ریزش 2500 و احدی شاخص بورس تهران

به گزارش آسمان فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز چهارشنبه با ریزش 2504 واحدی روبه رو شد.

ریزش 2500 و احدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز چهارشنبه با ریزش 2504 واحد به رقم 305 هزار و 810 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن 1369 واحد کاهش یافته و به رقم 80 هزار و 824 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از یک میلیون و 115 هزار میلیارد تومان رسید.

بعضی از کارشناسان دلیل ریزش شاخص بورس در روز های اخیر را ناشی از التهابات و رفتار هیجانی سهامداران حقیقی در بازار می دانند که عمده این هیجانات ناشی از پیروی از فضای مجازی و تشکیل صف های فروش است.

بر این اساس عمده کارشناسان بورس و مسئولان سازمان بورس توصیه می نمایند سهامدارانی که تازه وارد هستند و یا به صورت حرفه ای وارد بازار نشده اند، به وسیله صندوق های سرمایه گذاری و نیز مشاوره با شرکت های رسمی مشاور سرمایه گذاری و به وسیله کارگزاری های معتبر وارد بازار شوند و در ابتدا از خرید و فروش مستقیم سهام خودداری نمایند.

گرچه نوسان و ریسک دو امر ذاتی در بازار سرمایه به شمار می رود، اما عمده کارشناسان اقتصادی بر این باورند که برای حضور در بازار سرمایه از پس انداز های خود استفاده نموده و به هیچ وجه کارشناسان توصیه نمی نمایند، بعضی افراد اموال و دارایی های خود را بفروشند و در بورس سرمایه گذاری نمایند، زیرا معتقدند به وسیله سرمایه گذاری در بورس و سودآوری آن می توان مسکن و ماشین خریداری کرد و نه اینکه با فروش مسکن و یا ماشین و یا سایر دارایی های خود در بورس سرمایه گذاری نمایند.

امروز معامله گران بورس بیش از 6.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 289 هزار نوبت معامله و به ارزش 3728 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ. ارزشی 671 واحد کاهش یافته و به رقم 81 هزار و 935 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن 782 واحد افت نموده و به رقم 54 هزار و 66 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با کاهش 3324 واحد به رقم 346 هزار و 380 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش 2112 واحد به رقم 222 هزار و 874 واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می گردد با کاهش 3776 واحد به رقم 619 هزار و 135 واحد رسید.

امروز نماد های پتروشیمی پارس و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و نماد های فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی خارک و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل را بازی نموده اند.

امروز نماد های پربیننده مربوط به بانک تجارت با قیمت هر سهم 481 ریال، بانک ملت 5787 ریال، بانک اقتصاد نوین 3105 ریال، سایپا 1874 ریال، بانک صادرات ایران 566 ریال، فولاد مبارکه 4573 ریال، پالایش نفت اصفهان 5636 ریال، بوده اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل 21 واحد عقب نشینی داشته و به رقم 3783 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 216 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران بورس بیش از 1.1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 420 هزار معامله و به ارزش 656 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی مارون و فراوری نیروی برق دماوند بیشترین اثر در تقویت شاخص فرابورس را داشتند و نماد های فولاد هرمزگان جنوب، ذوب آهن اصفهان، فرابورس ایران، پالایش نفت شیراز و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته اند.

امروز نماد های پربیننده برای فعالان فرابورس شامل ذوب آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، ریل پرداز سیر، فراوری و صادرات ریشمک و توسعه و عمران استان کرمان بوده اند.

همچنین با پیغام ناظر بازار امروز بعضی از نماد های بورسی متوقف، بعضی بازگشایی شده و بعضی نیز دچار حراج شدند. می توان به نماد معاملاتی حق تقدم سرمایه گذاری نیرو و حق تقدم شرکت پارس سوئیچ و حق تقدم سیمان مازندران و نیز شرکت دارویی برکت، پارس سوئیچ و ماشین سازی نیرومحرکه و نیز پمپ سازی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، نیروکلر، اشاره نمود که با پیغام ناظر نماد این شرکت ها بازگشایی شدند.

همچنین نماد معاملاتی ماشین سازی اراک، تأمین سرمایه نوین، شیشه و گاز نیز بازگشایی شدند و با پیغام ناظر حراج مجدد نماد های معاملاتی سازه پویش، حق تقدم های سیمان فارس، فارس نو و حق تقدم سیمان صوفیان اشاره نمود.

همچنین توقف نماد معاملاتی صنایع آذرآب به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب صورت گرفت و توقف نماد معاملاتی ماشین سازی اراک در ساعت 8 رخ داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 555

به "ریزش 2500 و احدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 2500 و احدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید