آدولف خوش شانس!

به گزارش آسمان فارس، هیتلر در دوران حکومت خود، به دلیل جنایات و سیاست هایش، منفور بسیاری از افراد و احزاب بود و از همان ابتدای فعالیت های سیاسی اش، بعضی به دنبال ترورکردن او بودند.

آدولف خوش شانس!

جواد نوائیان رودسری| در بین زمامداران خونریز تاریخ، آدولف هیتلر یکی از معروف ترین هاست؛ مردی که عظیم ترین جنگ تاریخ بشر را به راه انداخت، میلیون ها انسان بی گناه را به کام مرگ کشید، عرصه را برای قدرت طلبی خیلی ها باز کرد و بعد هم در 30 آوریل سال 1945 (10 اردیبهشت 1324) با شلیک گلوله به مغزش، به زندگی خود سرانجام داد.

هیتلر در دوران حکومت خود، به دلیل جنایات و سیاست هایش، منفور بسیاری از افراد و احزاب بود و از همان ابتدای فعالیت های سیاسی اش، بعضی به دنبال ترورکردن او بودند. با این حال، ما کمتر درباره ترور های نافرجامی که برای حذف هیتلر طراحی شده بود، شنیده ایم.

بین سال های 1932 (1311 خورشیدی) تا 1945 (1324 خورشیدی)، هیتلر از مهلکه 10 ترور خوفناک فرار کرد؛ آن هم با خوش شانسی محض؛ جوری که حرص آدم در می آید! در ادامه با هم این 10 ترور را به طور مختصر مرور می کنیم.

25 نوامبر 1932- مونیخ

روز چهارم آذر سال 1311، تجمعی از اعضای حزب نازی در تالار بیر شهر مونیخ برگزار گردیده بود و هیتلر با حرارت خاصی مشغول سخنرانی بود که ناگهان گلوله ای شلیک شد و جلسه را به هم ریخت. هیتلر با شتاب از پشت تریبون پایین آمد، اما اصابت گلوله دوم به کنار تریبون نشان داد که عامل تیراندازی به دنبال کشتن هیتلر است.

عجیب است که ضارب شناخته نشد و توانست بگریزد. بعضی این ترور را به مخالفان درون حزبی هیتلر نسبت داده اند؛ اما گروهی معتقدند که کمونیست ها به دنبال زدن وی بودند.

4 مارس 1933 - مونیخ

دومین ترور نافرجام هیتلر هم در همان تالار بیر رخ داد؛ روز 13 اسفند 1311، درست چند ماه بعد از اولین ترور. کرت لوتر از اعضای حزب کمونیست آلمان، داوطلب شده بود تا با انفجار بمب در این تالار، به کار هیتلر سرانجام دهد. اما ماجرا لو رفته بود؛ چطور؟ معلوم نیست! هواداران افراطی هیتلر، لوتر را با بمب بازداشت کردند و او نتوانست نقشه خود را عملی کند.

7 آوریل 1935 - برلین

ترور نافرجام روز 17 فروردین سال 1314، توسط یکی از اعضای تیم حفاظت هیتلر انجام شد؛ هاینریش گرونو یکی از اعضای اس. اس بود که او را به عنوان عنصر مورد اعتماد، برای حفاظت از جان هیتلر گمارده بودند. قرار بود هیتلر در یک مراسم رسمی شرکت کند.

گرونو بلافاصله بعد از پیاده شدن هیتلر از خودرو شخصی اش، وی را به رگبار بست. مأموران اطراف هیتلر نیز ضارب را هدف قرار دادند و به قتل رساندند. ظاهراً هیتلر کشته شده بود؛ اما چند روز بعد کاشف به عمل آمد که مقتول، بدل هیتلر بوده است.

ترور رهبر نازی ها توسط یک مأمور اس. اس نشان می دهد که وی حتی در میان اطرافیانش نیز مورد انزجار بود؛ آن هم چهار سال قبل از جنگ جهانی دوم!

20 سپتامبر 1936 - هامبورگ

ترور بعدی توسط یکی از مخالفان سیاسی هیتلر که مقیم هلند بود، طراحی شد. اتو استرسر که از برنامه بازدید هیتلر از هامبورگ در 29 شهریور 1315 خبر داشت، شخصی به نام هلموت هیرش را که احتمالاً یهودی بود، استخدام کرد و به آلمان فرستاد. اما گشتاپو که در میان اطرافیان استرسر جاسوس داشت، هیرش را هنگام ورود به آلمان، با بمبی که در یک چمدان حمل می شد، بازداشت کرد و یک سال بعد، بالای دار فرستاد.

22 نوامبر 1938 - برلین

اول آذر 1317، زمانی که هیتلر در اوج قدرت قرار داشت، برنامه رژه نیرو های مسلح آلمان در برلین برگزار گردید. موریس باوود یک تبعه سوئیس که کشیش بود و هیتلر را تجسم شیطان روی زمین می دانست، تصمیم گرفت وی را در این مراسم ترور کند؛ اما از بخت بد، وقتی خودش را به صندلی نزدیک کرد و اسلحه را کشید، گلوله شلیک نشد و مأموران امنیتی، باوود را بازداشت کردند.

11 ژانویه 1939 - مونیخ

21 دی ماه سال 1317، هیتلر دوباره برای سخنرانی به تالار بیر در مونیخ رفت. این بار ژرژ السر یک آلمانی ضدنازی تصمیم به ترور وی گرفت. اما نتوانست از دیوار امنیتی بگذرد. به همین دلیل، بمبی قوی را در راستا عبور هیتلر جاسازی و طبق برنامه، زمان انفجار را برای 144 ساعت بعد تنظیم کرد؛ یعنی زمانی که قرار بود هیتلر سخنرانی خود را سرانجام دهد و از تالار بیرون بیاید.

اما هیتلر پنج دقیقه زودتر سخنرانی اش را تمام کرد و از مقابل بمب گذشت؛ انفجار به وقوع پیوست، اما به جای هیتلر، هشت انسان بی گناه به قتل رسیدند.

13 مارس 1943 - باواریا

روز 22 اسفند 1321، هیتلر با تصمیم قبلی به باواریا (جایی در جنوب آلمان) رفت؛ یکی از افسران ناراضی ارتش آلمان به نام هرنینگ ترسکو، تصمیم گرفت هیتلر را ترور کند. او بمبی را با چاشنی زمانی، درون یک بطری نوشیدنی جاسازی کرد و به یکی از همراهان هیتلر که قرار بود با وی سوار هواپیما گردد، هدیه داد.

توقع ترسکو این بود که هواپیما، پنج دقیقه بعد از پرواز، منفجر گردد؛ اما این اتفاق نیفتاد؛ چون نوشیدنی به داخل بمب نشت نموده و فیوز ها را از کار انداخته بود! ترسکو به جرم این اقدام با سیم ویولن به دار آویخته شد!

24 مارس 1944 - برلین

رودولف گرسدورف از افسران ارشد ارتش آلمان تصمیم گرفت که هیتلر را در روز چهارم فروردین 1323، هنگام بازدید از یک نمایشگاه صنعتی در برلین، ترور کند. بمب او هم از نوع زماندار بود. گرسدورف قصد داشت به صورت انتحاری رهبر نازی ها را از بین ببرد.

بمب را برای انفجار در پنج دقیقه تنظیم کرد و کنار هیتلر ایستاد؛ اما رهبر نازی ها ناگهان تصمیم گرفت نمایشگاه را ترک کند. به این ترتیب، نقشه گرسدورف نافرجام ماند. او هنگام خنثی کردن بمب بازداشت و سپس اعدام شد.

20 ژوئیه 1944 - جنگل کنتژن

عملیات والکوره مشهورترین عملیات سوءقصد علیه هیتلر بود. روز 29 مرداد 1323، کلاوس فون اشتفانبرگ، به همراه گروهی از افسران عالی رتبه ارتش آلمان، قصد داشتند هیتلر را در ستاد محرمانه اش، واقع در جنگل کنتژن در غرب لهستان، موسوم به لانه گرگ، با انفجار یک بمب قوی ترور نمایند؛ اما این انفجار نتوانست به هیتلر آسیبی وارد کند؛ محل ستاد از چوب بلوط ساخته شده بود و به همین دلیل، قدرت تخریبی بمب به سمت خارج عمل کرد.

هیتلر فقط چند زخم جزئی برداشت و بعد از آن به جان افسران افتاد؛ تعداد زیادی از نظامیان آلمان، به جرم دست داشتن در این اقدام، اعدام شدند.

30 مارس 1945 - برلین

آخرین سوءقصد به جان هیتلر، توسط آلبرت اسپیر در 10 فروردین 1324 طراحی شد. او وزیر تسلیحات جنگی هیتلر بود. اسپیر تصمیم گرفت با انتشار گاز سمی در پناهگاه هیتلر، او را بکشد. اما نقشه او از طریق مأموران اس. اس برملا و اسپیر بازداشت شد.

او را به همین جرم، اعدام کردند. به این ترتیب هیتلر از آخرین ترور هم جان سالم به در برد تا بعدا خودش، خودش را ترور کند!

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1044

به "آدولف خوش شانس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدولف خوش شانس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید