شام و سروصدای اطرافیان در این هنگام چیز عجیب و غریبی نیست، اما هستند افرادی که به این صداها به شدت حساس هستند و احساساتی از قبیل انزجار، خشم، اضطراب و نفرت در آن ها ایجاد می نماید. به این حالت میسوفونیا یا صدابیزاری گفته می گردد.

صدای غذا خوردن دیگران آزاردهنده است؟ دچار میسوفونیا شده اید!

این اختلال تا حدود دو دهۀ گذشته برای محققان ناشناخته بود. تا سال 2013 هم ملاک های دقیقی برای تشخیص این اختلال ارائه نشده بود. با این همه هنوز هم این حالت در همۀ مجامع روان پزشکی به اسم یک اختلال شناخته نمی گردد. مشخصۀ اصلی این اختلال احساس بیزاری و انزجار جسمی و روحی از شنیدن بعضی صداها است. این افراد بیشترین انزجار را نسبت به صداهای دهانی مانند تنفس، جویدن و بلعیدن بروز می دهند. اما این حالت می تواند شامل شنیدن صداهایی مانند ضربه زدن، کلیک کردن و تکان دادن هم بگردد.

پردازش مغزی بیشتر

محققان دانشگاه نیوکاسل نشان داده اند که افراد مبتلا به صدابیزاری یا میسوفونیا بیش از دیگران صدا را پردازش می نمایند. اسکن مغزی این افراد نشان می دهد که بخش های مختلف مغزِ افراد مبتلا به میسوفونیا، که مربوط به پردازش صدا هستند در ارتباط متقابل بیشتری با یکدیگر دارند و رشته های عصبی بیشتری این بخش ها را به یکدیگر مرتبط می نمایند. در این افراد بخش اصطلاحاً پیشاحرکتی که مسئول کنترل حرکات دهان و حلق است با بخشی که صداها را پردازش می نماید ارتباط وسیع تری دارد.

در یک آزمایش برای افرادی که به میسوفونیا مبتلا بودند صدای ماشه پخش کردند و حین پخش صدای ماشه الگوی پردازش مغزی این افراد را آنالیز کردند. اسکن مغز این افراد نشان داد که آن قسمت از مغز که مسئول کنترل حرکات دهان و حلق است، نسبت به افراد عادی در هنگام شنیدن صدای ماشه بیش از حد فعال می گردد و همین فعالیت باعث پردازش مفرط صدا در فکر این افراد می گردد. به نظر می رسد که صدا در این افراد منطقه مغزی مربوط به حرکت را فعال می نماید. برخلاف افراد عادی که با شنیدن صدا فقط بخش پردازش صدا در آن ها فعال می گردد، در افراد مبتلا به میسوفونیا بخش های حرکتی دهان حلق هم فعال می شوند و همین باعث می گردد که این افراد نه تنها صدا را بشنوند بلکه احساس نمایند که صدا به آن ها نفوذ نموده است و به عمق وجودشان می رود به همین دلیل واکنش هایشان به صدا بسیار افراطی تر از افراد معمول است.

محققان معتقدند که صداهای محرک بخشی از مغز موسوم به سیستم عصبی آینه ای را فعال می نمایند. به نظر می رسد که نورون ها یا سلول های عصبی آیینه ای هنگام انجام یک عمل یا مشاهدۀ رفتار فرد دیگری که حرکات خاصی انجام می دهد شلیک می شوند. به عبارت دیگر این سلول های عصبی می توانند رفتارهای تقلیدی ایجاد نمایند. هرچند دیده نشد که افراد مبتلا به میسوفونیا بعد از شنیدن صدای ماشه آغاز به جوین یا بلعیدن نمایند (چون شنیدن صدا بخش های مربوط به کنترل دهان و حلق را در این افراد فعال می کرد) اما دیده شده است که بعضی افراد مبتلا به میسوفونیا از بعضی صداهای محیط تقلید می نمایند چراکه این کار آن ها را آرام می نماید و احساساتی که حس می نمایند را بروز می دهند.

اگر یافته های گزارش شده در مجله علوم اعصاب در تحقیقات آینده هم اثبات شوند می توانند راه چاره هایی جدی برای درمان میسوفونیا ارائه نمایند. بیماران مبتلا به این اختلال به خاطر پردازش مفرط صدا، شرایط روحی ناخوشایندی دارند و در مواردی بسیار تکانشگر و پرخاشگر می شوند. تحقیقاتی که در انگلستان انجام شد نشان می دهند که حدود 12 درصد جمعیت به نوعی علائم میسوفونیا را تجربه نموده اند اما تنها 3 درصد از جمعیت حالات تشدید شدۀ این اختلال را بروز می دهند.

منبع:

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1709

به "صدای غذا خوردن دیگران آزاردهنده است؟ دچار میسوفونیا شده اید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای غذا خوردن دیگران آزاردهنده است؟ دچار میسوفونیا شده اید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید