حذف آلاینده های ویروسی صنعتی و بیمارستانی

به گزارش آسمان فارس، با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، کرسی پژوهشی برای کاربرد آن در حذف آلاینده های میکروبی و ویروسی صنعتی و بیمارستانی اجرایی می شود.

حذف آلاینده های ویروسی صنعتی و بیمارستانی

به گزارش خبرنگاران، سید خطیب الاسلام صدرنژاد، مجری طرح با بیان اینکه کرسی پژوهشی سنتز و مشخصه یابی مواد پیشرفته برای کاربردهای نوین با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با هدف شناسایی و درک مکانیزم عمل چند نسخه جدید از این مواد برای دستیابی به دانش فنی ساخت و کاربرد آنها در حال اجرا است، افزود: نانوکامپوزیت های برگ دار شده نمونه ای از این گونه مواد هستند که برای بهبود شرایط زیست محیطی همچون سالم سازی هوا و آب و تولید انرژی پاک کاربرد دارند و استفاده از آنها می تواند کمک زیادی به ارتقاء کیفیت زندگی و خنثی سازی آلاینده های بیولوژیکی و صنعتی کند.

وی درباره ضرورت دستیابی به دانش نانو مواد پیشرفته، گفت: ویروس کرونا نمونه ای از یک نانوذره طبیعی جهش یافته است که زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است و یکی از راهکار های دفع این ویروس استفاده از فتوکاتالیست های نانوساختار غیرهمگن از جنس نیمه هادی های باکتری کش است؛ چراکه این مواد کارایی خود را در تخریب گستره وسیعی از مواد خطرناک آلی، میکروبی و بعضا ویروسی به کمک تابش UV نشان داده اند.

صدرنژاد، اکسید تیتانیوم نانومتری را نمونه ای از این مواد دانست که به کمک انرژی فوتون می تواند آلاینده های خطرناک را تجزیه کند و ویروس ها را از بین ببرد و ادامه داد: پوشش دهی این ماده روی لامپ های UV برای تصفیه هوای محیط های بیمارستانی مانند بخش مراقبت های تنفسی و نیز آمبولانس های حمل بیماران کرونایی، به عنوان یک گام برای حل مشکل آلودگی قابل طرح است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: فعالیت های بی وقفه محققان این کرسی پژوهشی در خصوص شناسایی، سنتز و فهم خواص نانوبیو مواد پیشرفته، می تواند منجر به درک توانایی نهفته در طبیعت و امکان دستیابی به بخشی از این قابلیت ها برای بهبود سطح زندگی، افزایش سلامت، ارتقاء امید به زندگی و تسهیل امکانات سالم سازی محیط زیست شود. یک نمونه کلیدی که اهمیت آن امروز بیش از پیش آشکار شده، توسعه نانوساختارهای ابتکاری برای گندزدایی و حذف آلاینده های خطرناک صنعتی و بیمارستانی است.

وی توسعه عملکرد سلول های خورشیدی رنگدانه ای را از دیگر فعالیت های این کرسی پژوهشی دانست و گفت: توسعه نانوساختارهای ابتکاری برای نابودسازی دائمی آلاینده های ویروسی و آلی و پیشبرد دانش فنی طراحی و ساخت فتوکاتالیست های مورد نیاز برای پاک سازی محیط زیست با استفاده از فناوری نانوبیو مواد پیشرفته گامی در راستای حل معضلات مهم امروز بشر و کشور خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 982

به "حذف آلاینده های ویروسی صنعتی و بیمارستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف آلاینده های ویروسی صنعتی و بیمارستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید