درباره یک اسلحه مخفی و تاریخی در آمریکا

به گزارش آسمان فارس، او به خوبی می دانست که ماموریت سری ویژه خود را از دست داده است زیرا قرار بود از مخفی ترین تاسیسات نظامی روسیه عکس برداری گردد. هنگام دستگیری پاورز یک کیت مخصوص نیز به همراه وی مصادره شد...

درباره یک اسلحه مخفی و تاریخی در آمریکا

خبرنگاران؛ مجله تصویری سلاح- در اولین روز از ماه می سال 1960 بود که کابین خلبان هواپیمای شناسایی دوربرد بلند پرواز لاکهید U-2 در حال پرواز بر فراز قلمرو شوروی از طریق سیستم هشدار موشکی به صدا درآمد. این هواپیما مورد هجوم دست کم 14 موشک سطح به هوای S-75 دوینا ساخت اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفته بود.

یکی از این موشک ها به قسمت پشتی U-2 اصابت و با شکاف دم آن جت را در مسیری مارپیچی به سمت حومه روسیه پرتاب کرد. در همین حین فرانسیس گری پاورز خلبان آمریکایی استخدام سازمان سیا (آژانس اطلاعات مرکزی) که در ماموریت شناسایی هوایی در حریم هوایی شوروی شرکت داشت، با جان خود دست و پنجه نرم می کرد و به دنبال راهی برای خروج از کابین هواپیما بود. وی در نهایت توانست زنده بماند اما توسط نیروهای شوروی دستگیر و زندانی شد.

او به خوبی می دانست که ماموریت سری ویژه خود را از دست داده است زیرا قرار بود از مخفی ترین تاسیسات نظامی روسیه عکس برداری گردد. هنگام دستگیری پاورز یک کیت مخصوص نیز به همراه وی مصادره شد. داخل این کیت تپانچه ای کوچک و در عین حال کشنده به چشم می خورد: پیستول High Standard HD 22.

فرانسیس گری پاورز

پاورز علاوه بر خلبانی از جمله کارمندان سیا به شمار می رفت که مجوز استفاده از پیستول .High Standard HD 22 را در اختیار داشت. همانطور که گفته شد در کیت بقای پاورز علاوه بر نقشه، قطب نما، پول و سنجاقی سمی، یک سلاح High Standard HDM/S با کالیبر .22 نیز وجود داشت. مقامات شوروی سریعا اسلحه مذکور را توقیف کردند و آن را تپانچه جاسوسی خواندند.

اسلحه توسط شرکتی به نام High Standard ساخته شده بود. این کمپانی در سال 1932 توسط مهندسی باتجربه به نام Carl Swebilius تاسیس شد.

طبق اطلاعات به دست آمده، تپانچه High Standard برد موثری معادل 15.2 متر داشته است. در مجموع تا سرانجام زمان جنگ تقریبا 2600 قبضه از این سلاح توسط کارخانه مذکور ساخته شد که مجهز به صدا خفه کن های آزمایشگاه های بل بودند.

همچنین با انحلال دفتر خدمات راهبردی همزمان با انتها جنگ جهانی دوم، موجودی تپانچه های High Standard این سازمان به جانشین تازه تاسیس شده آن یعنی سیا در سال 1947 منتقل شد. سیا نیز این تسلیحات را در اختیار اپراتورهای میدانی خود همچون پاورز، خلبان هواپیمای جاسوسی U-2 قرار داد. امروزه از این سلاح همراه با لاشه هواپیمای پاورز در موزه مسکو برای بازدید عموم نگه داری می گردد.

علاوه بر موارد فوق، طی جنگ ویتنام هم اپراتورهای سیا از جمله یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا و واحد نیروهای ویژه ارتش از تپانچه های High Standard همراه با صدا خفه کن استفاده کردند. از این رو سلاح های نام برده در انواع عملیات های نظامی مانند گشت های شناسایی دوربرد، ماموریت های ربایشی، کمین ها و ترورهای مختلف به کار گرفته شدند.

مشخصات پیستول انتخابی سیا

- نوع: پیستول نیمه اتوماتیک

- محل فراوری: آمریکا

- مدت زمان خدمت: از سال 1942 الی 1951

- اپراتورهای اصلی: سیا، واحد نیروهای ویژه ارتش آمریکا و دفتر خدمات راهبردی

- جنگ ها: جنگ جهانی دوم، جنگ سرد، جنگ ویتنام، جنگ خلیج فارس

- وزن: 1300 گرم در حالت خالی

- طول: 351 میلی متر

- طول لوله: 171 میلی متر

- ارتفاع: 127 میلی متر

- فشنگ: .22 LR

- نواخت آتش: نیمه اتوماتیک

- سیستم تغذیه: خشاب جعبه ای قابل جداسازی با ظرفیت 10 گلوله

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

سامانه موشکی سوئدی RBS 70(+تصاویر)

موشک ضد تانک 9M113 کانکورس(+عکس)

سقاریه؛ از نام استان تا توانمندی موشکی ترکیه (+تصاویر)

این موشک فرانسوی در افریقا به نام کاکتوس شهرت دارد!(+تصاویر)

منبع: عصر ایران
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 931

به "درباره یک اسلحه مخفی و تاریخی در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره یک اسلحه مخفی و تاریخی در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید