(تصاویر) بازداشت بیش از هزار طرفدار ناوالنی

به گزارش آسمان فارس، پلیس روسیه، بیش از یک هزار نفر از طرفداران الکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین را که برغم هوای بسیار سرد در سیبری، مناطق شرقی، مسکو و دیگر شهر ها به خیابان ها آمده بودند، بازداشت کرد.

(تصاویر) بازداشت بیش از هزار طرفدار ناوالنی

به گزارش خبرنگاران، فراخوان برای تظاهرات سراسری تازه در حالی از سوی الکسی ناوالنی، از رهبران اصلی اپوزیسیون روسیه، ارائه شده که وی روز هفدهم ژانویه بلافاصله پس از بازگشت به روسیه دستگیر شد و هنوز در بازداشت پلیس و مقامات امنیتی روسیه است.

حامیان این رهبر اپوزیسیون برغم غیرقانونی اعلام شدن هرگونه تظاهرات و احتمال بالای سرکوب مجدد و دستگیری گسترده معترضان با درخواست آزادی وی به خیابان ها آمدند.

حامیان اپوزیسیون در پایتخت قرار بود مقابل مقر سرویس های امنیتی روسیه واقع در میدان لوبیانکا در مرکز مسکو گرد هم بیایند.

پلیس و مقامات امنیتی که هر گونه تجمع در روز یکشنبه را غیرقانونی خوانده اند از پیش برای ایجاد محدودیت در دسترسی به محل برپایی تظاهرات چند خیابان منتهی به میدان لوبیانکا را مسدود نموده و هفت ایستگاه مترو را نیز به طور موقت بسته بودند.

این تظاهرات دومین حرکت اعتراضی جمعی مخالفان کرملین پس از دستگیری و بازداشت الکسی ناوالنی است. نخستین تجمع اعتراضی شنبه گذشته به همین دلیل و برای درخواست آزادی ناوالنی در مسکو و چندین شهر دیگر روسیه برپا شد که طی آن دست کم 4000 هزار معترض توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند.

حرکت های اعتراضی به دستگیری الکسی ناوالنی در حالی همچنان در روسیه تداوم دارد که وی قرار است هفته آینده برای دفاع از اتهاماتی تازه که به وی وارد شده در دادگاه حضور یابد.

پرونده های قضایی متعددی علیه ناوالنی پس از بازگشت وی به روسیه در هفدهم ژانویه تشکیل شده، اما سرسخت ترین مخالف پوتین همه آن ها را رد نموده و معتقد است که کلیه اتهامات با انگیزه های سیاسی به وی وارد شده است.

به گفته وکیل الکسی ناوالنی محتمل است که وی در دادگاه به دلیل آنچه نقض محکومیت سه سال و نیم حبس تعلیقی پیشین وی خوانده شده به تحمل مجازات دو سال و نیم حبس قطعی محکوم گردد.

به گزارش منابع داخلی در روسیه اغلب متحدان نزدیک به الکسی ناوالنی از روز آدینه پس از بازرسی و تفتیش منازل و محل کار یاران وی تحت بازداشت خانگی قرار گرفته اند.

گفته می گردد که منزل لولیا، همسر الکسی ناوالنی و دفاتر بنیاد مباره به فساد منتسب به او بار دیگر طی روز های گذشته مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته است.

الکسی ناوالنی که پیش تر در جریان یک سفر هوایی در داخل روسیه مسموم شده بود هفدهم ژانویه پس از بهبودی و سپری شدن دوره درمان در آلمان، هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه توسط ماموران پلیس دستگیر و بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که پیش تر در روسیه فراوری شده بود.

این مسئله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام هایی که همگی تا به امروز از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1492

به "(تصاویر) بازداشت بیش از هزار طرفدار ناوالنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) بازداشت بیش از هزار طرفدار ناوالنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید