خبرنگاران آسیب کرونا در کمین بافندگان فرش دستباف

به گزارش آسمان فارس، تهران - خبرنگاران - رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به چالش های پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: از منظر مالی بافندگان فرش دستباف به خصوص بخشی که بیمه نیستند در مقایسه با سایر صنوف آسیب بیشتری متحمل خواهند شد.

خبرنگاران آسیب کرونا در کمین بافندگان فرش دستباف

به گزارش مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع》 با بیان این مطلب که شوک کرونایی، فعالیت های اقتصادی را در بخش های مختلف به ویژه فرش دستباف بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد، اضافه کرد: از همین رو بیمه تأمین اجتماعی از سوی دولت برای دست اندرکاران فرش در نظر گرفته گردد تا مشاغل خرد آسیب دیده از کرونا از بین نروند.مشکل زنجیره تأمین و کاهش دستیابی به بازارهای خارجی و مصرفی داخلی لزوم حمایت های بیشتر دولت از این بخش را طلب می نماید.

وی ادامه داد: آثار و پیامدهای اقتصادی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا را هم برای کوتاه مدت و هم دوره های میان مدت و بلندمدت در دو سطح کلان و خرد می توان تحلیل کرد از همین رو تدوین برنامه جامع بهبود فضای کسب وکار و ارتقای سرمایه پذیری کسب وکارهای حوزه فرش با مشارکت بخش خصوصی و با هدف ارتقای تاب آوری این بخش از اقتصاد ملی در برابر تهدیدات ناشی از بحران کرونا در دست اقدام است.

رافع گفت: ارائه یک برنامه منسجم و جامع برای کاهش آثار شیوع کرونا بر روی کسب و کار می تواند با به حداقل رساندن آثار زیان بار آن در احیای هر چه سریع تر نقش صنوف و بازاریابی صندلی آن ها در رشد اقتصادی کشور مؤثر باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به تأثیر قابل توجه شیوع کرونا بر فعالیت بخش عمده ای از فعالان حوزه فراوری و فروش فرش دستباف که در قالب واحدهای صنفی فعالیت می نمایند و همین طور تمهیداتی که از طرف وزارت صمت و بانک مرکزی جهت بهره مندی صنوف از تعویق تسهیلات و سایر یاری های پیش بینی شده، این مرکز به دنبال آن است که صنوف فراوریی و توزیعی فرش دستباف در بند 10 دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی و بسته های حمایتی وزارت لحاظ گردد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: با توجه به مباحث اشاره شده و موارد مذکور قابل طرح است که دولت و بخش خصوصی در پی تصمیم سازی و تصمیم گیری اقدامات حمایتی از بخش خصوصی و واحدهای فراوریی کشور به منظور کاهش آسیب ها و چالش های ناشی از کرونا از جمله؛ تقسیط و استمهال بدهی های ارزی و ریالی و همینطور اقتصادیاتی و تأمین اجتماعی به مدت شش ماه و در ادامه کوتاه کردن جهت تخصیص ارز و امور گمرکی به منظور تأمین مواد اولیه به منظور فراوری فرش دستباف در داخل و صادرات این محصولات به کشورهای درگیر این ویروس که می تواند ارزآوری مناسبی در کشور ایجاد کند. برنامه ریزی نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 885

به "خبرنگاران آسیب کرونا در کمین بافندگان فرش دستباف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آسیب کرونا در کمین بافندگان فرش دستباف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید