سازه کشف شده بقایای سردابه بود ؛ تبریز قدیم در کار نیست ، ادامه عملیات عمرانی والمان با مجوز باشد

به گزارش آسمان فارس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تداوم پروژه والمان خیابان بارون آواک را منوط به اخذ مجوز از این اداره کل مطرح کرد.

سازه کشف شده بقایای سردابه بود ؛ تبریز قدیم در کار نیست ، ادامه عملیات عمرانی والمان با مجوز باشد

خبرنگاران: مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی ضمن اعلام این خبر گفت: بر اثر نشست قسمتی از خیابان بارون آواک طی عملیات عمرانی، بخشی از بقایای مدفون از یک سازه آجری پدیدار شد که بلافاصله به جهت عدم وجود مجوز حفاری دستور توقف عملیات از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان صادر شد.

وی ادامه داد: به دنبال توقف عملیات، کارشناسان میراث فرهنگی استان در محل حاضر شده و با آنالیز بقایای حاضر که از یک طاق تشکیل یافته معین شد که قدمت بقایای موجود که احتمالاً مربوط به زیرزمین بنایی مسکونی است، به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی برمی گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه اثر قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد، ادامه داد: با توجه به اینکه 90 درصد اثر حاضر، پیش از این به دنبال عملیاتی نظیر انشعابات فاضلابی و گازرسانی به منطقه مورد نظر از بین رفته و تنها اثر باقی مانده طاق سردابه بنای مسکونی مذکور بوده، لذا قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد.

آبدار با بیان اینکه تداوم عملیات عمرانی خیابان بارون آواک صرفاً با مجوز میراث فرهنگی مقدور خواهد بود، گفت: با توجه به احتمال پدیدار شدن آثاری از این دست در منطقه بارون آواک بنابراین ادامه هرگونه عملیات باید تحت نظر میراث فرهنگی استان انجام گیرد.

حسین اسماعیلی عتیق مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان نیز در این بازدید با اشاره به اینکه بقایای پدیدار شده در این نشست برخلاف مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشانی از شهر زیرزمینی تبریز ندارد ادامه داد: برخلاف مطالبی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، محل حاضر هیچ کدام از نشانه و مستندات مرتبط با شهر زیرزمینی را ندارد، چراکه اثر پدیدار شده متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که قسمتی از سردابه خانه ای در آن دوران بوده است.

اسماعیلی گفت: آثار تاریخی به نسبت قدمت، مورد نگه داری و مرمت قرار می گیرند اما در مورد بقایای موجود به علت اینکه اثر ارزش تاریخی نداشته و بخش های باقی آن طی زمان از بین رفته است، لذا ارزش تاریخی ندارد و اثری تاریخی محسوب نمی گردد.

بهرام آجرلو دانشیار باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در این بازدید به قرار داشتن محدوده بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز در حیطه شهرداری تاریخی منطقه هشت تبریز اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه حد جنوبی ارک علیشاه انتهای بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز بوده است لذا محل حاضر در محله قدیمی بارون آواک جزئی از بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز محسوب نمی گردد و آثار معماری مدفون در اینجا که بیرون از حصار نجف قلی خان است به دوران میانی قاجار و مابعد آن تعلق دارند و البته آثار تاریخی محله بارون آواک مانند مدرسه تاریخی تومانیان و کلیسای تاریخی سرکیس مقدس تحت نظارت اداره کل استان آذربایجان شرقی در وضعیت مناسب و مطلوب قرار دارند و جای نگرانی نیست.

منبع: چمدان
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 388

به "سازه کشف شده بقایای سردابه بود ؛ تبریز قدیم در کار نیست ، ادامه عملیات عمرانی والمان با مجوز باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازه کشف شده بقایای سردابه بود ؛ تبریز قدیم در کار نیست ، ادامه عملیات عمرانی والمان با مجوز باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید