شمشیر دولبه افزایش قیمت ماکارونی

به گزارش آسمان فارس، برخی گزارش ها نشان می دهد که در چند سال گذشته به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، ماکارونی جایگزین برنج و حتی گوشت شده است.

شمشیر دولبه افزایش قیمت ماکارونی

به گزارش دنیای اقتصاد، اما مصرف همین کالای اساسی نیز به واسطه برخی از تصمیمات ناصحیح و افزایش قیمت به چالش کشیده شده است. در این میان دولت بر این باور است که، چون آرد یارانه ای در اختیار صنایع غذایی، به ویژه صنف و صنعت ماکارونی قرار می دهد، پس می تواند محصول نهایی یعنی ماکارونی را قیمت گذاری کند. اما کارشناسان این صنعت معتقد هستند که این موضوع تا زمانی که ارز 4200 تومانی به این صنعت تخصیص می یافت، موضوعیت پیدا می کرد. اما سوال این است که پس از آن چرا همچنان فاصله بین قیمت آرد تحویلی بین صنف و صنعت و بازار زیاد است؟

بازندگان اصلاح قیمت ماکارونی

در این راستا رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و کارخانجات ماکارونی ایران، با اشتباه خواندن قیمت گذاری ماکارونی تاکید می کند اصلاح قیمت ها تا به امروز به نفع این صنعت نبوده و تقاضا برای خرید ماکارونی کاهش محسوسی پیدا کرده است.

مهرداد نوری می گوید: به هیچ عنوان برداشت دولت از تخصیص یارانه گندم به صنف و صنعت ماکارونی صحیح نیست. به گفته وی دولت مکلف است در شهریور ماه هر سال، قیمت محصولات کشاورزی سال آینده را تعیین کند تا کشاورزان تصمیم بگیرند چه محصولی بکارند و انتظار داشته باشند با چه قیمتی بفروشند. در کنار این تکلیف، دولت مکلف است گندمی که به نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری می کند، به علاوه هزینه های تبعی آن را از صنف و صنعت دریافت کند؛ بنابراین به طور واقعی صنف و صنعت ماکارونی هیچ گاه یارانه ای بابت گندم از دولت دریافت نکرده است.

نوری ادامه داد: موضوع استثنایی که در سال گذشته رخ داد، این بود که دولت قیمت گندم را 5 هزار تومان اظهار داشته بود و بر اساس تکلیف خود، باید هزینه های تبعی را در سال قبل افزایش می داد و به صنف و صنعت پرداخت می کرد. بنا به دلایلی، دولت گندم را با قیمت 5 هزار تومان خریداری کرد؛ اما برخلاف تکلیفی که داشت، با قیمت 2700 تومان عرضه کرد. درواقع دولت یارانه به صنف و صنعت ارائه نکرد، بلکه ارزان فروشی به صنف و صنعت کرد. به همین دلیل مدعی یارانه و همین طور قیمت گذاری برای ماکارونی شد. در حالی که صنف و صنعت هیچ گاه درخواست، تمایل و اشتیاقی برای انجام این موضوع نداشتند. وی اضافه کرد: اتفاق دوم این بود که قیمت 2700 تومان را ناگهانی به 12 هزار تومان تبدیل کرد.

این مابه التفاوت باعث شد گردش سرمایه بسیاری از فعالان این صنعت، کفاف گذران ماهانه تولیدات آن ها را ندهد. به این ترتیب لطمه زیادی به این صنعت وارد شد. نوری در پاسخ به اصلاح قیمت گندم به کیلویی 12 هزار تومان برای صنایع غذایی، درباره نرخ گذاری ماکارونی شرح داد: البته با تغییر قیمت گندم، قیمت ماکارونی هم تغییر پیدا کرد. در سال های گذشته نرخ گذاری تحت عنوان کالا های گروه الف، ب و ج انجام می شد؛ یعنی کالا هایی که دولت آن ها را قیمت گذاری می کرد، کالا هایی که دولت قیمت آن ها را رصد می کرد و کالا هایی که قیمت گذاری آن ها آزاد بود. ماکارونی جزو محصولاتی بوده که از طریق خود واحد های تولیدی و راسا بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شده است. پس هیچ وقت مشمول قیمت گذاری تثبیتی نبوده است.

قیمت گذاری یکسان انواع برند ها

به گفته وی، تا انتها سال 1400 ماکارونی جزو کالا های خوداظهاری بوده و هر تولیدکننده ای می توانست قیمت تمام شده محصول خود را تعیین و سود های مطابق ضوابط را لحاظ و قیمت ماکارونی خود را اعلام کند. به این ترتیب انتظار می رفت که در بازار، انواع محصولات با قیمت های متفاوت، بسته به قیمت تمام شده و کیفیت کالا و هزینه های تولید، موجود باشد. اما این طور نیست و هرساله تمام برند های ماکارونی به صورت یکسان قیمت گذاری می شوند. این به دلیل این بوده که ابتدای هر سال، انجمن های این صنعت با سازمان حمایت روی قیمت تعیینی به توافق می رسیدند و انجمن ها و تولیدکنندگان قیمت را اعلام می کردند.

این فعال صنفی یادآور شد: به این ترتیب در چند سال گذشته تمامی برند های ماکارونی بدون توجه به کیفیت آن ها با قیمت یکسان در بازار عرضه شده اند بدون اینکه توجهی به کیفیت محصول نهایی شود. به نظر می رسد که مطابق قانون الزامی برای این موضوع نبوده، اما طی توافق تولیدکنندگان با سازمان حمایت، محصول با نرخ موردتوافق با تولیدکنندگان عرضه می شد. در حال حاضر، اما محصول ماکارونی مشمول قیمت پیشینی شده و از ابتدای سال 1401 از طریق سازمان حمایت تعیین و اعلام شده است. از آن زمان تا به امروز و به رغم افزایش مولفه های تولید هیچ گونه افزایشی صورت نگرفته است.

چاره کار قیمت گذاری دستوری نیست

وی با انتقاد از اینکه دولت تصور می کند با قیمت گذاری دستوری از مصرف کننده حمایت می کند، اضافه کرد: اگر قیمت گذاری دستوری موضوع مورد حمایت است، پس چرا بسیاری از افرادی که کاندیدای پست های وزارت، وکالت و سایر موارد می شوند، وعده هایی ازجمله اصلاح حقوق معلمان، بهبود شرایط معیشتی و رفع قیمت گذاری دستوری می دهند. اگر این وعده مناسب است، چرا در عمل انجام نمی شود. اگر چاره کار قیمت گذاری دستوری است، چرا افراد برای دریافت پست و مقام، به حذف قیمت دستوری متوسل می شوند و اگر قیمت گذاری دستوری تنها راه چاره مناسبی است که اعمال می شود، چرا شرایط مالی و تورم و معیشت مردم کشور مناسب نیست.

وی تاکید کرد: نه تنها تولیدکنندگان بلکه مسوولان هم به موضوع تعیین قیمت برای کالا های مختلف اعتقادی ندارند، در غیراین صورت این وعده ها را مطرح نمی کردند. اما اینکه به چه دلیلی بر قیمت گذاری دستوری تاکید دارند؛ موضوعی است که جای بحث دارد. نوری همچنین با بیان اینکه به رغم افزایش قیمت ماکارونی در سال گذشته، در هزینه و درآمد فعالان این صنعت تعادل ایجاد نشده است، گفت: تا سال 1400 ماکارونی جزو کالا هایی بود که به صورت خوداظهاری قیمت گذاری می شد و در انتها همان سال، دولت به رغم وعده ای که درمورد کاهش دخالت در بازار داشت، ماکارونی را جزو کالا های پیشینی قرار داد؛ بنابراین از اردیبهشت ماه سال 1401 به طور رسمی قیمت ماکارونی به تولیدکنندگان اعلام شد که در سال های قبل این طور نبود.

سود 7 درصدی تولیدکننده و مالیات 9 درصدی

این فعال صنفی ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ تولید ماکارونی، از سال 1401 سازمان حمایت نرخ را برای ما با لحاظ سود 17 درصدی برای تولیدکننده تعیین کرد. اما خروجی ستاد تنظیم بازار با سود 7 درصد به صنعت ماکارونی تعلق گرفت. از این رو قیمتی که اکنون مصرف کنندگان بابت ماکارونی پرداخت می کنند، قیمتی نیست که تولیدکننده دریافت می کند. قرار است که تولیدکننده ماکارونی 7 درصد سود کسب کند، اما در محصول نهایی فقط 9 درصد مالیات ارزش اضافه کرده و برخی از هزینه های توزیع نیز وجود دارد. درواقع این افزایش قیمت ماکارونی، به تناسب افزایش شدید آرد مصرفی و کاهش شدید سود متعلقه، به نفع فعالان این صنعت نشد.

وی با انتقاد از عدم حمایت از فعالان عرصه تولید بیان نمود: آنچه در ماه های اخیر به طور متناوب از مسوولان می شنویم، توجه به شعار امسال در راستای مهار تورم است، اما متاسفانه به بخش دوم این شعار یعنی افزایش تولید توجه نشده است. گاهی اوقات مهار تورم، تولید را افزایش نمی دهد؛ اما افزایش تولید حتما بر مهار تورم تاثیر دارد. رئیس انجمن صنفی کارفرمایان و کارخانجات ماکارونی ایران شرح داد: به هر حال امروز این قیمت گذاری که برای ماکارونی انجام شده، مربوط به 14 ماه پیش است و این قیمت بر اساس آنالیز های سال 1401 تعیین شده است.

سود قانونی و منطقی صنعت ماکارونی را از 17 درصد به 7 درصد کاهش و وعده دادند که پس از دو ماه در این امر بازنگری خواهد شد، اما بعد از 14 ماه هنوز این بازنگری انجام نشده است.

طی 14 ماه گذشته ما هزینه هایی مانند برق، حقوق کارکنان، حمل ونقل، بسته بندی و... را برخلاف آنالیز قیمت 14 ماه قبل پرداخت کرده ایم، اما متاسفانه تاثیر آن روی قیمت کالا های ما لحاظ نشده است. نوری در انتها اظهار داشت: دولت برخلاف تکلیف خود، قیمت گندم را که قرار بود از شهریور ماه تعیین کند، هنوز تعیین و تثبیت نکرده و صحبت ها حاکی از نرخ هر کیلو گندم به 17 هزار تومان است. با این حال ما منتظر اعلام قیمت آرد برای صنف و صنعت هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1402 بروزرسانی: 3 تیر 1402 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2192

به "شمشیر دولبه افزایش قیمت ماکارونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمشیر دولبه افزایش قیمت ماکارونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید