ثبت 68میلیون اقامت در خراسان رضوی در 6 ماه نخست امسال

به گزارش آسمان فارس، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: طی سال 97 به میزان 77میلیون و 188هزار و 742 نفر شب اقامت در استان ثبت شده و در شش ماه ابتدای امسال 68میلیون و 547هزار و 47 نفر شب اقامت در استان در واحدهای رسمی و غیر رسمی ثبت شده است.

ثبت 68میلیون اقامت در خراسان رضوی در 6 ماه نخست امسال

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر اضافه نمود: بر این اساس میزان ماندگاری هر گردشگر خارجی 4/8 روز و گردشگر داخلی به صورت میانگین 2/9 روز بوده است.

او با بیان این که ظرفیت نفر شب اقامت استان 500هزار نفر است، ادامه داد: میزان ورود گردشگران خارجی سال 97 تعداد 2 میلیون و 357 هزار و 498 نفر بوده و میزان ورود مسافر فقط در واحدهای اقامتی رسمی در پنج ماهه ابتدای سال جاری نیز 642 هزار و 725 نفر بوده که تعداد 402 هزار و 867 نفر زائر و مسافر عراقی بوده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: سال گذشته 20 هزار گردشگر خارجی برای انجام عمل های جراحی و 100 هزار گردشگر خارجی برای انجام عمل های سرپایی در استان حضور یافتند که با توجه به این که درآمد حاصل از هر گردشگر سلامت به طور متوسط پنج تا هفت برابر یک گردشگر معمولی است درآمد ارزی قابل توجهی وارد استان شده است.

مکرمی فر با اشاره به آمار ورودی 32میلیون و 901هزار و 705 مسافر طی سال 97 به مشهد اظهار کرد: در شش ماهه اول سال جاری افتخار میزبانی و خادمی بیش از 24 میلیون و 655 هزار و 569 زائر در مشهد مقدس را داشته ایم که در مقایسه با شش ماهه سال گذشته این آمار 22.4 درصد رشد داشته است.

افزایش 8 درصدی اشغال مراکز اقامتی رسمی توسط میهمانان خارجی

مکرمی فر اضافه نمود: نرخ اشغال مهمانان خارجی در هتل آپارتمان ها سال 97 به میزان 29درصد بوده که در سال جاری به 40درصد افزایش یافته است، همچنین در مهمانپذیرها سال گذشته 31 درصد بوده که سال جاری به 39 درصد افزایش و در هتل ها 16 درصد که سال جاری نرخ اشغال هتل ها توسط مهمانان خارجی 20درصد شده است.

مکرمی فر با ارائه آماری از حضور زائران دهه خاتمهی صفر در سال گذشته، شرح داد: سال گذشته در ایام دهه خاتمهی صفر حدود 4 میلیون و 600 هزار نفر زائر سواره و بیش از 435 هزار نفر زائر پیاده در مشهد مقدس داشته ایم، لذا با برنامه ریزی های خوبی که در ستاد خدمات سفر و ستاد خاتمهی صفر انجام شده، آمادگی داریم تا به نحو مطلوب و شایسته ای در ایام خاتمهی صفر میزبان خوبی برای زائران بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) باشیم.

شناسایی 130 فرصت سرمایه گذاری

مکرمی فر با بیان این که در 120 نقطه خراسان رضوی، 130 فرصت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شناسایی شده است اضافه نمود: با سرمایه گذاری در این فرصت ها می توانیم سفر و به دنبال آن ثروت را در سطح استان توزیع کنیم.

مکرمی فر گفت: این 130 فرصت زمینه سرمایه گذاری 1600میلیارد تومان را فراهم می کند. سود سرمایه گذاری در این فرصت ها تضمین شده است. در صورت تحقق سرمایه گذاری برای 19 هزار و 480 نفر شغل ایجاد خواهد شد.

او یادآور شد: هشت شهرستان استان با کمبود امکاناتی نظیر جاده روبرو اند که جذب گردشگر را کم می کند که 35میلیارد تومان هزینه برای تامین این زیرساخت ها لازم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر 286 تاسیسات گردشگری با سرمایه گذاری بیش از 7هزارمیلیارد تومان بدون احتساب زمین در سطح استان وجود دارد که برای 10 هزار و 500 نفر شغل ایجاد می کند.

او تعداد تاسیسات گردشگری استان را 2180 عدد اعلام کرد و گفت: در سال 97 تعداد 9 هتل، چهار هتل آپارتمان، پنج مهمانپذیر بهره برداری و 38 مورد پروانه فعالیت برای شرکت خدمات مسافرتی در استان صادر شده و در سال 98 نیز تاکنون نیز چهار هتل، یک هتل آپارتمان، دو مهمانپذیر و 22 اقامتگاه بوم گردی و 20 شرکت خدمات مسافرتی بهره برداری شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که سال 97 به میزان 425 میلیارد تومان سرمایه گذاری جذب شده است، اضافه نمود: در شش ماهه ابتدای سال جاری میزان جذب سرمایه گذاری در استان 195 میلیارد تومان بوده است.

مکرمی فر اضافه نمود: در سال گذشته 40 موافقت اصولی صادر شده و در شش ماهه ابتدای سال جاری 14 مورد موافقت اصولی صادر شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: پروژه های در حال ساخت در خاتمه سال 97 ، 290 پروژه و در خاتمه شش ماهه ابتدای سال جاری پروژه در حال ساخت 268 پروژه است، البته تعدادی از پروژه ها به بهره برداری رسیده و تعدادی به این پروژه ها اضافه شده است.

او ادامه داد: در سال گذشته 32 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه گردشگری استان جذب شده و سال جاری یک میلیون دلار جذب شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی شرح داد: تسهیلات پرداخت شده در حوزه گردشگری طی سال گذشته 159 میلیارد تومان بوده و در شش ماهه ابتدای سال جاری 272 میلیارد تومان پرداخت شده است.

او با بیان این که در تلاشیم ماندگاری گردشگران را در سطح استان افزایش دهیم و ماندگاری تنها معطوف به مشهد نباشد، اظهار کرد: باید بتوانیم ماندگاری گردشگران را از 2/9 روز به بیش از یک هفته برسانیم و غیر از بخش زیارت جاذبه های تاریخی و تفریحی را نیز به گردشگران معرفی کنیم. ما کتابچه ای برای معرفی جاذبه های تاریخی و فرهنگی هر شهرستان استان به عنوان راهنمای سفر تهیه کرده ایم که در سایت سازمان نیز بارگذاری شده است.

او به فعالیت 396 شرکت خدمات مسافرتی در استان اشاره کرد و گفت: طی سال 97 تعداد 38 پروانه فعالیت شرکت خدمات مسافرتی و طی سال 98 نیز تعداد 20 پروانه فعالیت شرکت خدمات مسافرتی در خراسان رضوی صادر شده است.

214هزار ساعت آموزش

او یادآورشد: توام با فراهم کردن زیرساخت ها برای این افق از بحث آموزش نیروی انسانی متخصص و با تجربه در حوزه گردشگری نیز غافل نشده ایم. اقداماتی بنیادی در این زمینه در سازمان آغاز شده است.

او ادامه داد: از ابتدای سال جاری 214 هزار و 96 ساعت آموزش در قالب 25 دوره در تمام بخش های مربوط به حوزه گردشگری و 64 دوره کوتاه مدت گردشگری برگزار شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که در زمینه آموزش گردشگری توانمندی های خوبی در استان وجود دارد که از این ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف استفاده شده است، ادامه داد: سمینارها و همایش های تخصصی با استفاده از توان اجرایی 10 موسسه آموزش گردشگری دارای مجوز استان برگزار شده است.

مکرمی فر اظهار کرد: طی شش ماهه نخست سال جاری تعداد 8684 نفر آموزش های تئوری و عملی لازم را فرا گرفتند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اضافه نمود: دفتر آموزش گردشگری استان با برگزاری دو آزمون عملی مصاحبه زبان انگلیسی در ماه های اردیبهشت و شهریور، ویژه مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ، میزان مهارت و تسلط تعداد 720 نفر از فراگیران را نسبت به مکالمه انگلیسی مورد سنجش قرار داد.

مکرمی فر ادامه داد: با توجه به حجم بالای وجود تاسیسات گردشگری در خراسان رضوی و تعداد بالای شاغلان این صنعت در استان، صدور مجوزهای جدید موسسات آموزشی نیز در دستور کار قرار گرفت که بر اساس این هدف گذاری ، موافقت 3 مجوز جدید موسسه آموزش گردشگری طی شش ماهه ابتدای سال جاری صادر شد.

او یادآور شد: با توجه به ابلاغیه های جدید وزیر گردشگری در خصوص الزام مدیران تاسیسات گردشگری به گذراندن دوره های مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری و همچنین الزام مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی به طی دوره های آموزشی ، دفتر آموزش تمهیدات لازم را به منظور تحقق اهداف پیش بینی شده در طی شش ماهه دوم در دستور کار قرار داده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 505

به "ثبت 68میلیون اقامت در خراسان رضوی در 6 ماه نخست امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 68میلیون اقامت در خراسان رضوی در 6 ماه نخست امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید