عقب نشینی 5597 واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش آسمان فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز با عقب نشینی 5597 واحد روبرو شد.

عقب نشینی 5597 واحدی شاخص بورس تهران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش شاخص همراه بود، به گونه ای که شاخص کل در انتها معاملات با 5597 واحد به رقم یک میلیون و 232 هزار و 759 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با 637 واحد کاهش به رقم 438 هزار و 320 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 902 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 547 هزار نوبت معامله و به ارزش 5464 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همچنین همه شاخص های بورس گرچه قرمز بودند، اما کاهش شاخص ها همه زیر یک درصد بودند؛ بنابراین اصلاح به شمار می فرایند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمتی با معیار وزنی ـ ارزشی فقط 45 صدم درصد کاهش یافتند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 15 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 2 دهم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 12 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 87 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های ملی مس و بانک پارسیان بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در جهت دیگر نماد های پتروشیمی خلیج فارس و شستا، همچنین فولاد، هلدینگ نفت و گاز پتروشیمی تأمین و سرمایه گذاری غدیر بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نماد های پر تراکنش در بورس تهران امروز شامل ملی مس، بانک پارسیان، فولاد مبارکه، لیزینگ پارسیان، توسعه و عمران امید، سرمایه گذاری سیمان تأمین و تأمین سرمایه امین بودند. در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز 90 واحد کاهش یافته و به رقم 17 هزار و 499 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 198 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 1.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 443 هزار نوبت معامله و به ارزش 4511 میلیارد تومان داد و ستد کردند و با در نظر دریافت ارزش معاملات بورس امروز ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس به بیش از 9 هزار و 975 میلیارد تومان رسید.

امروز نماد های شاخص ساز در فرابورس در جهت ریزش شاخص عمل کردند به گونه ای که بیشترین اثر کاهشی را بیمه پاسارگاد، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی مارون داشتند.

نماد های پرتراکنش در فرابورس شامل سپیدار سیستم آسیا، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، برق و انرژی پیوند گستر پارس، پلیمر آریاساسول و رایان هم افزا بودند.

ارزش روز واحد های سرمایه گذاری پالایش یکم امروز به 8680 تومان رسیده و هنوز زیر قیمت اسمی 10 هزار تومان قرار گرفته است.

سرمایه گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است؛ بنابراین قبل از سرمایه گذاری مطمئن در بورس باید مطالعه، تحقیق و مشاوره حتماً صورت گیرد و سرمایه گذاری از محل پس انداز و در یک چشم انداز 6 ماه تا یک سال حداقل باشد.

همچنین توصیه شده است، سرمایه گذاران ابتدا از خرید واحد های صندوق های با درآمد ثابت آغاز نمایند و مستقیم وارد خرید سهام شرکت های بورسی نشوند.

همچنین سال جاری قرار است 20 اسفند ماه مجمع عمومی شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به صورت سراسری در کشور و با رعایت پروتکل های بهداشتی و به صورت الکترونیکی برگزار گردد؛ بنابراین ضروری است همه سهامداران عدالت در روش غیرمستقیم ابتدا در سامانه سجام ثبت نام نمایند و حتماً برای انتخاب یک هیأت مدیره قوی در این مجمع الکترونیکی شرکت نمایند.

از 49 میلیون سهامدار عدالت 30 میلیون نفر روش غیرمستقیم یعنی مدیریت به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی را برگزیدند و تا به امروز 16 شرکت استانی مجمع اول خود را برگزار کردند و، چون به حد نصاب نرسیدند، در مجمع دوم با هر تعدادی رسمیت پیدا می نمایند، بنابراین ضروری است، سهامداران عدالت حتماً حضور گسترده و به صورت الکترونیکی در این مجامع داشته باشند.

همچنین پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت از 5 هزار میلیارد تومان تا 30 هزار میلیارد تومان در نوسان است و ارزش سهام عدالت در مجموع حدود 400 هزار میلیارد تومان است که ضروری است برای اداره این پرتفوی کلان مشارکت سهامداران گسترده گردد و افراد خبره، امین و دارای تجربه و با صلاحیت را به وسیله مجامع عمومی انتخاب نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1496

به "عقب نشینی 5597 واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی 5597 واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید