خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، احمد جلالیان مدیر طرح فناورانه مالچ غیرنفتی از اجرای پایلوت این طرح برای نخستین بار در استان اصفهان گفت و ادامه داد: اصفهان یکی از کلان شهرهایی است که به طور جدی با معضل گردوغبار دست وپنجه نرم می نماید.

خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

وی اضافه نمود: سلامت و حیات این شهر در سایه این مسائل، دست خوش نوسان شده و مسائل گوناگونی از جمله بیماری های تنفسی به بار آورده است. بر همین اساس از چند سال تصمیم گرفته شد راهکاری جدید و فناورانه برای مهار پدیده ریز گرد ارائه گردد؛ راهکاری که علاوه بر مقرون به صرفه بودن، سازگار و همراه با محیط زیست و سلامت باشد.

این فعال فناور با بیان این که مالچ نفتی علاوه بر آلایندگی بالای زیست محیطی، مقرون به صرفه نیست، مطرح کرد: استفاده از مالچ نفتی بسیار بالا است و علاوه بر این، آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می نماید؛ همچنین مالچ نفتی، پس از چند سال تجزیه شده و مواد آلی که مضر هستند، در هوا پخش می گردد.

جلالیان از سازگاری با طبیعت و امکان رویش گیاه به عنوان اهداف و رویکردهای ابتکار مالچ غیرنفتی یاد کرد و گفت: با استفاده از ویژگی های منحصربه فرد رس بنتونیت، مالچ دوستدار محیط زیست را در یک کار فناورانه از سال 92 تا 94 به غلظت بهینه، استخراج، فرآوری و فراوری شد. این فرآورده سال 95 برای نخستین بار در منطقه فوق بحرانی سجری استان اصفهان 14 هکتار از 65 هکتار تلفیقی بوده و به صورت ترکیب کاشت نهال و پاشش مالچ، پیاده سازی شد و خوشبختانه اثرمند و کارآمد افتاد. خوشبختانه این طرح در سجزی ماندگاری بالای 4سال داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات بیابان زدایی و مبارزه با ریز گردهای دانشگاه آزاد اصفهان با اشاره به حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای پایلوت این طرح فناور گفت: با آنالیز معیارها و مؤلفه های اثرگذار در مالچ های غیرنفتی و با تکیه تجربه قبلی اصفهان، پایلوت این طرح در منطقه سیستان اجرایی می گردد. بسیاری از شهرهای این استان با مسائل جدی گردوغبار درگیر هستند و اجرای مالچ دوستدار محیط زیست می تواند کاهش دهنده و سرانجام بخش این مسائل بگردد.

جلالیان ادامه داد: منطقه حاشیه ای هامون و منطقه شیله دو نقطه بحرانی هستند که به صورت پایلوت با هماهنگی منابع طبیعی استان انتخاب شده که در صورت نتیجه گیری مطلوب این کار با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسئولین استانی در ابعاد گسترده پیاده خواهد شد.

مدیر طرح فناور مالچ دوستدار محیط زیست با اشاره به وجود ظرفیت شهرهای عظیم برای استفاده از این ماده گفت: با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری استانداری و اداره کل منابع طبیعی استان ، آماده سازی و اجرای این پایلوت در سطح 200 هکتار پیاده سازی خواهد شد.

وی، با اشاره به هزینه های بسیار پایین تر مالچ دوستدار محیط زیست نسبت به مالچ نفتی گفت: درحالی که مالچ نفتی برای هر هکتار، حدود 50 میلیون تومان هزینه به دنبال دارد، برای استان سیستان و بلوچستان به طور میانگین هر هکتار 6 میلیون تومان و برای اصفهان 5 میلیون تومان پیش بینی شده است. ضمن این که روش جدید به طبیعت آسیب نمی زند.

جلالیان با اشاره به پایش اثرات این طرح و آنالیز کارآمدی آن گفت: بعد از پاشش مالچ دوستدار محیط زیست، حدود یک سال دوام، اثر و ویژگی های طرح پایش می گردد تا اطمینان حاصل گردد که کارآمدی لازم را خواهد داشت. پس ازآن اجرای طرح در ابعاد گسترده تر در مناطق مشابه توسعه می یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1224

به "خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید