درمان خانگی فشار خون بالا (درمان فشار خون بالا با طب سنتی)

به گزارش آسمان فارس، از راهکارهای درمان خانگی فشار خون بالا مصرف سیر، سرکه و زیره است. درمان خانگی این بیماری، درمان مکمل محسوب شده و مراجعه به پزشک لازم است.

درمان خانگی فشار خون بالا (درمان فشار خون بالا با طب سنتی)

فشار خون چیست؟

خون یک محیط سیالبوده و وظایف ویژهای را در بدن انسان بهعهده دارد. در بدن عروق خونی مختلفی وجود دارد که باعث انتقال خون از قلب به سایرقسمتهای بدن میگردد. به فشاری که توسط جریان خون به دیواره عروق و رگها در طولانتقال خون وارد میگردد، فشار خون میگویند. این فشار به وسیله نیروی انقباضی ایجادمیگردد که ماهیچه قلب اعمال میکند تا جریان خون را از قلب به بیرون و سایر قسمتهایبدن پمپ نماید. به طور کلی و در حالت طبیعی، دیواره رگها دارای خاصیت ارتجاعی بودهو بنابراین قدرت تحمل فشار خون را دارند ولی در بعضی مواقع به علتهای مختلف فشار خون افراد افزایش مییابد. برای آشنایی با علت، علائم و راهکارهای درمان خانگی فشار خون بالا و درماناین بیماری در طب سنتی با ما همراه شوید.

علت فشار خون بالاچیست؟

بالا رفتن فشار خونبیش از اندازه طبیعی آن را فشار خون بالا مینامند. عوامل مختلفی در ایجاد اینبیماری موثر است و بنا بر تحقیقات محققان بعضی افراد از نظر ژنتیکی بیشتر از سایرافراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند، در حقیقت این افراد به صورت ارثی نوعیاختلال خاص در سوخت و ساز چربیهادارند. بعضی علل ایجاد فشار خون بالا عبارتند از:

 • رژیمهای غذایی نادرست
 • نوسانات هیجانی و فشارهایعصبی نظیر استرس و اضطراب
 • استعمال دخانیات وسیگار کشیدن
 • افزایش سن و تجمعرسوبات بر روی پوشش داخلی عروق

علایم فشار خون بالا

پرفشاری خون مهمترینعامل خطرِ قابل پیشگیری در مرگ زودرس در سراسر دنیا است. بالا بون فشار خون اصولادر مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده نمیگردد و بیشتر مواقع با معاینات پزشکی و به صورت تصادفی کشف میگردد. لیکن در صورت ابتلا به فشار خون بالابعضی علایم و نشانهها بروز میکند که عبارتنداز:

 • خون دماغ شدن
 • تنگی نفس
 • باد کردن پاها
 • سردرد
 • خستگی
 • افزایش ضربان قلب
 • ایجاد حالت عصبی

درمان خانگی فشارخون بالا

به منظور درمان اینبیماری به روش طب سنتی و استفاده از روشهای درمان خانگی فشار خون بالا بر اساس مزاج و طبع افراد توصیههای زیر پیشنهاد میگردد:

درمان خانگی فشارخون بالا در افراد با طبع گرم

1-خوردن سرکنگبین (ترکیب شفابخش سرکه انگور و عسل) یاسرکه به همراه غذا

2-انجام حجامت

3-حذف وعده ناهار

4-خوردن سیاه دانه و عسل

5-اگر فشار خون خیلی بالا رفت بایستی به نوگ انگشتانسوزن زده گردد.

درمان خانگی فشارخون بالا در افراد با طبع سرد

1-استفاده از ادویهها و مواد غذایی با طبع گرم

2-مصرف شربت زعفران و عرق بهارنارنج

سایر راهکارهای درمان خانگی فشار خون بالا

 • مصرف رازیانه و زیره

یکی از روشهای درمان فشار خون بالا استفاده از ترکیب رایانه و زیره است. به اینمنظور مقدار مساوی از رازیانه وزیره و یک حبه قند کوچک را آسیاب نموده و صبح و شببعد از غذا یک قاشق چایخوری از این مخلوط میل گردد. از این ترکیب برای درمان خانگیفشار خون بالا در بارداری استفاده میگردد.

 • مصرف آب انگور هندی و عسل

یک قاشق غذاخوری آب انگور هندی را با عسل شیرین نموده و صبحها یک مرتبه مصرفگردد و به اندازه نصف قاشق چایخوری از پودر خشک شده آن قبل از خواب با مقداری آبگرم میل گردد.

 • مصرف آب پرتقال یا آب انگور تازه یا آب سبزیجات خام مانند هویج و اسفناج

این آب میوهها سرشار از بتا کاروتن،ویتامین C و پتاسیم هستند که همگی در پایینآوردن فشار خون مفید میباشند.

 • جوشانده تخمگشنیز

جوشانده ای از یکقاشق چایخوری تخم گشنیز با یک لیوان آب که نصف آن آب جوشیده شده، صاف شده وروزانه دو بار خورده گردد. این جوشانده بسیار مدر بوده و برای کاهش فشار خون مفیداست.

 • خوردن پودر سیرخشک یا دو حبه سیر تازه

یکی از معروفترین انواعدرمان خانگی فشار خون بالا مصرف سیر است. به این منظور میتوان نصف قاشق چایخوریپودر سیر خشک و یا دو حبه سیر تازه را در روز و هنگام صبح مصرف نمود. ضروری است حبههای سیر به مدت یک ساعت در شیر تازه خیسانده شوند. حبههای سیر را میتوان جوید و یا فقط قورت داد.

 • مصرف ترکیب زیرهو زنجبیل

به این منظور یکقاشق چایخوری زیره پودر شده را با یک قاشق چایخوری عصاره زنجبیل تازه و یک قاشقچایخوری عسل مخلوط نموده و روزی یک مرتبه خورده گردد.

ضروری است ذکر گرددتمامی موارد ذکر شده در این مطلب به عنوان درمانهای مکمل برای فشار خون بالا محسوب شده و توصیهمیگردد در صورت ابتلا به این بیماری به پزشک متخصص مراجعه و درمانهای لازم و ضروری را انجام دهید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1274

به "درمان خانگی فشار خون بالا (درمان فشار خون بالا با طب سنتی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی فشار خون بالا (درمان فشار خون بالا با طب سنتی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید