در سفر به تمیزترین سرویس های بهداشتی بروید!

به گزارش آسمان فارس، استفاده از سرویس بهداشتی عمومی می تواند ناخوشایند باشد و خیلی از ما در هنگام استفاده از آنها به بیماری هایی که ممکن است بگیریم فکر می کنیم! اما با روش ها و کارهایی ساده می توانید بهترین و تمیزترین سرویس های بهداشتی را شناسایی کنید.

در سفر به تمیزترین سرویس های بهداشتی بروید!

دستشویی های عمومی به راستی هم خطرناک اند. درون این دستشویی ها می تواند چندین گونه باکتری مختلف مثلا ای کولی (یا همان ای کولای)، سالمونلا، کلی فرم و غیره زندگی کند. با این حال این باکتری ها بیرون از بدن انسان خیلی زنده نمی ماند و میکروب هایی که در یک سرویس بهداشتی عمومی یافت می شوند خیلی میکروب های خانه متفاوت نیستند.

در حالی که همه دستشویی ها به یک شکل نیستند و بعضی از بعضی دیگر کثیف تر اند، اگر دستورالعمل ها را به خوبی راعایت کنید و خوب بگردید می توانید سرویس بهداشتی تمیزی پیدا کنید و از نزدیک شدن به جرم و باکتری اجتناب کنید.

پیدا کردن یک دستشویی عمومی تمیز

1- بدانید در کجا می توانید تمیزترین سرویس های بهداشتی عمومی را پیدا کنید. برای اینکه هر چه بیشتر از کثیفی ها دور بمانید، باید تنها به دستشویی های بیمارستان ها یا ساختمان هایی که سرویس ها بهداشتی شان را مرتبا تمیز می کنند بروید. معمولا دستشویی بیمارستان ها تمیزترین دستشویی است چرا که مرتبا با مواد ضد عفونی کننده قوی تمیز می شوند.

از رفتن به دستشویی فرودگاه ها و دستشویی هواپیما خود داری کنید. در این دستشویی ها به علت کوچک بودن فضا و سخت بودن حرکت مردم کمتر دست های خود را می شویند و شما هر جا را که لمس کنید امکان برخوردتان با باکتری ها و ویروس ها هست. فرودگاه مکانی پر رفت و آمد است و ممکن است دستشویی ها آن به علت جمعیت زیادی که همیشه در آن است کمتر شسته شود.

2- به سمت اولین دستشویی بروید. در یک سرویس بهداشتی عمومی مردم معمولا به استفاده از دستشویی وسطی یا آخری تمایل دارند چرا که احساس می کنند حریم خصوصی بیشتری دارند. پس بهتر است شما همیشه از دستشویی اول استفاده کنید تا با باکتری های کمتر تماس داشته باشید.

3- هرگز وسایل تان را کف دستشویی نگذارید. تحقیقات نشان داده بیشترین تمرکز میکروب ها در یک دستشویی، در کف زمین آن است. دومین محلی که بیشترین تمرکز باکتری را دارد جا دستمالی و دستگیره شیر آب و سینک است. برای جلوگیری از تماس با هر گونه ویروس و باکتری از روی زمین قرار داد کیف یا دیگر وسایل تان اجتناب کنید و آنها را به جالباسی آویزان کنید.

اگر دستشویی جالباسی ندارد، کیف تان را دور گردن تان ببندید.

از پراکندن باکتری و بیماری جلوگیری کنید

1- از استفاده از توالت فرنگی عمومی نترسید. نشستن بر روی ادرار یا کثیفی که بر روی نشیمنگاه توالت فرنگی است ناخوشایند است اما از نظر بهداشتی مسئله ای ندارد که پوست تان با این کثیفی ها برخورد کند. خطری که در این هنگام شما را تهدید می کند آن است که این کثیفی ها را با دست تان لمس کنید و سپس دست هاتان را نشویید!

اگر از نظر روانی اذیت می شوید که از توالت فرنگی استفاده کنید و چاره دیگری هم ندارید، می توانید به صورت نیمه نشسته در مرکز توالت قرار بگیرید به طوری که پوست تان نشیمنگاه توالت را لمس نکند و روی آن قرار نگیرید. با این وجود از لمس سیفون و درب توالت فرنگی اجتناب کنید (سیفون را با یک تکه دستمال فشار دهید و در غیر این صورت به سرعت دست هاتان را طور کامل بشویید.) چرا که از این طریق میکروب ها به صورت و بعد به دهان تان راه می یابند، بدون اینکه خودتان بفهمید!

2- بعد از اینکه از دستشویی استفاده کردید دست هاتان را بشویید. این بدیهی به نظر می رسد اما بسیار مهم است که بعد از استفاده توالت عمومی دست هاتان را به خوبی بشویید. به این ترتیب از پراکندن باکتری ها و میکروب هایی که به دست تان هستند جلوگیری خواهید کرد.

برای اینکه دست هاتان را به طور درست بشویید از صابون استفاده کنید و آنها را برای 20 ثانیه با کف ماساژ دهید. سپس دست هاتان را به خوبی آبکشی کنید و با دستمال یا خشک کننده خشک کنید. در هنگام ترک سرویس بهداشتی از لمس در خود داری کنید چرا که خیلی از افراد دست هاشان را نمی شویند (یا به خوبی شما نمی شویند).

3- برخوردتان را با سطوح، مثلا دستگیره شیر آب یا سینک، کم کنید. اگر امکان پذیر است دستگیره شیر آب را لمس نکنید چرا که آن هم جز مواردی است که پوشیده از باکتری است. اگر سرویس بهداشتی شیر اتوماتیک چشمی دار دارد، بهتر است. دستگاه خشک کننده هم بهتر از استفاده از دستمال است چرا که دیگر با جا دستمالی تماس پیدا نخواهید کرد.

در کل این را هم با یاد داشته باشید که بهتر است قبل از استفاده از هر نوع دستشویی، چه ایرانی و چه فرنگی، سیفون را بکشید.

مجتمع های تفریحی بین راهی که به تازگی ساخته شده اند هم دستشویی های نسبتا تمیزی دارند که مرتبا شسته می شوند، استفاده از سرویس های بهداشتی این گونه مجتمع ها از دیگر دستشویی های سر راهی بهتر است.

منبع: فوت و فن / wikihow.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2049

به "در سفر به تمیزترین سرویس های بهداشتی بروید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به تمیزترین سرویس های بهداشتی بروید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید