دلارهای امارات دلیل سقوط شهر عدن

به گزارش آسمان فارس، منابع یمنی در عدن علت سقوط شهر عدن را خیانت بعضی از نیروهای منصور هادی دانسته و گفتند امارات فرماندهان این گروه را خریده بود.

دلارهای امارات دلیل سقوط شهر عدن

به گزارش ، رسانه های داخلی یمن شامگاه شنبه گزارش دادند تعدادی از فرماندهان و نظامیان تحت امر منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن از وی جدا شده اند.

فرماندهی منطقه نظامی چهارم یمن طی بیانیه ای اظهار داشت از دولت منصور هادی جدا شده و به نیروهای مسلح مورد حمایت امارات موسوم به نیروهای شورای انتقالی جنوب ملحق شده اند.

وبگاه خبری الأمنا نت نوشت فرماندهی مذکور در بیانیه خود، دلیل جدایی از دولت منصور هادی را کوشش برای جلوگیری از ریخته شدن خون یمنی ها و اطاعت از خواسته ها و گزینه های مردم اظهار داشت.

یمن بر اساس تقسیمات نیروهای مسلح، هفت منطقه نظامی دارد که منطقه چهار شامل استان های عدن، أبین، الضالع، لحج و تعز می گردد. مقر فرماندهی این منطقه در شهر عدن است که از چهار روز پیش شاهد درگیری های مسلح بین نظامیان دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب است و این درگیری ها همچنان ادامه دارد.

علاوه بر فرماندهی منطقه چهارم نظامی، تعدادی از فرماندهان نیز از دولت منصور هادی جدا شده اند. وب سایت خبری اسلام نیوز نوشت سرتیپ فضل باعش، فرمانده نیروهای ویژه و صبری طاهر، فرمانده پلیس نظامی استان لحج نیز از این دولت جدا شده و به شورای انتقالی جنوب پیوستند.

شورای انتقالی جنوب یمن عصر شنبه اظهار داشت نیروهای تحت امر این شورا کاخ ریاست جمهوری دولت منصور هادی را در شهر عدن به کنترل خود درآورند و نیروهای این دولت را از منطقه فراری داده اند. شبکه الجزیره قطر به نقل از یکی از فرماندهان این شورا گزارش داد شورای انتقالی جنوب یمن به رهبری عیدروس الزبیدی، بر همه مناطق شهر عدن سیطره پیدا نموده اند.

معمر الریانی، وزیر اطلاع رسانی دولت هادی در واکنش به سقوط کاخ معاشیق و شهر عدن در توییتر نوشت حوادث اخیر این شهر کودتا علیه دولت قانونی (دولت هادی) است و امنیت و ثبات یمن را تهدید می نماید. او نوشت که دولت هادی در این مرحله سخت، روی ائتلاف عربستان سعودی حساب باز نموده است.

الریانی از شورای امنیت و سازمان ملل متحد خواست برای توقف درگیری ها در عدن و اشغال این شهر از سوی شورای انتقالی ورود کند. وبگاه خبری المحیط پرس به نقل از یک منبع بلند پایه در بین نیروهای دولت منصور هادی علت سقوط شهر عدن را به خیانت بعضی از فرماندهان ارتباط داد و گفت امارات با نقشه خود توانست هم بر دولت منصور هادی و هم بر عربستان سعودی در عدن پیروز گردد و این شهر را دو دستی در اختیار شورای انتقالی قرار داد.

این منبع، از افشای نام فرماندهان و افسرانی که به دولت منصرو هادی خیانت نموده اند، خودداری کرد و گفت امارات طی این مدت در ظاهر به دنبال توافق آتش بس بود ولی در پشت پرده، فرماندهان گارد ریاست جمهوری را با دلارهای خود خرید.

وب گاه خبری المشهد الیمنی نیز به نقل از افسران گارد ریاست جمهوری در عدن گزارش داد آن ها (افسران) از بالا دستورهای شدید اللحنی دریافته نموده اند مبنی بر اینکه بدون شلیک حتی یک گلوله، مقرهای خود را به نیروهای جدایی طلب شورای انتقالی تحویل دهند.

شبکه الجزیره با استناد به منابع محلی در جنوب یمن گزارش داد در درگیری های روز چهارم عدن، 23 نفر کشته شده که 11 تن از آن ها غیرنظامی هستند. شورای انتقالی جنوب یمن بعد از حوادث امروز عدن بیانیه ای صادر و اظهار داشت کاخ معاشیق و شهر عدن در قبضه این شورا واقع شده است.

تصاویر و فیلم های منتشر شده از کاخ مذکور صحت ادعای شورای انتقالی را نشان می دهد. این شورا در این بیانیه گفت دولت منصور هادی باید از عدن بیرون می رود، با این حال، در بخشی از بیانیه نیز مدعی شد از مشروعیت منصور هادی حمایت می نماید.

شورای انتقالی دلیل درگیری ها در عدن را به عناصر گروهک القاعده و داعش ربط داد و گفت برای بیرون کردن آن ها دست به پاکسازی در این شهر زده است.

منبع: فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 311

به "دلارهای امارات دلیل سقوط شهر عدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلارهای امارات دلیل سقوط شهر عدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید