دارویی که اسیدهای چرب خون را کاهش می دهد

به گزارش آسمان فارس، بسیاری از بیماری ها مانند دیابت نوع 2، کبد چرب غیرالکلی و مسائل قلبی نتیجه افزایش سطح اسیدهای چرب در خون هستند، حال محققان اتریشی راه حلی برای درمان این مشکل پیدا نموده اند.

دارویی که اسیدهای چرب خون را کاهش می دهد

به گزارش خبرنگاران ، ظرف پنج سال گذشته محققان دانشگاه صنعتی گراتس اتریش یک درمان دارویی را توسعه دادند که سطح اسیدهای چرب را در یک مدل ارگانیسم کاهش می دهد.

مدل ارگانیسم یک گونه غیرانسانی است که برای درک پدیده های بیولوژیک خاص با انتظار اکتشافات نو و نوآوری در مدل موجود زنده به طور گسترده مورد مطالعه و آنالیز قرار می گیرد و به نوعی دیدی نسبت به ساختار ارگانیک موجودات زنده با استفاده از آن ها شکل می گیرد که می توان از این بینش در توسعه علم بیولوژیک انسان استفاده کرد.

اکنون رابرت زیمرمن (Robert Zimmermann) و رولف برین بائر (Rolf Breinbauer) از دانشگاه صنعتی گراتس تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام داده اند.

ایسنا به نقل از آی او نوشته است: در مقاله ای که اخیرا منتشر شده است، آنها نسخه ای از دارویی به نام Atglistatin را ارائه نموده اند که اکنون می تواند در انسان نیز استفاده گردد. محققان دانشگاه صنعتی گراتس در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار کردند که این پایه و اساس توسعه داروهایی را برای درمان اختلالات متابولیسم لیپید مانند دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب غیر الکلی و نارسایی قلبی ایجاد می نماید.

یک آنزیم حیاتی

نوترین مطالب

درمان نو دیابت با بازسازی سلول های تولیدنماینده انسولین

چرا زنان از مردان سرمایی تر هستند؟

کشف دارویی که همه مبتلایان به سرطان را درمان کرد!

سرکوب اشتها با تخلیه یک آنزیم

نقش کلیدی در متابولیسم لیپیدها به وسیله آنزیم ATGL (مخفف عبارت آدیپوز تری گلیسرید لیپاز) ایفا می گردد. این آنزیم باعث تجمع اسیدهای چرب در خون می گردد که این امر عامل بسیاری از بیماری ها است.

رابرت زیمرمن در این باره گفت: هدف ما این است که ATGL را به گونه ای مسدود کنیم که این امر سرکوب فرآیندهای دیگر بدن را مختل نکند. محققان این مطالعه پنج سال به طور دقیق بر روی این موضوع کار کردند تا یک مهارنماینده ATGL را اصلاح نمایند که می تواند در انسان استفاده گردد.

نقطه آغاز آنالیز آنها داروی Atglistatin بود که قبلا آن را سنتز نموده بودند. ساختار مولکولی آن تنظیم شد. این عامل نو NG-497 نامیده می گردد و نشان داده شده است که ATGL انسان را غیرفعال می نماید. رولف برین بائر اظهار کرد: در مدل کشت سلولی، ما می توانیم ATGL را به طور کامل مهار کنیم و تا به امروز هیچ اثر جانبی مضری نیز از این امر مشاهده ننموده ایم.

این کار تحقیقاتی بخشی از برنامه استودیوی تحقیقاتی اتریش (RSA-Atglistatin) بود که بودجه 1.2 میلیون یورویی را نیز از آژانس ترویج تحقیقات اتریش (FFG) دریافت کرد.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2028

به "دارویی که اسیدهای چرب خون را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارویی که اسیدهای چرب خون را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید